Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Twitter Çalışanlarını Hapse Atmakla Tehdit Ediyor

Hindistan hükümeti kendisini eleştiren hesapların engellenmesini talep ediyor.
Hindistan Twitter Çalışanlarını Hapse Atmakla Tehdit Ediyor

Twitter dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi Hindistan’da da aktif olarak kullanılıyor. Mikro blog sitesinde yapılan paylaşımlar kısa sürede viral hale gelebiliyor ve kitleleri yönlendirebiliyor. Bu durum Hindistan’da hükümeti son günlerde rahatsız etmeye başladı. Başbakan Narendra Modi’yi eleştiren hesaplar son dönemde ülkenin gündeminde yer alıyor.

Hindistan hükümeti Twitter’daki çalışanları , şirkete engelleme emri verdiği yüzlerce hesabı geri yüklediği için yedi yıla kadar hapis ve para cezası ile cezalandırmakla tehdit etti.

Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde, hükümetin emrine uyarak Hindistan’daki insanların aktivistlere, siyasi yorumculara, bir film yıldızına ve bir araştırmacı haber dergisi olan Caravan’a ait 250’den fazla hesabı görüntülemesini engelledi. Çoğu hesap, Hindistan’ın Hindu milliyetçi başbakanı Modi’yi ve hükümetini eleştirmişti.

Hükümet Twitter’ı Tehdit Etti

Hükümet Twitter’ı Tehdit Etti

Mikro blog sitesi kısa zaman önce engellemiş olduğu hesapları geri yükleme kararı aldı. Şirket bu hesaplardan yapılan paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında haber değeri taşıdığını açıkladı. Twitter ayrıca tüm hesapları bloke etmek için yeterli sebep olmadığını ve hükümetin bireysel tweet’lerin engellenmesi gerektiğini söylemişti.

Hükümet ise Twitter’ın bu açıklamasına karşı yeni bir bildirimde bulundu. Bu hesapların yeniden engellenmesini talep eden Hindistan hükümeti, aksi takdirde ülkedeki Twitter çalışanlarını hapse atmakla tehdit etti.

İnternet aktivisti ve editör Nikhil Pahwa, “Bu gerçekten sorunlu bir durum. Hindistan hükümetinin başa çıkacak çok daha büyük sorunları varken neden tweet’leri sansürlemeye çalışmak için bu bölgeye girmesi gerektiğini anlamıyorum.” diye konuştu.

Twitter’ın Ülke Yasalarına Uyması İsteniyor

Twitter'ın Ülke Yasalarına Uyması İsteniyor

Twitter’a gönderilen bildiride hükümet, hesapların protestolarla ilgili yanlış bilgiler yaydığını ve ülkedeki asayiş durumunu etkileyecek yakın bir şiddete yol açma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Hükümet ilgili hesapların kamu düzeni ve devletin güvenliğiyle ilgili olarak insanları bilinebilir suçlar işlemeye teşvik ettiği tespit edilen bir hashtag kullandığını iddia etti.

Hükümet ayrıca Twitter’ın “ifade özgürlüğü” argümanına karşı, şirketin Hint yasalarına göre ifade özgürlüğünü oluşturan şeyi yorumlamak için “anayasal, yasal veya herhangi bir yasal dayanağı” olmadığını söyleyerek gereğinin yapılmasını talep ediyor. Hindistan’ın çalışanlarını hapse atmakla tehdit etmesi sonrası sosyal medya devinden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum