Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’daki Tüm Eyaletlerin GSYİH’leri 2021 Mali Yılında Daralacak

Hindistan'da tüm eyaletlerin GSYİH’lerinin bu mali yılda %14,3’e varana kadar düşüş kaydedebileceği tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
Hindistan’daki Tüm Eyaletlerin GSYİH’leri 2021 Mali Yılında Daralacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi Hindistan, koronavirüs cephesindeki mücadelesinin yanında ekonomi cephesinde de büyük mücadele veriyor.

Dünya sıralamasında ABD, Brezilya ve Rusya’nın ardından dördüncü sırada yer alan Hindistan’da şimdiye kadar 549 binin üzerinde vaka, 16 bin 504 ölüm rapor edildi. Ayrıca pandemi nedeniyle uygulanan yaygın kısıtlamaların etkisiyle ülke ekonomisi, 2020 mali yılında yüzde 4,2 büyüyerek 11 yılın en düşük seviyesine işaret etti.

India Ratings and Research tarafından bugün yayımlanan raporda da tüm eyaletlerin GSYİH’lerinin bu mali yılda %14,3’e kadar daralabileceği belirtildi.

Hindistan’daki tüm eyaletlerin GSYİH’lerinin 2021 mali yılında daralmasını bekleyen Ind-Ra, düşüşün yüzde 1,4 ila yüzde 14,3 aralığında olacağını öngördü.
Hindistan’daki Tüm Eyaletlerin GSYİH’leri 2021 Mali Yılında Daralacak
Kaynak: India Ratings

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi 2021 mali yılında GSYİH büyümesinde çift haneli bir daralmaya tanık olacak eyaletler Assam, Goa, Gucarat ve Sikkim olarak belirtildi. Derecelendirme ajansı söz konusu tahminleri, kilitlenme sırasında işlevsiz kalan eyalet ekonomisinin payını göz önünde bulundurarak yaptı.

Sonuçta 25 Mart’ta uygulanan ülke çapında kilitlemeye rağmen temel olarak tanımlanan pek çok ekonomik faaliyet işlevselliğini sürdürmüştü. Ayrıca kilitlenme, özellikle tarım, sanayi ve hizmetler olmak üzere farklı sektörleri farklı bir şekilde etkilemişti.

India Ratings’e göre tarımsal faaliyetler daha az etkilendiğinden daha yükse tarım payına sahip olan eyaletlerin, tarım payı düşük olanlara kıyasla daha az zarar görmesi beklenmektedir.
Hindistan Yeni Vaka
Kaynak: Worldometer

Ayrıca özellikle bankacılık ve finansal hizmetler, BT ve BT destekli hizmetler gibi bazı alt sektörlerin de daha az etkilendiği çünkü dijital platformun iş operasyonlarındaki yüksek penetrasyonu sayesinde operasyonlarını uzaktan yeniden ayarlayabildikleri belirtildi.

Dolayısıyla bu hizmetlerin payının yüksek olduğu eyaletlerin, düşük olanlara kıyasla kilitlenme döneminden daha az zarar göreceği tahmin edildi.

Örneğin 2019 mali yılında tarımın brüt katma değer içindeki oranı Haryana’da %14,6 ve Pencap’ta yüzde 25’ti. Benzer şekilde Haryana’da sanayi ve hizmetlerin oranı sırasıyla %31,1 ve %54,3’ken; Pencap’ta %25,2 ve %49,8’di.

Bu da Haryana’nın genel büyüme performansının sanayi ve hizmetler sektörlerinin performansına daha duyarlı olduğu anlamına geliyordu. Dolayısıyla Ind-Ra, kilitlenme sırasında işlevsiz hale gelen Haryana ekonomisinin oranının yüzde 64,3 ile % 47,9 olan Pencap’a kıyasla daha yüksek olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu