Yatırım yapmaya başla!

Hindistan, TikTok ve WeChat Gibi Çin Merkezli Uygulamalara Savaş Açtı

Hindistan hükümeti aralarında TikTok ve WeChat gibi popüler mecraların olduğu Çinli 59 uygulamayı yasaklama kararı aldı.
Hindistan, TikTok ve WeChat Gibi Çin Merkezli Uygulamalara Savaş Açtı

Mobil uygulamalar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu uygulamaların en yaygın olduğu ülkelerin Çin ve Hindistan olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın en yüksek nüfusuna sahip iki ülkesi arasında son günlerde gerilim tırmanıyor. İki ülke arasında geçmiş dönemde de pek çok gerilim yaşandığı biliniyor. Son olarak 15 gün önce Ladakh bölgesinde Çin ve Hint askerleri arasında bir çatışma çıkmış ve tansiyon epey yükselmişti.

O günden bu yana iki ülke askeri arasında gerilim sürüyor. Bu gerilim dijital mecraya da sıçradı. Hindistanlı yetkililer daha önce Çin’e karşı ekonomik boykot uygulayacaklarına karşı açıklamalarda bulunmuştu. Hükümet Çin merkezli 59 uygulamayı yasaklama kararı aldı. Bu uygulamalar arasında dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından platformlar yer alıyor.

Hindistan Çinli Uygulamaları Yasakladı

Hindistan Çinli Uygulamaları Yasakladı

Hindistan hükümeti Çin merkezli 59 uygulamaya erişim engeli getirdi. Bu uygulamalar arasında TikTok, WeChat ve Clash of Kings gibi popüler mecralar bulunuyor. Hükümetin yayınladığı açıklamada Bilgi Teknoloji Yasası kapsamında “Hindistan’ın egemenliği ve bütünü, Hindistan’ın savunması, devletin güvenliği ve kamu düzenine zarar verdiği” ifadesine yer verildi. Yetkililer bu uygulamaların Android ve iOS üzerinden kullanıcı verilerini izinsiz aldığını ve ülke dışına kopyaladığını belirtiyor.

TikTok’un dünya genelinde Çin’den sonra en çok kullanıldığı ülke Hindistan olmakta. Diğer taraftan Baidu Map, WeChat, Weibo, Xender, QQ Music, Clash of Kings gibi Çin merkezli pek çok uygulama bu yasaklamadan nasibini aldı. Popüler paylaşım uygulaması TikTok dünya genelinde 2 milyar indirme sayısına ulaştı. Bu sayının yüzde 30’u ise Hindistan’dan geliyor.

Bu hamle sonrası Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan da açıklama gecikmedi. Bakanlık sözcüsü Zhao Lijian endişe duyduklarını ve yaşananlarla ilgili doğrulama yapmak için çalıştıklarını söyledi. Bir diğer açıklama ise TikTok’tan geldi.

Sosyal medya devinin Hindistan’daki sözcüsü Nikhil Gandhi kendilerine yöneltilen iddiaları reddederek, “Hindistan yasaları kapsamındaki veri gizliliği ve güvenlik gereksinimlerinin tümüne uygun hareket etmeye devam ediyoruz ve Hindistan’daki kullanıcılarımızın herhangi bir bilgisini herhangi bir hükümetle paylaşmadık, Çin hükümeti de buna dahil. Ayrıca gelecekte istense de bunu yapmazdık. Kullanıcı gizliliğine ve bütünlüğüne en yüksek önemi gösteriyoruz.” açıklamasını yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum