Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Sivil Havacılık Bakanı: Kamu Sektörü Bankaları için En Kötüsü Bitti!

Hindistan Sivil Havacılık Bakanı Jayant Sinha, ülkenin sıkıntılı kamu sektörü borç verenleri için en kötüsünün kesin olarak sona erdiğini açıkladı. Detaylar şöyle;
Hindistan Sivil Havacılık Bakanı: Kamu Sektörü Bankaları için En Kötüsü Bitti!

Ülkenin Sivil Havacılık Bakanı Jayant Sinha, son yıllarda büyümelerini zorlaştıran yüksek düzeyde kötü borçlanma ile mücadele eden Hindistan’ın kamu sektörü bankaları için en kötüsünün bittiğini söyledi. Hindistan’ın son beş yıl içinde kamu sektörü bankalarını büyük ölçüde iyileştirdiğini dile getiren Sinha, bu konuya çok fazla takıldıklarını ve son birkaç yılda oldukça agresif bir şekilde ilerleyen çok önemli bir reform paketi uygulamaya başladıklarını anlattı.

Sonuçta kamu sektörü finansal kurumları, Hindistan’daki tüm bankacılık varlıklarının yaklaşık yüzde 70’inden sorumluydu ve problemli kredilere en çok maruz kalanları oluşturuyordu. Ayrıca bankalar, Hintli şirketler için temel bir finansman kaynağıydı ve kötü borç seviyeleri arttıkça, borç verme kapasiteleri azalmıştı.

Sorunu çözmek için hükümet ve Hindistan Merkez Bankası, sıkıntıdaki borç verenleri kurtarmak için bir dizi önlem getirmişti.

Hükümet ve Hindistan Merkez Bankası Borç Verenleri Rahatlatmak Önlem Bunlar arasında; tüm kötü borcun beyan edildiğinden emin olmak için varlık kalitesi incelemeleri, kamu sektörü bankalarının yeniden sermayelendirilmesi, küçük bankaları konsolide etmek ve borç verme uygulamalarının birçoğu için reformların başlatılması vardı. Yeni bir iflas yasası da hükümete bankaların borcunu ödemeyenlerle ilişkisini daha iyi ele alması için yardımcı olmuştu. Bu durum, Hindistan’ın iflas ve iflas yasası altındaki çözümlerin yanı sıra bankaların son kazanç raporları yoluyla da iyileşme işaretleri vermişti.

Hindistan Merkez Bankası da borç verenlerdeki brüt takipteki varlıkların oranının daha fazla düşebileceğini öngörmüştü.

Hindistan Merkez Bankası Banka Takipteki Varlık Oranları Düşürülebilir İşte bu gelişmelere gönderme yapan Hindistan Sivil Havacılık Bakanı; “en kötüsünün geride kaldığını kesin olarak söyleyebiliriz, genel olarak baktığınızdaki Hindistan’daki ticari bankacılığın bütün doğasının değiştiğini göreceksiniz” dedi. Hindistan hükümetinin sahip olduğu bankaların mücadelesi için ilerleme işaretleri olsa da ülkenin havayolları sektöründe sıkıntılar vardı. Keza yerel havayolu şirketi Jet Airways’ para sıkıntısı çekiyordu ve yaklaşık 28 uçak ücretleri ödenemediği gerekçesiyle yerde çakılıydı.

Daha önce, Kingfisher Havayolları da nakit sıkıntıları ile boğuştuktan sonra 2012’de kapanmış, şirketin Başkanı Vijay Mallya da borçları ve birikmiş faizleri ödemekten kaçmak için ülkeyi terk etmişti.

Başkanı Vijay Mallya KaçtıBu arada hükümet, borcu olan ulusal havayolu Air India‘daki hissesi için alıcı bulmakta zorlandı. Geçen yıl Hindistan’ın havayolu endüstrisi için taşıyıcıların büyüyen kayıplarıyla baş etmelerine yardımcı olacak bir yardım paketi üzerinde çalıştığını söylenmişti.

Sinha da Jet Airways’in düşük maliyetli taşıyıcılara karşı mücadele verdiğini, Air India’nın ise ödenmemiş borcunun dışında “çok iyi” olduğunu aktardı. “Hindistan gibi hızlı büyüyen bir iç pazarda hangi havayollarının iyi olacağını anlamak için farklı havayollarının iş modellerine bakmanız gerekiyor” diyen Sinha, ülkenin örneğine rastlanmamış bir oranda havaalanları inşa ettiğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum