Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan, Rusya’ya Ticarette Dengeli Olma Çağrısında Bulundu

Hindistan’ın Moskova Büyükelçisi Pavan Kapoor, Rusya'yı ulusal paralarla yapılan ticarette dengeli olmaya davet etti. Ayrıntılar geliyor...
Hindistan, Rusya’ya Ticarette Dengeli Olma Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ

Hindistan’ın Moskova Büyükelçisi Pavan Kapoor, Rusya’ya seslendi ve ulusal paralarla ticarette dengeli olunması çağrısında bulundu. Büyükelçi Kapoor, Rusya-Hindistan İş Diyaloğu Forumu’nda Hindistan ile Rusya arasındaki ticaretin nisanda 27 milyar dolara çıktığını ancak oldukça tek taraflı görünen bu ticarette Hindistan’ın payının sadece 2 milyar dolar olduğunu söyledi.

İki taraflı ticaretin geliştirilmesi gerekliliğine vurgu yapan Kapoor, Rusya’nın ülkesine yaptığı ticari satışlardan elde ettiği rupileri, Hindistan’dan ithalat yapmak ve bu ülkeye yatırım yapmak için kullanmaya davet etti. Rusya’nın iki ülke ticaretinden daha fazla pay elde etmesi ile ticari ilişkilerin sürdürülebilirliğini etkilediğini belirten Kapoor, ticari ilişkilerin daha dengeli inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Savaş Ticareti Artırdı

2021-2022’de 13 milyar dolara varan Rusya-Hindistan ticaretinin yaklaşık 9,5 milyar dolarını Rusya’nın yaptığı ihracatın oluşturduğunu aktaran Kapoor, Ukrayna Savaşı’nın ardından ham petrol ve gübre gibi indirim uygulanan Rus mallarına yönelik talep artışı nedeniyle iki ülke ticaretinin ivme kazandığını ifade etti.

Yaptırımlar nedeniyle Batılı tedarikçilerin büyük bölümünün Rus pazarlarından çekildiğina dikkat çeken büyükelçi, Rusya’nın gözünü Hindistan kaynaklarına çevirebileceğine, bunun ulusal paralar ile yapılan ticaretin daha dengeli seyretmesine izin vereceğini belirtti.

Bu doğrultuda Rusya’nın Hindistan’dan ecza, tarım, süt ve et ürünlerinin yanı sıra oto parçaları ve seramik alabileceğini sözlerine ekledi. Rusya’nın geçen yıla kadar, Hindistan’ın enerji tedarikindeki payın yüzde 1’in altındaydı. İki ülke arasındaki ticaret daha çok savunma sektöründe yapılan anlaşmalara bağlı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.