Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan: Rus Petrolü Bizim Yararımıza!

Hindistan Dışişleri Bakanı, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada Rusya petrolünün avantajlı olduğunu söyledi. Detaylar...
Hindistan: Rus Petrolü Bizim Yararımıza!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Salı günü Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bu yılki beşinci görüşmesini gerçekleştirdi. Bakan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Hindistan’ın Rus petrolünü ülkeye fayda sağladığı için almaya devam edeceğini söyledi

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ilk kez Moskova’yı ziyaret eden Jaishankar, iki ülkenin ticari bağlarını genişlettiğini de sözlerine ekledi.

Ziyareti, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Hintli yetkililerle muhtemelen Rus petrol fiyatlarının sınırlandırılması da dahil olmak üzere görüşmelerde bulunmak üzere bu hafta Yeni Delhi’yi ziyaret etmesiyle gerçekleşti.

Hindistan, Rusya’nın En Büyük 2. Petrol Müşterisi

Hindistan, şu an için Çin’den sonra Rusya’nın en büyük petrol müşterisi haline gelmiş durumda. Rusya’nın Hindistan’ın petrol ithalatındaki payı, işgalden hemen önce yaklaşık yüzde 2 iken, Eylül’de yüzde 23 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Ziyaret süresince Jaishankar’a tarım, petrol ve doğal gaz, limanlar ve nakliye, finans, kimyasallar ve gübre ile ticaretten sorumlu üst düzey yetkililer eşlik etti. Bu durumun, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemini kanıtlar nitelikte olduğu belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, Rusya’nın dolar ile ilgili sorunları göz önüne alındığında, her iki tarafın da rupi-ruble ticaretini genişletmeye hevesli olduğunun altı çiziliyor.

Jaishankar, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya’nın kendileri için istikrarlı ve zaman içinde test edilmiş bir ortak olduğunu belirtti.

Jaishankar: Bizim Yararımıza Olduğundan Devam Edeceğiz

Jaishankar kendisine G7’nin Rus petrolünün fiyatını sınırlandırma planı sorulduğunda, gelir seviyelerinin yüksek olmadığı dünyanın en büyük üçüncü petrol ve gaz tüketicisi olarak Hindistan’ın kendi çıkarlarını gözetmesi gerektiğini söyledi.

Bakan, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ve bu açıdan, dürüst olmak gerekirse, Hindistan-Rusya ilişkisinin lehimize çalıştığını gördük. Yani, benim yararıma çalışıyorsa, bunu devam ettirmek isterim.”

Jaishankar, Hindistan’ın şu anda Rusya’ya yönelen ikili ticareti dengelemek için Rusya’ya ihracatını artırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hindistan, şimdiye kadar Moskova’nın işgalini kınamadı, ancak barış ve diyalog çağrısında bulundu. Rusya, on yıllardır Hindistan’ın en büyük askeri teçhizat tedarikçisidir ve Hindistan ilaç ürünleri için dördüncü en büyük pazardır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.