HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Hindistan Rupisi Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Küresel piyasalarda 2016 yılında yaşanan dengesizlikleri en iyi gösteren para birimi, Hindistan rupisi olmuştur. Hindistan’ın resmi para birimi olan rupi, dünyanın düşük değerli dövizleri arasında yer almaktadır. Hindistan Rezerv Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır ve uluslararası para kodu, INR‘dir. Sembolü, şeklindedir ve 2010 yılında halka açık bir rekabet içinde düzenlenen yarışmada D Udaya Kumar tarafından tasarlanmıştır. 1 Hindistan rupisi, 100 paisaya bölünmektedir.

Hindistan Rupisi Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Hindistan rupisi/Türk lirası kuru (TRY/INR) canlı grafiği incelendiği zaman; en düşük seviyenin 28 Ağustos 2013 tarihinde 0,0299 lira ile kaydedilmiştir. Şimdiye kadarki en yüksek seviye ise 27 Ocak 2017 tarihinde 0,0569 lira ile görülmüştür. 2013 – 2014 yılları arasında düşük seviyeler kaydedilirken, 2014 – 2015 döneminde iniş çıkış fazla yaşanmıştır. 2015 yılından sonra da belli bir yükseliş trendine girmiştir. 2016 yılının sonunda ise tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydetmeye başlamıştır.

Amerikan doları/Hindistan rupisi kuru (USD/INR) canlı grafiği incelendiğinde ise en düşük seviyenin, 30 Eylül 2007 yılında 39,1740 rupi olarak kaydedilmiştir. En yüksek seviye ise 1 Şubat 2016 tarihinde 68,7300 rupi ile görülmüştür. Uzun vadeli grafik incelendiğinde de dolar – rupi kurunun sürekli yükseliş trendinde olduğu anlaşılmaktadır. Buna karşın 2003 – 2007 yılları arasında aynı bant arasında dalgalanma gözlenmiştir. Ardından 2008 yılında kur yükselişe geçmiştir ve 2012 yılına kadar bu seyirde kalmıştır. Daha sonra 2014 yılına kadar yine aynı bant içerisinde yükseliş trendi izlenmiştir. 2014 yılından 2017 yılına kadar 1 dolar 60 rupi bandında ilerleme kaydedilmiştir.

Euro/Hindistan rupisi kuru (EUR/INR) canlı grafiği tüm zamanlar aralığına bakıldığı zaman yatay bir seyir gözlenmektedir. Ama kısa vadede oldukça ani düşüş ve yükselişlerin yaşandığı görülecektir. Euro – rupi kuru en yüksek değerini, 31 Temmuz 2013 tarihinde 89,1992 rupi ile kaydedilmiştir. En düşük değer ise 31 Mayıs 2005 tarihinde 52,5476 rupi ile görülmüştür. Hindistan rupisi kuru alış ve satış fiyatları; dolar, Türk lirası, Euro kurlarında bu seviyeleri kaydetmiştir. Nedenleri ise yalnızca zayıf Hindistan ekonomisi değil, dolar ile Euro’daki değer kazançlarıdır.

Kısaca Hindistan Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Hindistan’ın iki farklı ekonomik yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle bir tarafta oldukça varlıklı insanlar bulunurken, diğer tarafta oldukça kötü şartlarda yaşayan insanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda bir tarafta orta sınıfın en zekilerini çalıştıran modern ve küresel rekabet gücüne sahip hizmetler sektörü yer alır. Diğer tarafta ise az eğitimli iş gücünün çalıştığı ve yağmura bağlı olan tarım sektörü bulunmaktadır.

Hindistan ekonomisi, son yıllarda tarımdan iyice uzaklaşmıştır. Buna karşın GSYİH oranındaki dalgalanmalar hala yıllık muson yağmurlarının sonuçlarına bağlıdır. Aynı zamanda toprak sahiplerinin büyük bir kısmı kendi geçimlerini sağlayacak kadar üretim yapabilmektedir ve çoğu yoksulluk sınırının altında yaşam sürmektedir.

Hindistan Ticari İlişkileri

Hindistan’ın başlıca ticaret ortakları; ABD, Çin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri’dir. Başlıca ihracat ürünleri ise petrol yağları, mücevherat, ilaçlar, pirinç, binek araç, pamuk, sığır eti, otomotiv parçaları ve telefondur. İthalat ürünleri ise ham petrol, altın, petrol gazları ve taşkömürüdür.

Türkiye’nin Hindistan’dan ihraç ettiği ürünler; altın, gümüş, adi metaller, metal ve bakır cevheridir. Başlıca ithal ettiğimiz ürünler ise sentetik filament iplikleri, karayolu taşıtları için aksamlar, parçalar ve aksesuarlardır. Ayrıca sentetik organik boyayıcı maddeler, fluoresanlı aydınlatma maddeleri, pamuk ve traktör gibi ürünler de bulunmaktadır.

Hindistan ile Türkiye arasında Karma Ekonomik Komisyonu ve İş Konseyi, başlıca işbirliği mekanizmalarıdır. Aynı zamanda Türkiye – Hindistan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi bulunmaktadır. 2008 – 2014 tarihleri arasında Türkiye’den Hindistan’a giden doğrudan yatırım miktarı, 212 milyon Amerikan dolarıdır.

Çevirici

USD
EUR

Haberler