Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Politika Faizini Yüzde 5,40’a Yükseltti

Beklenti üstü faiz artışı yapan Hindistan Merkez Bankası, enflasyon üzerinde jeopolitik şok kaynaklı belirsizliklere değindi.
Hindistan Politika Faizini Yüzde 5,40’a Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Para Politikası Kurulu (PPK) 5 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı toplantıda alınan kararları açıkladı. Banka politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4,90’dan yüzde 5,40’a yükseltti. Ekonomistlerin beklentisi ise yüzde 5,25 seviyesine çekilmesiydi.

Banka sürekli mevduat faiz oranını yüzde 5,15, marjinal kalıcı kredi ve banka faizi oranlarını yüzde 5,65 olarak ayarladı. Haziran ayında da 50 baz puanlık artış yapılmıştı.

Yüksek enflasyonla mücadele kapsamında alınan kararın, yüzde 4 olan orta vadeli hedefe ulaşma konusunda uyumlu olduğunun altı çizildi.

Küresel ekonominin Avrupa’da devam eden savaşın resesyon risklerini artırması ve dünya genelinde sıkılaşan para politikasıyla kötüleştiği ifade edildi. Finans piyasalarının riskten kaçışa yöneldiği, bunun da hisse senedi piyasalarında sert satışların yaşanmasına yol açtığı belirtildi.

ABD dolar endeksinin geçen ay 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığı hatırlatılan kurul karar metninde, hem gelişmiş hem de gelişen ülke paralarının, dolar karşısında zayıfladığı kaydedildi.

Jeopolitik Gelişmeler Enflasyonda Belirsizlik Yaratıyor

Hindistan’da enflasyon Haziran ayı itibarıyla yüzde 7,01 seviyesinde. Banka tarafından bugün yapılan açıklamada jeopolitik şokların enflasyon üzerinde önemli ölçüde belirsizlik yaratığı bildirildi.

Gıda ve metal fiyatlarının zirveleri gördüğü, petrol fiyatlarının son haftalarda talep endişesiyle zayıfladığı ancak yine de oynaklığın devam ettiği kaydedildi.

Doların değer kazanmasının ithalat kaynaklı enflasyonu desteklediğine de dikkat çekildi. Maliyet artışının imalat ve hizmet sektörlerindeki yansımalarının devam etmesinin beklendiği söylenirken, 2022 yılı için tahminler paylaşıldı.

Bu yıl ham petrolün varil fiyatının ortalama 105 dolar olacağı, enflasyonun üçüncü çeyrekte yüzde 6,4, dördüncü çeyrekte yüzde ve gelecek yıl yüzde 5 olacağı tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu