Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Kısmen Petrol Bağımlılığını Azaltmak için Elektrikli Araçları Teşvik Ediyor

Hindistan hükümeti Cuma günü sunduğu bütçesinde, elektrikli araçlara talebi artırmak için bazı teşvikler sundu. Detaylar aşağıda;
Hindistan Kısmen Petrol Bağımlılığını Azaltmak için Elektrikli Araçları Teşvik Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan, hükümetin talebi artırmak için finansal teşvikler sunması ve çeşitli yasal kısıtlamaları hafifletmesi sonrasında elektrikli araçlar için küresel bir üretim merkezi haline gelmeyi hedefliyor.

Ülkenin yeni atanan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, geçen Cuma Hindistan’ın yeni bütçesini sundu ki burada hükümetin elektrikli araçlar satın almak için alınan kredilerdeki faize 150 bin Hint rupisi (2,185 dolar) tutarında ek gelir vergisi kesintisi sağlayacağını söyledi.

IHS Markit’ten Puneet Gupta Hindistan’ın hamlesiyle ilgili; “hükümet talep yaratmayı, talebi teşvik etmeye ve böylece orijinal ekipman üreticilerine yardım etmeye çalışıyor” dedi.

IHS Markit Hindistan Elektrikli Araç Talep Yaratmaya Çalışıyor Hindistan’daki otomobil üreticilerinin talep eksikliğinin onları daha fazla miktarda elektrikli araç üretmekten alıkoyduğunu söylediğini vurgulayarak; “sanırım ilk şey, talebi teşvik etmek çünkü şu anda neredeyse yılda 2 binden az elektrik araç satıyoruz ki bu neredeyse önemsiz sayılabilir” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Hindistan’ın bugün yaklaşık 4 milyon hafif araca sahip olduğunu bildiren Gupta, kitlenin hedeflenmediğini hala sınırlı bir nüfusun hedeflendiğini ekledi. Hindistan’ın yanmalı motorlara kıyasla elektrikli araçların vergilerini de düşürdüğünü belirten Gupta, ortalama 1,3 milyon rupiye satılan araçlardaki GST’nin %12’den %5’e düşürüldüğünü söyledi.

Bu noktada Hindistan’ın elektrikli araçlara odaklanarak büyük şehirlerdeki tehlikeli kirlilik seviyelerini azaltmanın yanında petrole olan bağlılığını da azaltmaya çalıştığı kaydedildi.

Hindistan Kısmen Kirliliği ve Petrol Bağımlılığını Azaltmak için Elektrikli Araçları Teşvik EdiyorNitekim Hindistan, küresel ham petrol fiyatları yükseldiğinde ağır ithalat faturalarına yol açabilecek net bir petrol ithalatçısı konumunda. Zaten yıllık bütçede de petrol ve dizelin daha pahalı hale geleceği bildirilmişti. Diğer taraftan Hindistan’ın elektrikli araç girişimleri akıllara küresel pazardaki durumu getirdi. Çin, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin öncülük ettiği pazar, IEA tahminlerine göre 2030’a kadar yüzde 57’si Çin’in elinde olan bir pazar olacaktı.

Hindistan ise bu alanda öne çıkmak için daha uzun bir yol kat etmek zorunda. Gupta, IHS Markit’in öngörüsüne göre 2030’a kadar elektrikli araçların Hindistan’ın toplam otomobil pazarı satışlarının yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturacağını söyledi. Şarj altyapısını geliştirmek ve mevcut teknolojiyi ilerletmek de dahil olmak üzere Hindistan’ın üstesinden gelmesi gereken birçok zorluğun bulunduğunu aktaran Gupta, Hintlilerin ikna olması durumunda işlerin çok hızlı değişebileceğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu