Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Merkez Bankası’nın Yeni Başkanını 24 Saat İçinde Bulması Şaşırttı

Urjit Patel’in istifa etmesinin ardından Hindistan Merkez Bankası’nın başkanlık koltuğu hızlıca dolduruldu ve yeni başkan Shaktikanta Das oldu. Detaylar aşağıda;
Hindistan Merkez Bankası’nın Yeni Başkanını 24 Saat İçinde Bulması Şaşırttı

Pazartesi günü istifa ederek ülkenin finans ve ekonomi sektöründe görevinden ayrılan dördüncü yüksek profilli yöneticisi olan Urjit Patel’in koltuğu, dün hızlı bir atamayla Shaktikanta Das’a teslim edildi. Tabii burada Başbakan Narendra Modi’nin yönetimi tarafından yapılan duyurunun, Patel’in piyasaları endişelendiren istifasının bir gün sonrasında gelmesi dikkat çekti.

Sonuçta, Patel istifasına gerekçe olarak kişisel meselelerini gösterse de bunun hükümet ile para politikası konusundaki anlaşmazlıklardan kaynaklandığı biliniyordu. İki kurum, borç verme engelleri ve merkez bankasının fazlalık rezervlerini nasıl dağıtılacağı konusunda aylardır fikir ayrılığı yaşıyordu.

Hindistan Merkez Bankası’nın üzerindeki ekonomiyi hızlandırma baskıları, Modi’nin Salı günü üç önemli eyalette seçim kaybı yaşayan partisini kalkındırma çabalarından kaynaklanıyordu.

Hindistan Merkez Bankası'nın Yeni Başkanı Shaktikanta Das İşte bu nedenle de zaman kaybetmeyerek Patel’in yerine Shaktikanta Das’ın getirildiği açıklandı. Sonuçta Hindistan Merkez Bankası’na 3 yıl boyunca başkanlık edecek olan Das, Modi’nin 2016’daki tartışmalı tedavülden kaldırma hamlesinin yüksek profilli destekçileri arasında ilk sıralarda geliyordu. Hindistan Merkez Bankası gözlemcileri de geçen yıl ekonomik işler departmanının sekreteri olarak emekliliğe ayrılan Das’ın, Mumbai merkezli banka ve Yeni Delhi’deki maliye bakanlığı arasındaki ilişkileri rayına sokmasının beklendiğini belirtti.

Ayriyeten yatırımcılar da Modi hükümetinin merkez bankasının üzerinde daha fazla kontrol sahibi olma çabalarının ardından dış etkilere karşı durma yeteneğine bakacaklardı.

Hindistan Merkez Bankası'nın Yeni Başkanı Modi Hükümeti Seçimleriyle Alakalı

Mesela; Hindistan merkezli bankacılık şirketi Hdfc Securities’in perakende araştırma başkanı Deepak Jasani; gelen başkanın kendi bağımsız aklının olduğunu kanıtlamak için çok çalışmak zorunda kalacağını söyledi. Yatırımcılar da yetersiz bir makroekonomik deneyimle gelen herhangi bir politik atamanın, BJP’nin seçim yenilgilerini takiben satış dalgasına giren finansal piyasalara iyi gelmeyeceğini anlattı.

Fakat Mumbai merkezli DBS Bank’ın üst düzey yöneticisi Ashish Vaidya, Hindistan’ın borç ve döviz piyasalarının olumlu tepki vermesini beklediğini dile getirdi.

Hindistan Merkez Bankası'nın Yeni Başkanı Das Hakkında YorumlarGörüşünü de; “Das bir bürokrat, Hindistan Merkez Bankası’nın onun yönetimi altında pragmatik bir yaklaşım benimsemesini, büyüme taraftarı olmasını ve enflasyonun keskin bir şekilde arttığına dair bakış açısından vazgeçmesini bekliyoruz.” ifadeleriyle anlattı.

Haberde Maliye Bakanı Arun Jaitley’in de hükümetin bankanın bağımsızlığını kabul ettiğini söylediği belirtildi. Buna göre Jaitley, hükümetin Hindistan Merkez Bankası’nı tam olarak destekleyeceğini söyledi.

Hindistan’ın eski baş istatikçisi Pronab Sen ise Das’ın ataması karşısında şaşırdığını şöyle anlattı: “Eğer Hindistan Merkez Bankası Başkanlığı kadar önemli bir pozisyonunuz istifanın ardından 24 saat içinde dolduruluyorsa bu haliyle şaşkınlık yaratacaktır. İnsanlar bu adamın çoktan belirlenmiş oluğunu ve Urjit Patel’in çıkması gereken durumun yaratılmış olduğunu söyleyecektir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum