Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Merkez Bankası Faiz Artırmadı, Hint Rupisi Yeni Düşük Seviyeyi Gördü!

Günlerdir merakla beklenen toplantı nihayet gerçekleşti ve Hindistan Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Detaylar haberimizde;
Hindistan Merkez Bankası Faiz Artırmadı, Hint Rupisi Yeni Düşük Seviyeyi Gördü!

2018 yılının Ekim ayına ilişkin faiz kararını açıklayan Hindistan Merkez Bankası, oranlarda değişikliğe gitmeyerek sabit bırakma kararı aldı. Beklenmeyen bu hareket şaşkınlık yaratırken, Hindistan Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 6.5 seviyesinde tuttuğu kaydedildi.

Günlerdir merakla beklenen toplantıda, kuruldaki 6 üyeden 5 üyenin faiz oranlarında değişiklik yapılmaması için oy vermesi dikkat çekti. Yapılan açıklamada yalnızca 1 kişinin 25 baz puanlık faiz artırımına gidilmesi için oy kullandığı kaydedildi.

Bugün yapılan politika toplantısında Hindistan Merkez Bankası, faiz oranlarında değişiklik yapmayarak 6.5 seviyesinde sabit kaldığını açıkladı.

Hindistan Merkez Bankası Faiz Değişikliğine GitmediAncak RBI’nın para politikası komitesi (MPC) tarafından alınan bu karar büyük şaşkınlık yarattı çünkü RBI’nın söz konusu hamlesiyle rekor düşük seviyeleri gören Hint rupisini değer kaybetmeye mahkum bıraktığı söylendi. Analistlerin de faiz oranlarında değişikliğe gidilmesini bekledikleri çünkü artırımın yüksek petrol fiyatları nedeniyle çoğalan enflasyonist baskılarla mücadele edeceğini düşündükleri kaydedildi.

Kaldı ki Reuters da geçen hafta yaptığı ankete katılan 64 analistten 35’inin faiz artırımı öngördüğünü yazmıştı.

Hindistan Merkez Bankası Faiz Artırımına GitmediNe var ki beklenen gerçekleşmedi ve oranlar sabit tutuldu. Hindistan Merkez Bankası konuyla ilgili açıklamasında; yükselen ticaret gerilimleri şeklindeki küresel dalgalanmaların, yükselen petrol fiyatlarının, volatilitenin ve global finansal koşulların sıkılaştırılmasının büyüme ile enflasyon görünümünde önemli riskler yarattığını vurguladı. İlaveten; yerel makroekonomik temelleri güçlendirmenin hayati olduğu ifade edildi.

Öte yandan analistler, enflasyonist baskıların daha belirgin hale gelmesiyle Hindistan Merkez Bankası’nın oranları en az 50 baz puan daha yükseltmesi gerekeceğini öne sürdü.

Hint Rupisi Yeni Düşük Seviyede 75'e İlerliyorTüm bunların yanı sıra Hindistan Merkez Bankası oranları sabit tuttuğunu açıkladıktan sonra Hint rupisi dolar karşısında yeni bir rekora imza attı ve tüm zamanların en düşük seviyesi olarak belirtilen 74.23 seviyesine kadar geriledi. HDFC Bank’ın Baş Ekonomisti Abheek Barua düşüşle ilgili; “bu riskli bir hareketti çünkü piyasa Hint rupisinin savunması için faiz artırımı bekliyordu” dedi.

Döviz piyasaları Hindistan Merkez Bankası’nın hareketinden dolayı hayal kırıklığı yaşarken Hint rupisinin yeni tarihi düşüşü para biriminin 75 seviyesine doğru ilerlediğini gösterdi.

Hint Rupisi Yeni Düşük Seviyede eZaten Hindistan Merkez Bankası daha önceki sınırlı müdahalesi ile de döviz piyasasını sinirlendirmişti ancak bu kez durum çok daha farklıydı. Care Ratings de bunu vurgulayarak para birimi üzerinde keskin bir konuşma olmadığını ve bunun piyasaları şaşırttığını söyledi.

Buradan Hindistan Merkez Bankası’nın herhangi doğruda bir eylem düşünmediği sonucuna varıldığının ve para biriminin piyasa tarafından yönlendirileceğinin üzerini çizdi. Haberde hisse senedi piyasalarının dahi RBI’nın hareketini onaylamadığı belirtilirken Hindistan Merkez Bankası’nın para birimi hakkında önceki yorumları hatırlatıldı.

Çünkü yetkililer Asya’da en kötü performans gösteren para birimi olan Hint rupisinin yıl başından bu yana % 14 civarında değer kaybettiğini ancak düşüşün % 40’ın üzerinde değer kaybeden Türk lirası ile % 50’nin üzerinde değer kaybeden Arjantin pezosu düşünüldüğünde çok daha iyi bir konumda olduğunu belirtmişti. Ayriyeten Hindistan Merkez Bankası bugün faiz artırımına gitmese de kurumun artırım için açık kap bıraktığı, 5 Aralık’ta yapılması beklenen sonraki toplantıdan artırım kararının çıkabileceği aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum