Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Merkez Bankası’nın Faiz Artırım Kararı Analistleri Şaşırtmadı!

Hindistan Merkez Bankası’nın bugünkü politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyeceği öngörülüyordu ki artırıma gidilmemesi şaşırtıcı olmadı. Detaylar aşağıda;
Hindistan Merkez Bankası’nın Faiz Artırım Kararı Analistleri Şaşırtmadı!

Hindistan Merkez Bankası’nın bugün yapacağı politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyeceği öngörülse de önde gelen bir uzman tam tersini savunmuştu.

Buna göre, bağımsız ekonomi araştırma firması Continuum Economics ekonomisti Charu Chanana, faiz artırımı açıklanmadan hemen önce verdiği demeçte Hindistan ekonomisinde hala enflasyon riski olduğunu belirtti. Ancak ekonomistin tahminleri boşa çıktı ve Hindistan Merkez Bankası (Reserve Bank of India) politika faizinde değişikliğe gitmeyerek oranı 6.5 seviyesinde sabit bıraktı.

Hindistan Merkez Bankası 5 Ekim’de faiz kararını açıklamış ve oranlarda değişikliğe gitmeyerek 6.5 seviyesinde sabit kalmayı tercih etmişti.

Hindistan Merkez Bankası Faiz Artırmadı, Hint Rupisi Yeni Düşük Seviyeyi Gördü!Beklenmeyen hareket piyasalarda şaşkınlık yaratmış ve Hindistan Merkez Bankası’nın faiz artırmaması Hint rupisi yeni düşük seviyeleri görmesine yol açmıştı. Kaldı ki Reuters da geçen hafta yaptığı ankete katılan 64 analistten 35’inin faiz artırımı öngördüğünü yazmıştı. Çünkü uzmanlar RBI’nın zayıflayan Hint rupisi ve yüksek petrol fiyatları kaynaklı enflasyonist baskılarla mücadele için oranları artıracağını düşünüyordu.

Sonuçta, büyük bir petrol ihracatçısı olan Hindistan bu yıl son derece zayıf bir Hint rupisi ve önemli ticaret şoklarıyla ekonomik gerilemeler yaşamıştı.

Hindistan Zor Bir Yıl Geçirdi Standart Chartered uzmanı Eric Robertson da geçtiğimiz hafta RBI ile ilgili; “İstikrarlı ya da daha yumuşak dolar ve istikrarlı ya da daha düşük petrol fiyatları, Hindistan Merkez Bankası üzerindeki oranları artırma baskısını kaldırdığı için net pozitif bir etki yaratacak. Artırımın gelecek yıla ertelendiğini düşünüyoruz” demişti. Reuters’un yaptığı ankette de bu görüş çoğunluktaydı.

Ancak Continuum Economics’den Chanana aynı fikirde olmadığını belirterek; “hala bir artırım bekliyorum” açıklamasında bulundu.

 Continuum Economics Ekonomisti Chanana Artırım BekliyorduBununla birlikte ekonomist, petrol fiyatlarındaki geri dönüş ve Hint rupisindeki toparlanma nedeniyle piyasalarda son birkaç haftadır kaydedilen ilerlemenin farkında olduğunu da anlattı. Yine de enflasyonist baskı risklerinin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin 2019’da yeniden seçilme yönündeki duruşunun, Aralık ayını artırım kararı için daha uygun bir zamanlama haline getirdiğini söyledi.

Enflasyonda yukarı yönlü riskler gördüğünü, çok sayıda çiftçi protestosu olduğunu ve hükümetin seçimlerden önce çiftçilere destek vermesi gerektiğini dile getiren ekonomist; bunu seçimlerden olabildiğince uzaktan yapmanın iyi olacağını kaydetti. Tüm bunların da Aralık ayı artırımına işaret ettiğini vurguladı ancak Hindistan Merkez Bankası bir sürpriz yapmayarak artırıma gitmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum