Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Patel’in İstifası Piyasaları Endişelendirdi!

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit Patel'in istifası, piyasalarda endişelere yol açtı. Detaylar aşağıda;
Hindistan Merkez Bankası Başkanı Patel’in İstifası Piyasaları Endişelendirdi!

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit Patel, dün ülkenin finans ve ekonomi sektöründe görevinden ayrılan dördüncü yüksek profilli yöneticisi oldu. Zira baş ekonomi danışmanı Arvind Subramanian Haziran’da, hükümetin düşünce kuruluşu Niti Aayog’un başkan yardımcısı Arvind Panagariya da geçen yıl görevinden istifa etmişti.

Patel’in selefi Raghuram Rajan da ikinci bir dönem elde edememesinden sonra 2016’da koltuğunu bırakmıştı. İşte bu noktada ayrılıkların kombine etkisinin, özellikle de Patel’inkinin piyasa oyuncuları arasında soru işaretlerine yola açacağı söylendi. Hindistan Merkez Bankası’nın eski Başkanı Rajan da; “Hintliler Patel’in istifasından endişe duymalı” diyerek, soru işaretlerini doğruladı.

Kaynaklarda da hiçbir ülkenin Trump’ın yönetimindeki kadar kadro değişikliği yapamasa da Hindistan Başbakanı Modi’nin yönetiminin arayı kapatmaya başladığı yönünde yorumlar vardı.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Patel İstifa Etti Sonuçta Hindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit Patel, Pazartesi günkü istifasıyla ülkenin finans ve ekonomi sektöründe görevinden ayrılan dördüncü yüksek profilli yöneticisi oldu. Hindistan Merkez Bankası Başkanı Patel’in istifa edeceği yönündeki haberler Ekim ayının sonlarında patlak verse de dün resmen gelen haber yine de şaşkınlık yarattı. Hindistan Merkez Bankası Başkanı’nın istifasının arkasında ise merkez bankası ile hükümet arasındaki para politikası anlaşmazlıklarının olduğu söylendi.

Patel’in ayrılığının baş ekonomi danışmanı Subramanian ve Niti Aayog’un başkan yardımcısı Panagariya’nın ayrılığının ardından gelmesine de dikkat çekildi.

Hindistan Üst Düzey Yetkilileri Görevlerini Bırakıyor Patel’in selefi Raghuram Rajan da 20 yılı aşkın sürenin ardından hükümetin ilk kez bir başkana ikinci dönem için teklif etmemesi üzerine 2016’da görevinden ayrılmıştı. Söz konusu istifa olduğunda dikkat çeken başka bir şey de Modi’nin ekonomi danışma kurulunda yarı zamanlı üye olan ekonomist Surjit Bhalla’nın bugünkü istifası oldu. Diğerleri kadar önemli olmasa da ekonomistin ayrılığı kayda değer seviyede önemliydi.

Hepsi ayrılıkları için farklı sebepler öne sürerken Patel kişisel sebeplere, Subramanian aile bağlantılarına, Rajan ile Panagariya da akademiye işaret etmişti.

Rajan: "Patel'in İstifası Tüm Hintlileri Endişelendirmeli"Tüm bunların yanında analistler ayrılıkların Modi hükümetini kötü etkileyeceği yönünde yorum yapmanın fazla spekülatif olduğunu söyleseler de Hindistan Merkez Bankası’nın eski Başkanı Rajan, bu düşünceye karşı çıktı. Hintli haber gazetesi The Economic Times’a konuşan Rajan, Patel’in ayrılığının bir fikir ayrılığı meselesi olduğunu bunun da tüm Hintlileri endişelendirmesi gerektiğini dile getirdi.

JP Morgan’dan Jahangir Aziz de bir ülkedeki büyük isimlerin ayrılıklarının hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için risk primlerini artıracağını söyledi. Ne var ki konuşmasına; “Hindistan ile ilgili kaygılar varsa yüksek profilli kişiliklerin ayrılıklarından ziyade politikaların yönü hakkında olmalı” diyerek devam etti.

Hint rupisi ve tahvilleri Salı günü Asya ticaretinde düşüş gösterirken Singapur Ulusal Üniversitesi’nden James Crabtree, gelişmelerin Hindistan kurumları için iyi bir şey olmadığını şöyle anlattı: “Hindistan’ın son yıllardaki üst düzey ayrılıkları yalnızca bu kurumların çoğunun bozulmakta olduğunun üzerini çiziyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum