Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Yeni Maliye Bakanı Sitharaman’ın Sunacağı İlk Bütçeden Beklenenler

Uzmanlar, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman'ın bugün sunacağı yıllık bütçe ile ilgili görüş bildirdi. İşte yorumlar;
Hindistan’ın Yeni Maliye Bakanı Sitharaman’ın Sunacağı İlk Bütçeden Beklenenler
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan’ın yeni atanan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Başbakan Narendra Modi’nin belirleyici bir zafer kazandığı parlamento seçimlerinin ardından bugün yıllık bütçesini sunmaya hazırlanıyor.

1 Nisan 2019’da başlayan ve 31 Mart 2020’ye kadar devam eden mali yılı karşılayacak olan bütçenin kapsamı haliyle merak ediliyor. Sonuçta Modi, Hindistan sandık başına gitmeden önce Modi hükümeti çiftçileri ve kırsal kesimde iş yaratmayı desteklemek için geçici bir bütçe teklif etmişti.

Burada uzmanlar yeni Maliye Bakanı Sitharaman’ın tüketim talebini destekleyecek, yatırım ortamını canlandıracak, sosyal refah programlarını destekleyecek bir bütçe açıklamasını beklediklerini bildirdi.

Sitharaman'ın Sunacağı İlk Bütçeden BeklenenlerBununla birlikte bütçenin hükümetin mali açık hedeflerinden çok uzak kalmayacağı da aktarıldı. Ekonominin son aylarda önemli ölçüde yavaşladığı ülkede Ocak ve Mart aylarında yıllık büyüme yüzde 5,8’e gerilemiş, bu son 20 çeyrekteki en yavaş seyri ifade etmişti. Sınai üretim ve otomobil satış numaraları gibi bazı yüksek frekanslı göstergeler yavaşlamanın önceden tahmin edilenden daha şiddetli olabileceği göstermişti ki işsizlik de 45 yılın en yüksek seviyesindeydi.

Singapurlu DBS Group ekonomisti de bu haftaki bir notunda; “tüketim yanlısı çaba için beklentiler yüksek ve refah çerçevesine vurgu daha da artıyor” dedi.

Hindistan bütçe Tüketim Yanlısı Çaba Beklentiler Yüksek Nomura’dan Sonal Varma da hükümetin üzerinde harcama büyümesini sağlam tutması, vergileri azaltması ve kırsal refahı teşvik etmesi yönünde baskı olduğunu dile getirdi. Öte yandan Perşembe günü yayınlanan en son ekonomik anket, vergilerden elde edilen gelirin Mart 2019’da sona eren mali yılda yapılan tahminlerin gerisinde kaldığını göstermişti. Raporda kurumlar vergisi tahsilatındaki iyileşmeye bağlı olarak doğrudan vergilerin yüzde 13,4 oranında artarken, dolaylı vergilerin Mal ve Hizmetler Vergisi gelirlerindeki düşüş nedeniyle yaklaşık yüzde 16 oranında azaldığı bildirilmişti.

Dolayısıyla Sitharaman’ın halkın vergi yükünü arttırmadan çeşitli refah programlarını finanse etmek için kaynakları mevcut hale getirmenin bir yolunu bulmak zorunda kalacağı öngörüldü.

Hindistan Halkın Vergi Yükünü Artırmadan Refah Programlarını Finanse Etmeli Yerel basında çıkan bazı haberlerde de bugünkü bütçenin bazı bireyler için kişisel vergi eşiğini artırabileceği iddia edildi. Nomura’dan Varma da hükümetin güvenilirliğini korumak için Şubat ayının ara bütçesinde belirtilen gelir hedeflerini düşürmesi gerekebileceğini söyledi. Modi’nin partisinin seçim kampanyası sırasında büyük önem verdiği altyapı yatırımları konusunda ise uzmanlar, bunun bütçede odak noktası olarak kalacağını tahmin etti.

İlaveten yol sektörünün geçmişte en büyük yararlanıcı olurken yeni bütçede odağın muhtemelen güç ve demiryollarına kayacağı dile getirildi. Geçici bütçede en çok kazanan olarak öne çıkan çiftçiler cephesinde görüş bildiren Eurasia Group, Sitharaman’ın kırsal alanlarda ekonomik sıkıntıya değinmesinin beklendiğini açıkladı.

Nomura’dan Varma da; “Hükümetin sosyal güvenliğe olan bağlılığını yineleyerek, tarımsal kredi, tarımsal pazarlama ve sulama maliyetlerini azaltmasını umuyoruz” dedi. Hindistan’da krizin sürdüğü gölge bankacılık sektörü ile alakalı olarak ise Varma, negatif olasılıklara rağmen doğrudan devlet müdahalesinin gerekmeyebileceğini savundu. “Gölge bankası likidite krizi ile ilgili endişeler olsa da doğrudan bir müdahale beklemiyoruz, bunun yerine konut talebini artırmak için teşvikler teklif edilebilir” ifadeleriyle de düşüncesini açtı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu