Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Kriptoyu Yasaklamak için Küresel İş Birliği Talep Ediyor

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto para düzenlemesindeki son duruma dair konuştu. Ayrıntılar haberde...
Hindistan Kriptoyu Yasaklamak için Küresel İş Birliği Talep Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto varlıklara olan ilgi artmaya devam ederken, ülkeler piyasayı regüle etmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Hindistan bir süredir kripto paralara yönelik yasal çerçeve getirmek üzerine yoğunlaşmış durumda.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto paraların yasaklanmasına dair görüşünü bir kez daha yineledi. Sitharaman bunun olması için uluslararası düzeyde iş birliğinin yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Yasaklama Planı Ağır Basıyor

Bakan, parlamentonun alt meclisinde gerçekleştirilen bir toplantıda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Sorular arasında, Hindistan Merkez Bankası’nın son 10 yılda kripto paraların kullanımını kısıtlayan herhangi bir bildirim yayınlayıp yayınlamadığı ve hükümetin buna dair bir yasa çıkarma planı olup olmadığı yer aldı.

Sitharaman, merkez bankasının kripto paraları yasaklanması gerektiği görüşünü hatırlattı ve bu duruşun bir süredir değişmediğini söyledi. Şubat ayında Hindistan merkez bankası başkan yardımcısı T Rabi Shankar, kripto paraları yasaklamanın en iyi seçenek olduğunu söylemişti.

Küresel İş Birliği Çağrısı

Maliye bakanı Sitharaman, kripto paraların doğası gereği sınırsız olduğunu ve düzenleyici arbitrajı önlemek için uluslararası iş birliği gerektiğini ifade etti.

Mayıs ayında, üst düzey bir hükümet yetkilisi olan Ajay Seth, Hindistan’ın kripto para birimini muhtemelen yasaklamasıyla ilgili soruları ele alırken benzer bir pozisyona işaret ederek, “Ne yaparsak yapalım. Katı bir yasak uygulasak bile küresel bir fikir birliği olmadıkça başarılı olamayız” ifadelerini kullanmıştı.

Hindistan’da bugüne kadar kripto varlıkların düzenlenmesine ya da yasaklanmasına dair net bir çerçeve oluşturulmuş değil. Katı bir yasağın yanı sıra, kripto para işlemlerinden yüksek vergiler alınması da planlar arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu