Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Kripto Para Ticaretine Yüzde 30 Vergi Getirmeye Hazırlanıyor

Hükümet vergilendirmenin yanı sıra, CBDC’yi 2023’e kadar kullanıma sunmayı hedefliyor. Kripto para ticareti ülkede uzun zamandır tartışılıyor. Detaylar haberde…
Hindistan Kripto Para Ticaretine Yüzde 30 Vergi Getirmeye Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip ülkesi olan Hindistan’da, kripto paralar uzun zamandır tartışılan bir konu oluyor. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 2022 bütçe konuşmasında, ekonomik büyümeyi artırmak istediklerini söyledi.

Sitharaman önümüzdeki yıla kadar dijital para birimi (CBDC) piyasaya süreceklerini söyledi. Bakan, dijital rupinin ekonıomiye büyük destek sağlayacağını vurguladı. Maliye bakanı ayrıca kripto para ticaretinde uygulanacak vergilendirme planına dair konuştu.

Sitaraman konuyla ilgili, herhangi bir sanal dijital varlığın transferinden elde edilen gelirin %30 oranında vergilendirileceğini söyledi. Bakan bu gelirler hesaplanırken herhangi bir kesintiye izin verilmeyeceğini belirtti.

Maliye bakanı kripto para ticaretinde yaşanan kayıpların tazminat olarak kullanılamayacağının altını çizdi. Tüccarlar vergileri dengelemek için kripto paralarda uğradıkları kayıpları gösteremeyecek.

Hükümet ayrıca kripto işlemlerini izlemek için, düşülebilir yüzde 1’lik bir vergi de uygulayacak. Ancak tüm bu kuralların merkeziyetsiz cüzdanlarda nasıl uygulanacağı bilinmiyor.

Hükümet daha önce kripto para ticaretini yasaklayacağı haberleri ile gündeme gelmişti. Maliye bakanının son açıklaması ise yasaklamak yerine düzenleme yapılacağını ve vergilendirmenin getirileceğini gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%