Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Karamsar Ekonomik Tahminlerin Ortasında Virüs Karantinasını Uzattı

Hindistan 14 Nisan’da sona ermesi planlanan karantinayı, 3 Mayıs’a kadar uzattı. Uzatılan karantinanın ve virüsün ekonomiye olası etkileri dikkat çekti.
Hindistan Karamsar Ekonomik Tahminlerin Ortasında Virüs Karantinasını Uzattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Hindistan, 14 Nisan’da bitmesi planlanan karantina süresini 3 Mayıs’a kadar uzattı. Son veriler ülkede 10 bin 300’ün üzerinde vaka ve 339 ölüm sayısı olduğunu gösterirken

Başbakan Narendra Modi, ulusa sesleniş konuşmasında ortaya çıkan ekonomik maliyetlere rağmen karantinanın ve diğer sosyal mesafe tedbirlerinin ülkeye fayda sağladığını açıkladı.

Hindistan’ın virüsün yayılmasını engellemesi ve yeni sıcak noktaların ortaya çıkmasını önlemek için daha katı önlemler alması gerektiğini söyledi.

Birçoğunun katlandığı zorluklara rağmen Hintlilere karantinaya uydukları için teşekkür etti.

Modi Karantina Halk Teşekkür Etti Salgından kaçınan bazı eyaletlerin önemli faaliyetlere devam etmeleri için izin verilebileceğini kaydeden Modi, virüsün ülkenin etkilenmeyen bölgelerini etkilemesinin önlenmesi gerektiğini vurguladı.

24 Mart’ta 1.3 milyar kişi için başlayan 21 günlük karantina süresi 14 Nisan’da bitmesi planlanmışken uzatılan önlem dikkat çekti. Yasaktan sonra sadece gerekli hizmetler faaliyette kalmışken bunlar su, elektrik, sağlık hizmetleri, itfaiye hizmetleri, marketler ve belediye hizmetleri gibi hizmetler oldu.

Tüm mağazalar, ticari kuruluşlar, fabrikalar, atölyeler, ofisler, pazarlar, ibadet yerleri kapatılmış ve eyaletler arası otobüsler ve metrolar askıya alınmıştı.

İnşaat faaliyeti de bu dönemde durduruldu. Modi 3 Mayıs’a kadar herkesin karantinada kalması gerekeceğini ve aynı disiplini göstermeleri gerektiğini aktarırken 20 Nisan’a kadar tüm eyaletlerin kuralları uyguladığından emin olmak için yakından izleneceğini bildirdi.

Başbakan herhangi bir ayrıntı sunmadı ancak hükümetin Çarşamba günü “ayrıntılı yönergeler” yayınlanacağını söyledi. Tabi dünyanın her yerinde olduğu gibi Hindistan’da da alınan önlemlerin etkileri şimdiden hissedildi.

İlk karantina uygulaması, düşük gelirli hane halklarını ve günlük çalışanları büyük ölçüde etkilerken birçok kişi işsiz kaldı.

Hindistan karantina Yoksulları EtkiliyorAni ekonomik şokla mücadele etmek için Hindistan, yoksul hane halklarına gıda güvenliği ve doğrudan nakit transferi yoluyla yardımcı olmak üzere tasarlanmış 22,5 milyar dolarlık mali teşvik paketi açıkladı.

Bu arada uzmanlar koronavirüs salgını öncesinde altı yılın en düşük hızında büyüyen Hindistan ekonomisinin, karantinadan büyük bir darbe almaya hazırlandığını söylüyor. Oxford Economics’ten Priyanka Kishore, 2020 için yıllık büyüme tahminini düşürdü. Bir ay önceki yüzde 4,4’lük büyüme tahminini şimdi yüzde 1’lik daralmaya revize etti.

Dünya Bankası da Hindistan’ın GSYİH tahminini cari mali yıl için yüzde 1,5 ila 2,8 aralığına indirdi.

Dünya Bankası Hindista GSYİH Tahmini DüşürdüDaha önce 2020-2021 için yüzde 6,1’lik tahmini olan Dünya Bankası’nın yeni tahmini, gerçekleşirse 1991-92 ödemeler dengesi krizinden bu yana en düşük ekonomik genişleme olacak. Dünya Bankası kişi başına gelir artışının yüzde 0,5-2,8’e gerilemesini beklerken ekonomik faaliyetteki dik düşüşün etkisinin çoğunlukla toplumun fakir kesimlerini etkileyeceği söylendi.

Üstelik Dünya Bankası raporunda, yoksulların virüs tarafından enfekte olmaları ve hastalanma olasılıklarının daha fazla olduğu çünkü sosyal mesafeyi kullanmalarının daha zor ve sağlık hizmetlerine daha sınırlı erişimleri olduğu belirtildi.

Diğer bazı kurumlar Hindistan için çok daha kötü bir senaryo öngördü. Örneğin Nomura, Hindistan ekonomisinin 2020 takvim yılı boyunca yüzde 0,5 küçüleceğini tahmin etti. Ayrıca Hindistan ekonomisinin Nisan-Haziran çeyreğinde yüzde 6,1 daralacağını ve sadece Aralık çeyreğinde genişleyeceğini bildirdi.

Dolayısıyla Hindistan Merkez Bankası’nın 2020’de büyümeyi canlandırması için yüzde 0,75’lik faiz indirimi yapmasını beklediğini kaydetti.

Ancak daha iyimser tablolar da vardı. Aralık 2019’da Hindistan’ın değerlendirmesini düşüren Asya Kalkınma Bankası, Hindistan ekonomisinin 2020-21 döneminde yüzde dört büyümesini beklediğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu