Yatırım yapmaya başla!

Hindistan, İran Yaptırımları Nedeniyle ABD ve Suudi Arabistan’dan Daha Fazla Petrol Alıyor

ABD yaptırımları, önde gelen İran petrolü alıcısı Hindistan’ı, ABD’den ve Suudi Arabistan’dan daha fazla petrol almaya zorladı. Gelinen durum aşağıda;
Hindistan, İran Yaptırımları Nedeniyle ABD ve Suudi Arabistan’dan Daha Fazla Petrol Alıyor

ABD yaptırımları, önde gelen İran petrolü alıcısı Hindistan’ı, ABD’den ve Suudi Arabistan’dan daha fazla petrol almaya zorladı.

Devlet tarafından işletilen petrol ve doğal gaz şirketi Indian Oil Corporation Başkanı Sanjiv Singh, CNN’e verdiği demeçte, İran’dan gelen her malzemenin diğer ülkeler arasında iyi bir şekilde dağıtıldığını söyledi. Sonuçta İran, büyümekte olan ekonomisini beslemek için büyük miktarda enerji ithal eden Hindistan’ın üçüncü büyük tedarikçisi olmuştu.

Hindistan’a İran’dan daha fazla ihracat yapan ülkeler ise yalnızca Irak ve Suudi Arabistan’dı.

Hindistan, İran Daha Fazla İhracat Irak Suudi Arabistan Ancak Trump yönetimi İran petrol ihracatına yaptırım uyguladıktan sonra Hindistan başka kaynaklara yönelmek zorunda kaldı. Tahran’dan petrol almaya devam etmesine izin verilen 8 ülkeden biri olmasına rağmen bu muafiyet 2 Mayıs’ta sona ermişti. Hindistan yalnızca Birleşmiş Milletler tarafından uygulanan yaptırımları tanıyacağını söylese de ülkenin petrol bakanı Nisan ayında diğer büyük petrol üreticisi ülkelerden ilave tedarik sağlayacaklarını açıklamıştı.

Hindistan Petrol ve Doğal Gaz Bakanlığı sözcüsü de Çarşamba günü ülkenin şu anda İran’dan gelen tüm petrol ithalatını durdurduğunu doğruladı.

Hindistan, İran İhracat Durdurdu Sanjiv Singh, Indian Oil’in mümkün olduğunca fazla tedarikçi istediğini ve İran petrolünü kesmenin hükümetten gelen girdilerle alınan kolektif bir karar olduğunu dile getirdi. “Bunun şu anda ülkenin çıkarına olduğuna eminim” diyen Singh, açıklamalarıyla dikkat çekti. Nitekim Türkiye dahil olmak üzere diğer ülkeler de İran’dan petrol ithalatını durdurduklarını açıklamışlardı. Ne var ki dünyanın en büyük alıcısı olan Çin, ABD yaptırımlarını görmezden gelmeye devam ediyordu.

İran’ın yarı resmi haber ajansına göre Çin, Mayıs ayında İran’dan 585 milyon dolar değerinde ham petrol satın almıştı ve Tahran, Haziran’da Çin’e daha fazla ihracat yapmayı bekliyordu.

Çin ABD Yaptırım Dinlemiyor İran Alım Yapıyor Şu anda Hindistan’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptırımların İran’ın “terör rejimi” olarak adlandırdığı şeye karşı koymayı hedeflediğini söyledi. Pompeo Çarşamba günü New Delhi’de gazetecilere verdiği demeçte; “Ben enerjiyi doğru fiyata tutmak ve bu tehdidi yıldırmak için ortak bir tehdit anlayışı ve ortak bir amaç olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar da Pompeo’nun Hindistan’ın küresel enerji kaynakları konusundaki endişelerine karşı anlayışlı olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Bugün enerjisinin yüzde 85’ini ithal eden dünyanın beşinci en büyük ekonomisi olduğumuzu ve çıkarlarımızın ne olduğunu anlıyor.” Ayrıca Singh, Hindistan’ın enerji ihtiyacı için diğer ülkelere daha da güvenebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum