Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan İmalat PMI, Ekim’de 10 Yılın En Yüksek Seviyesini Gördü

Açıklanan veriler Hindistan İmalat PMI’nın üçüncü ardışık ayında arttığını, çıktının da 13 yılın en hızlı büyümesini kaydettiğini gösterdi.
Hindistan İmalat PMI, Ekim’de 10 Yılın En Yüksek Seviyesini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Haziran çeyreğinde ülke tarihindeki en kötü daralmasını kaydeden Hindistan ekonomisi, son zamanlarda bariz toparlanma işaretleri gösterdi. Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman da kısa süre önce yaptığı bir açıklamada Hindistan’ın gelecek yıl dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olacağını söylemişti.

IHS Markit tarafından bugün yayımlanan PMI verileri de ekonomideki toparlanmayı gösteren rakamlar arasına katıldı.

İmalat, Ekim 2007’den bu yana en hızlı yükselişini kaydederken yeni işler 12 yılı aşkın sürenin en güçlü kazanımını elde etti. Hindistan’da imalat sektörü koşulları güçlü satış büyümesinin ortasında 13 yılda üretimini en yüksek seviyede artıran şirketler ile Ekim’de iyileşmeye devam etti.

Eylül’deki 56,8’den Ekim’de 58,9’a yükselen Hindistan İmalat PMI, on yılı aşkın süredir sektörün sağlığında yaşanan en güçlü gelişmeye işaret etti.
Hindistan İmalat PMI, Ekim'de 10 Yılın En Yüksek Seviye
Kaynak: PMI

Büyümeye ara mallar kategorisi liderlik ederken tüketici ve yatırım malları alt sektörlerinde de güçlü genişlemeler yaşandı. Üreticiler, COVID-19 kısıtlamalarının devam eden gevşemesinin, daha iyi piyasa koşullarının ve artan talebin, Ekim ayında yeni iş bulmalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Ayrıca satışlardaki artış 2008 ortasından bu yana en güçlü seviyeye ulaşırken yeni ihracat siparişleri de benzer şekilde daha hızlı yükseldi ve bu, altı yıla yakın bir süre içinde en belirgin olan artışı temsil etti.

Güçlü satış kazançlarına ve COVID-19 hastalığına ilişkin daha yumuşak tedbir önlemlerine yanıt olarak firmalar, 2007 sonundan bu yana kaydedilen en güçlü hızda üretimi artırdı.
Hindistan Çıktı Ekim 2020
Kaynak: IHS Markit

Daha fazla üretim ihtiyacı, Hintli üreticiler arasında girdi alımlarında aylık artışa neden oldu. Üstelik satın alma miktarları dokuz yılın biraz az süredir en hızlı şekilde arttı. Bu arada, COVID-19 salgınıyla ilgili hükümet kurallarına uyulması, istihdamda daha fazla azalmaya yol açtı.

Düşüş, bu sıralamada en zayıf seviye olmasına rağmen arka arkaya yedinci ardışık gerileme oldu. COVID-19 vakalarının sona ermesi ve ekonomideki diğer sektörlerin yeniden açılmasına dair ümitler, üretimin yıl öncesi görünümüne yönelik olumlu hissiyatın temelini oluşturdu. Güven seviyesi de 50 ayın en yükseğine ulaştı.

En son anket sonuçları hakkında yorum yapan IHS Markit’ten Pollyanna De Lima şunları söyledi:

“Hintli üreticilerin yeni siparişleri ve üretim seviyeleri, yılın başlarında görülen COVID-19 kaynaklı daralmalardan iyileşmeye devam etti ve Ekim ayı PMI sonuçları tarihi keskin aylık genişleme oranlarını vurguladı. Şirketler, satışlardaki canlanmanın önümüzdeki aylarda da devam edeceğine ikna oldu.

Ayrıca firmalar daha az COVID-19 vakasının ve diğer işletmelerin yeniden açılmasının üretim artışını artırabileceğini umut ederken üretime yönelik yıl öncesi görünüme yönelik güven arttı. Yine de Ekim ayında bordro rakamlarında bir başka azalmanın görülmesiyle istihdam cephesinde hayal kırıklığı yaratan haberler vardı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu