Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Hisseleri, Diğer Gelişmekte Olan Pazarlara Göre Daha Cazip

Morgan Stanley, Hindistan hisse senetlerinin, diğer gelişmekte olan ülke pazarlarında göre daha cazip olduğunu düşünüyor.
Hindistan Hisseleri, Diğer Gelişmekte Olan Pazarlara Göre Daha Cazip

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, 2020 yılı üçüncü çeyrek kârını bir önceki yıla göre %25 oranında artırdığını açıklamıştı. Bugün ise yaklaşık altı aydır Hindistan hisse senetlerinin, diğer gelişmekte olan ülke hisselerinden daha iyi performans gösterdiğini dile getirdi. Ayrıca bu hisselerin, destekleyici önlemler alınırsa cazip kalmaya devam edeceğini belirtti.

Hindistan’ın gösterge endeksi Nifty 50, bugünkü işlemlerde %0,71 oranında pozitif 11.763 puanda seyrediyor.
Nifty 50 Endeksi Uzun Vadeli Performans
Kaynak: Investing

Endeks, haftalık bazda düşüş eğilimi kaydetmesine karşılık, Mart ayından bu yana yükseliş eğilimi kaydediyor. Üstelik bu yükselişle birlikte koronavirüsün etkisini piyasalarından silmişe benziyor. Endeks 52 haftanın en yüksek seviyesini 12.430,5 puan ile kaydederken, en düşük 7511,1 puanı gördü. 1 yıllık değişim oranı ise %1,89 oranında bulunuyor.

Morgan Stanley’in 9 Ekim tarihli bir raporunda, performansın Nisan ayında başladığı belirtildi. Ancak piyasanın kısa vadeli performansının küresel faktörlere bağlı kaldığına dikkat çekildi. Hisse stratejisti Ridham Desai ve hise analisti Sheela Rathi, raporda hisselerin üstün performansını nasıl sürdüreceğini de açıkladı.

Raporda, “Bu performansın sürdürülebilmesi için Hindistan’ın piyasa katılımcılarının gözünde potansiyel büyümesini kaldıracak bir politika sunmaya devam etmesi gerektiğini tartışıyoruz,” ifadelerine yer verildi.

Hem büyük hem de orta büyüklükteki segmentlere odaklanan MSCI Hindistan Endeksi, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nde %26,7’lik artış kaydetti.
MSCI Hindistan Endeksi Karşılaştırma
Kaynak: MSCI

Ayrıca Nisan ortasından 14 Ekim’e kadar %39,69 oranında artış gösterdi. Gösterge endeksleri olan Sensex %34,28 artarken, Nifty 50 %34,12 oranında artış kaydetti. Morgan Stanley, üç faktörün Hindistan’ın güçlü performansına yardımcı olduğunu da açıkladı. Bunları; iyileştirilmiş bir politika oranı, salgına kurumsal yanıt ve değerlemelerin cazip bir başlangıç noktası şeklinde sıraladı.

Banka, büyük kurumlar vergisi indirimi, iş kanunu ve tarımsal pazarlamada yapılan son değişiklikler gibi farklılaştırılmış politikaların yanı sıra üretim teşviklerinin Hindistan’ın performansına yardımcı olduğunu açıkladı. Şirketler ise salgına kendilerini iyileşmeden önce daha iyi bir konuma getiren önlemlerle yanıt verdiler.

Analistler, “Hintli şirketler, bir sonraki büyüme döngüsüne hazırlanmak için maliyetleri kısarak, büyümeyi hızlandırmak veya risklerini azaltmak için sermayeyi artırarak ve birleşmeler, satın almalar, yeniden yapılandırma üstlenerek pandemik dislokasyonları kullandılar,” ifadelerini kullandılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum