Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın GSYİH Düşüş Tahmini %5,3’ten %11,8’e Sert Yükseltildi

India Ratings, ülkenin 2021 mali yılı GSYİH büyüme tahminini önceki yüzde 5,3’lük düşüşten yüzde 11,8’lik düşüşe revize ederken gelecek yıl için güçlü toparlanma öngördü.
Hindistan’ın GSYİH Düşüş Tahmini %5,3’ten %11,8’e Sert Yükseltildi
Yorum

GSYİH tahminlerini revize eden yerel derecelendirme kuruluşu India Ratings and Research bugünkü raporunda, ülkenin 2021 mali yılı GSYİH büyüme tahminini önceki yüzde 5,3’lük düşüşten yüzde 11,8’lik düşüşe revize etti.

Hindistan’ın mali yılın ilk çeyreğindeki yüzde 23,9’luk GSYİH düşüşünün, India Ratings’in yüzde 17’lik düşüş tahmininden çok daha sert olduğunu belirten kurum, yüzde 5,3’lük gerileme beklentisini bu nedenle değiştirdiğini belirtti.

Yüzde 5,3’lük önceki tahmininde dahi kurum, Hindistan tarihindeki en kötü GSYİH düşüşüne hazırlanıyor yorumunu yapmıştı.

Ayrıca 2021 mali yılının ilk çeyreğindeki daralmanın, 98 mali yılının ilk çeyreğinden bu yana halka açık olarak kullanıma sunulan çeyreklik GSYİH verileri dizisindeki ilk daralma olduğunu aktardı.

Mevcut mali yıldaki ekonomik kaybın 18,44 trilyon Hindistan rupisi olacağının tahmin edildiğini ancak GSYİH’nin büyük ölçüde 2021 mali yılındaki zayıf taban nedeniyle 2022’de yıllık bazda yüzde 9,9 büyümesinin beklendiğini söyledi.

Rapora göre hareketlilik veya tüketim olsun, tüm göstergeler çok daha zayıf bir ekonomik toparlanmaya işaret ederken Mayıs sonu ile Ağustos 2020 sonu arasında.35 eyalet/birlik bölgesinden sadece 16’sı işyeri hareketliliğinde iyileşme gösterdi.

Temmuz ayında Hindistan’da COVID-19 enfeksiyonlarının sayısının önemli ölçüde arttığı ve bunun birçok eyalette/birlik bölgesinde Haziran sonundan Ağustos sonuna hareketliliği azalttığı kaydedildi.

Kaldı ki Covid vakalarındaki söz konusu artış, Hindistan’ın Pazartesi itibarıyla vaka sayısında ikinciliğe yükselmesine yol açtı.
Hindistan Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

India Ratings, işyeri hareketliliğinin önümüzdeki birkaç ay içinde bile düşük kalacağına ve bir aşı bulunana kadar normale dönmeyeceğine inandığını belirtti. Küresel olarak ikinci bir enfeksiyon dalgasına tanık olunurken, Hindistan’ın enfeksiyon eğrisinin ilk dalgasını halen düzleştiremediği söylendi.

6 Eylül 2020’de Hindistan, dünyadaki maksimum günlük enfeksiyon sayısı olan 91.723’lik vaka kaydetti. IND-RA, 2021 mali yılı büyüme tahmininin Hindistan tarihindeki en düşük seviye olacağı ve önceki en düşük negatif seviyenin 1980 mali yılındaki yüzde 5,2 olduğu bilgisini de verdi.

Daha önce GSYİH’nin 2021 mali yılının dördüncü çeyreğinde, 2020 mali yılının dördüncü çeyreğindeki seviyesine hemen hemen ulaşacağını öngören Ind-Ra, artık bunun mümkün görünmediğini bildirdi.
Hindistan GSYİH %11,8 Daralacak
Kaynak: Ind-Ra

Yeni tahmininde GSYİH’nin reel olarak 2020 mali yılının dördüncü çeyreğindeki seviyeyi 2022 mali yılının dördüncü çeyreğinden önce göremeyeceğini söyledi.

Arz tarafında tek parlak noktayı, hem sanayi hem de hizmet faaliyetleri sert bir şekilde etkilendiğinden tarım olarak gösterdi. Hükümet de benzer şekilde tarım sektörü Hindistan ekonomisi için parlak nokta olacak demişti. Ind-Ra tarımın 2021 mali yılında yıllık bazda %3,5 oranında büyümesini beklediğini kaydetti.

Hem zayıf küresel hem de iç talep koşulları ışığında Hindistan’ın cari hesabının 2021 mali yılında 8,4 milyar ABD doları fazla kaydedeceğini öngördü. Tüm önemli ihraç malları negatif büyüme kaydedeceğinden mal ihracatının 2021 mali yılında yüzde 12,5 düşeceği tahmininde bulundu. Mal ithalatının yıllık bazda yüzde 22,6 düşmesini beklediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu