Yatırım yapmaya başla!

Hindistan GSYİH’sinde Düşüş, Küçük İşletmeler için Varoluşsal Tehdit

Hindistan’ın 2020-2021 mali yılında yüzde 5’lik bir GSYİH düşüşünün, küçük işletmeler için varoluşsal tehdit oluşturduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
Hindistan GSYİH’sinde Düşüş, Küçük İşletmeler için Varoluşsal Tehdit

Hindistan ekonomisi için yapılan daralma tahminleri, rekor düşüşlere işaret ederken mevcut durumun iyiye gitmediği görülüyor.

Bununla birlikte ülkenin gelecek toparlanması hakkında S&P ile Fitch gibi iyimser yorumlarda bulunanlar da var. Ancak küresel analitik şirketi Crisil, bugünkü raporunda farklı bir konuya dikkat çekerek ülke GSYİH’sindeki daralmanın özellikle küçük işletmelere zarar vereceğini söyledi.

Hindistan ekonomisi için beklenen yüzde 5’lik daralmanın, sektörlerdeki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere (MSME) önemli ölçüde zarar vereceğini dile getirdi.

Hindistan’ın resmi sektörü gelirde yüzde 15’lik düşüş ve faiz, vergi ve amortisman öncesi kârda yüzde 25’lik düşüşe doğru ilerlerken acının yayılacağı söylendi.
Hindistan GSYH Daralması
Kaynak: World Bank

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler için gelirdeki düşüşün yüzde 17-21 oranında daha dik olacağı, zayıf talep düşük emtia fiyatlarından kazancı silerken Ebitda marjının 200-300 baz puan azalarak % 4-5’e gerileyeceği aktarıldı.

2020-21 döneminde gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) yüzde 5’lik bir daralmanın, kurumsal Hindistan’ın gelirlerinde yüzde 15’lik düşüşe neden olabileceği ve bunun küçük işletmeler için “varoluşsal bir tehdit” oluşturduğu vurgulandı.

CRISIL’den Amish Mehta, mevcut kolaylıkların yakın dönemde talebi canlandırmayabileceğini çünkü mali teşvikin sınırlı ve sadece savunmasız hanehalkları için geçerli olduğunu söyledi.

Öte yandan Hindistan GSYİH’si Mart çeyreğinde yüzde 3,1; tam yılda ise yüzde 4,2 büyürken ülkenin ekonomisini kapatmasına rağmen vaka sayısındaki artış dikkat çekiyor.
Hindistan 14 Haziran Koronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometer

Artan vaka sayıları, ülkenin haftalarca süren sıkı kilitlenmelerin ardından yeniden açılmaya başlarken durumun kontrolden çıkabileceği yönündeki endişeleri artırdı. Worldometers verilerine göre 333 binin üzerinde vaka ve 9524 olan ölüm sayısıyla dünya sıralamasında dördüncülüğe yükselen Hindistan’da günlük vakalar son günlerden 10 bine yaklaştı hatta bazen bu sınırı aştı.

Delhi şehrinin son zamanlarda sıcak nokta haline geldiği ve buradaki insanların hastanede yatak bulamadıkları iddia edildi. Hatta Reuters, insanların yakınlarını alınmadıkları tıp merkezlerinin kapılarında kaybettiklerini yazdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum