Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan için Görünüm, Zirve Yapmayan Vakalar ve Yetersiz Destek Vurgusuyla Düşürüldü

India Ratings’in ardından yıllık GSYİH büyüme tahminini sert bir şekilde revize eden Crisil, ekonominin en azından 2022 mali yılına kadar 2020 mali yıl seviyelerine ulaşamayacağını söyledi.
Hindistan için Görünüm, Zirve Yapmayan Vakalar ve Yetersiz Destek Vurgusuyla Düşürüldü
Yorum

Toplam vaka sayısı açısından ABD’nin ardından ikinci olan Hindistan, ekonomisi hakkında en çok endişe veren ülkeler arasında da başı çekiyor. Hem açıklanan resmi verilerden hem de veriler üzerine yapılan yorumlardan endişelerin ne kadar haklı olduğu açıkça anlaşılıyor.

Haziran çeyreğindeki %23,9 gerilemeyle tarihin en keskin düşüşünü yaşayan Hindistan ekonomisi için son karamsar yorum da Crisil’den geldi. ET’nin haberine göre S&P Global’ın yan kuruluşu olan derecelendirme şirketi Hindistan’ın bu mali yıl %9’la daha derin bir daralma kaydedeceğini öngördü.

Mayıs ayındaki yüzde 5’lik GSYİH düşüş tahminini sert bir şekilde revize eden Crisil, buna gerekçe olarak önceki tahminin olumsuz taraflarının gerçekleşmesini gösterdi.

Bugün yayımlanan raporda; “Pandeminin zirvesi henüz görünürde değilken ve hükümetin yeterli doğrudan mali destek sağlamamasıyla, önceki tahminimize yönelik aşağı yönlü riskler gerçekleşti” dedi. Ajans, önümüzdeki mali dönemde %10’luk bir büyümeyle keskin bir artış öngörse de bunun kısmen çok zayıf bir tabandan ve küresel toparlanmadan kaynaklanacağı konusunda uyardı.

Geçtiğimiz günlerde Hindistan GSYİH’si için düşüş tahminini %11,8’e yükselten India Ratings and Research de benzer şekilde gelecek yıl için tahmin ettiği güçlü toparlanmayı zayıf tabana bağlamıştı.

Bununla birlikte Crisil, mali yılın ikinci çeyreği için önde gelen göstergelerin çoğu pandemi öncesi seviyelerin altında kalmaya devam ederken büyümenin %12 daralacağını tahmin etti.
Hindistan GSYİH
Kaynak: NSO

Reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) açısından, CRISIL ekonominin en azından 2022 mali yılına kadar 2020 mali yıl seviyelerine ulaşamayacağını söyledi. Bunun ötesinde 2025 mali yılına kadar olan 3 yıl için ortalama yıllık büyümenin %6,2 olacağını belirtti.

GSYİH için kalıcı kaybın %13 olacağını tahmin eden kuruluş; “Reel GSYİH’nin salgın öncesi eğilim değerinin yakalanması, ortalama reel GSYİH büyümesinin gelecek üç mali yıl için yıllık %13’e yükselmesini gerektirecektir ki bu daha önce Hindistan tarafından hiç elde edilmemiş bir seviyedir” dedi.

Yine India Ratings ile benzer şekilde olumlu görünüme sahip tek sektörün tarım olduğunu ve mali yılda %2,5 büyüyeceğini belirtti. Fakat GSYİH’nin yüzde 85’ini oluşturan ekonominin diğer sektörlerindeki keskin daralmayı telafi edecek ağırlığa sahip olmadığını ekledi.

Son birkaç yıldır büyümenin temel dayanağı olan tüketimin, kırsal alanlardan alacağı yardıma rağmen bu yıl düşeceğini belirten Crisil, yatırım toparlanmasının şu anda uzak göründüğünü aktardı.

Yüksek enflasyonun, para politikasının büyüme konusundaki artan endişelere tepki verme kabiliyetini kısıtladığını da söyledi. Yine de hükümetin dişini sıkması ve ekonomideki mevcut acıyı dindirmek için daha fazla adım atması gerektiğini vurguladı. “Salgından ağır etkilenen savunmasız haneleri ve küçük işletmeleri desteklemek için mali olarak kendini geliştirmelidir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu