Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’da Geleceğin Sektörü Atık Dönüşümü, P&G ve J&J Gündemleri!

Hindistan'da büyüyen kişisel hijyen malzemeleri kullanımı ciddi pazar boyutlarına ulaşırken, atıkların paralel artış gösteriyor olması da dönüşüm kanadında önemli fırsatlar çıkarabilir.
Hindistan’da Geleceğin Sektörü Atık Dönüşümü, P&G ve J&J Gündemleri!

Procter&Gamble Co. (PG %0.11), kullanılmış bebek bezleri ve hijyenik pedlerden üretilen atıklarla başa çıkmak için baskı yaparak, Pampers’in sahibini itmekte. Bu ürünleri toplamanın ve geri dönüştürmenin yolları aranıyor.

Bu baskı, hükümetin giderek daha fazla israf etmekte olduğu sıhhi ürünlerin üreticileri için küçük ama umut verici bir pazar olan Hindistan’da özellikle keskin bir şekilde karşılaşılan bir sorun olarak gündeme gelmekte.

Tek Kullanımlık Ürünler Gündemi

Tek Kullanımlık Kişisel Hijyen ÜrünleriBebek bezi ve hijyenik ped üreticileri, tek kullanımlık plastik hakkındaki artan endişeler arasında başka yerlerde de incelemelerle boğuşuyor. Avrupa Birliği, 2021 yılına kadar önerilen bertarafı ve olumsuz çevresel etkilerini açıklayan hijyenik pedler için etiket gündemine hazırlanıyor. 

Kanada’nın Ontario eyaleti, çocuk bezi ve sıhhi atıkların çöplükten çıkarılmasının yasaklanıp yasaklanmadığı konusunda kamuoyu yorumlarına başvuruyor. Diğer tarafta Aralık’tan itibaren Pasifik Vanuatu adası, çocukların tek kullanımlık çocuk bezlerini yasaklama gündemi ile dikkat çekiyor.

ABD’ye Oranla %59’luk Artış

Hindistan'da Kişisel Atıklar ArtıyorHindistan’da, büyüme için alan çok büyük. Çoğu kadın hala her ay yıkanabilir bez kullanıyor, ancak Euromonitor’a göre hijyenik ped pazarının 2018 ile 2023 arasında iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. 

Bu veri, ABD’deki %0.8’lik bir büyüme ile karşılaştırılmakta. Çocuk bezleri pazarının, ABD’deki %2.5’ine kıyasla; Hindistan’da % 59 oranında artacağı tahmin edilmekte.

P&G, Whisper markasıyla Hindistan’ın ilgili pazara hakim. Şirket milyonlarca Hintli kadını okullarda televizyon reklamcılığı ve eğitim programları aracılığıyla tek kullanımlık pedlere geçmeye ikna etti. Ülke, P&G’nin hızlı büyüyen pazarları arasında yer alıyor ve komisyoncu Motilal Oswal’a göre, şu anda kadınların %20’si tek kullanımlık ped kullanıyor.

Pazar Büyürken Atık Hacmi de Artıyor

Büyüyen Pazar Atık Hacminde de Artışa Neden OluyorABD’de hijyenik pedler ve çocuk bezleri, sıkı bir şekilde kontrol edilen çöp depolama alanlarına veya yakma fırınlarına gönderilmek üzere diğer çöplerle birlikte paketlenmekte. Hindistan’da, bu atığın çoğu, açık çöplüklerde ya da toprağa gömülerek sağlık riskleri meydana getiriyor.

Pek çok kadın kullanılmış pedleri nehire ya da tuvalete atıyor; bu süreç su kaynaklarını kirletirken, kanalizasyon sisteminde ciddi sıkıntılara yol açıyor.

Hindistan ayrıca geri dönüştürülebilir ürünler arayan çöp tenekesine giren atık toplayıcıları ağını da kullanıyor. Son yıllarda giderek artan, çocuk bezleri ve sağlık pedleri ile sağlık riskleri taşıyan sorunlara karşı doğrudan çalışmalar üzerine odaklanılıyor.

Ülkenin Merkez Kirlilik Kontrol Kurulu, geçtiğimiz yıl bu atığın nasıl yönetilmesi gerektiğine ilişkin kılavuzlarda “Sıhhi atık bertarafı Hindistan’da artan bir sorun haline geldi.” şeklinde geleceğe dair ciddi risk alarmları çaldıran bir açıklamada bulunmuştu.

Swach ve Şirketlerin Çalışmaları

Atık Dönüşüm Şirketi ve Diğer Şirketlerin BakışıPune kentinde 3.500 atık toplayıcı için bir kooperatif olan Swach yıllarca, kullanılmış pedleri kırmızı nokta ile işaretli gazetelere sarmak suretiyle kadınları sağlık atıklarını tanımlanabilir hale getirmeye teşvik etme çalışmaları yürüttü.

2013 yılında, Stayfree markasının sahibi olan P&G ve Johnson&Johnson’ın Hindistan’daki merkezlerine kullanılmış sıhhi ped çantalarını, firmaların elden çıkarma paketlerini sağlama veya sübvanse etme talepleri üzerinde planlar yanıt beklemişti.

Hükümet 2016 yılında, şirketlerin bebek bezleri ve hijyenik pedler için elden çıkarma paketleri sağlamalarını, atık yönetim sistemleri için ödeme yapmalarını ve geri dönüşümlü alternatifleri keşfetmelerini gerektiren kurallar yayınlayarak bu konuda çalışmalar yürütmeye devam ediyordu.

Swach ve diğer atık toplama grupları, şirketlerin hala bazı ürünler için bir takım çalışmalar sağlamadığını ve bunların sağlandığında da kötü bir şekilde tasarlandıklarını; genellikle açık sistemlerin atıkların dökülmesine neden olduğunu vurguluyor.

P&G ve J&J’den Açıklamalar

Hijyen Pazarına Hakim İki Şirketin AçıklamalarıP&G Hindistan’daki pek çok hijyenik pedine sarıcı sağladığını ve TV reklamları, okul programları ve paket üstü etiketleme yoluyla tüketicileri elden çıkarma konusunda eğittiğini söyledi.

J&J’da, çevresel sorunların ele alınmasına yardımcı olmak ve daha iyi kullanıcı davranışını geliştirmek için eğitim programlarını desteklemek adına fizibilite çalışmalarına katıldığını bildirdi.

P&G geçen yıl Hindistan’da 2019’da bir geri dönüşüm tesisi kurmaya söz verdi, ancak çabalar durdu. P&G sözcüsü, şirketin Hindistan geri dönüşüm tesisinin açılacağı bir tarihin net olmadığını ifade etmişti.

Birlikten Gelen Vurgu

Kadın ve Bebek Hijyeni Birliği SeslendiKadın ve Bebek Hijyeni Birliği (P&G, J&J ve diğerlerini temsil eden bir ticaret kurumu) tarafından yürütülen hijyenik pedleri toplamak için bir pilot programın Pune kentinde başlaması, Pune Municipal Corp. ve Swach’ın bir yasal danışmanı olan Harshad Barde’e göre, şirketlerin veya belediyenin atıkları taşımak, işçilerin eldivenleri ve çantaları için ödeme yapmaları gerektiği konusundaki anlaşmazlıklardan dolayı aksamalara neden olduğuna vurgu yapıyor.

Tüketici ürünleri şirketlerinin geri dönüşüm tesisleri işletmesi nadir olarak bulunmakta. Ancak hükümetler günlük ürünlerden kaynaklanan atıkları azalttıkça uygulama yavaş yavaş başlıyor. Herhangi bir geri dönüşüm çalışmasının uygulanabilir olması için büyük miktarda atık toplamak önem arz etmekte.

P&G ortak bir girişim aracılığıyla, İtalya’daki hijyenik ped ve çocuk bezleri için dünyanın tek ticari geri dönüşüm tesisi olduğunu söylediği şeyi gerçekleştirdi. Çalışma, zaten hükümet tarafından ayrı olarak toplanmış atıkları almaya dayanıyor. 

Patojenleri gidermek için atık, yüksek basınç ve sıcaklıkta buharlaştırılıyor. Hammadde daha sonra karton, atık kutuları ve su altı kabloları gibi şeyler yapmak için kullanılabilir hale geliyor, ancak ortak girişim hala üreticilere satış yapmak için devlet onayını bekliyor.

P&G Amsterdam Çalışması ve Hindistan Dönüşüm Ödemesi

P&G'nin Projeleri ve Hindistan Dönüşüm TeşviğiP&G, ailelerin kullanılmış bebek bezlerini merkezi konumdaki çöp kutularına bırakıp bırakmayacaklarını test etmek için Amsterdam’da bir deneme çalışması yürütüyor.

Hindistan’da, şirketler atık toplayıcılara pilotun bir parçası olarak sıhhi atıkta kilogram başına bir Rupi veya yaklaşık bir ABD doları ödemeyi kabul ettiklerini duyurdu.

Atık başına ücretlendirmenin artmayacağı, atık dönüşüm tesislerine dair bir pazarın olmayışı kaynaklı baskılanan bir durum olarak değerlendirilebilir. Sıhhi atık toplama ve ayrıştırma işlemleri düşük teşviklerden dolayı geride kalırken süreç kısır döngüye giriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum