Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomilerinden Biri Olacak

Hindistan Maliye Bakanı, gelecek yıl ülkesinin en hızlı büyüyen büyük ekonomi etiketini yeniden kazanacağını iddia etti. Detaylar aşağıda;
Hindistan Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomilerinden Biri Olacak

Hindistan, Haziran çeyreğinde bağımsızlıktan bu yana ülkenin ekonomi tarihindeki en kötü daralmasını kaydederken sonrasındaki verilerde birtakım toparlanma işaretleri görüldü. Ancak bunlar bazı kurumların yıllık büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizyonlar yapmasına engel olamadı.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın bugün yaptığı açıklamadan da durumun pek değişmediği anlaşıldı. Ekonomide bariz canlanma işaretleri olduğunu belirten Sitharaman, cari mali yılda GSYİH büyümesinin sıfıra yakın ya da negatif bölgede kalabileceğini ekledi.

Ekonominin Nisan-Haziran çeyreğinde daraldığını ancak talebin festival sezonunda arttığını dile getiren Hindistan Maliye Bakanı, altyapı, fintech ve istihdam yaratan ve varlık yaratan tüm endüstrilerin hükümet için öncelikli sektörler olacağını söyledi.

Son verilerin ekonomide canlanmaya işaret ettiğini belirterek PMI’nın 2012’den beri en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi.
Hindistan Eylül İmalat PMI
Kaynak: Trading Economics

Bunun sabit ve sürdürülebilir bir canlanmanın sinyalini verdiğini kaydederek; “Bu sürdürülebilir canlanma üçüncü çeyrek ile dördüncü çeyrek arasında gerçekleşecekse, genel GSYİH büyümesinin bu sefer negatif veya sıfıra yakın olmasını bekliyoruz” dedi.

Hindistan’ın önümüzdeki yıl en hızlı büyüyen büyük ekonomi etiketini yeniden kazanacağını iddia etmesiyle dikkat çekti. Nitekim Hindistan ekonomisi, ikinci çeyrekte Covid-19 nedeniyle yüzde 23,9’luk tarihi gerileme kaydetti. Fakat Sitharaman, bu dönemdeki daralmaya atıfla 25 Mart’tan itibaren çok sıkı bir tecrit uygulandığını hatırlattı.

Maliye Bakanı ayrıca göstergelerin birincil sektörün, tarımla ilgili bölümlerin ve kırsal Hindistan’ın çok iyi durumda olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Dayanıklı tüketim malları, tarım ekipmanları, traktörler, araçlar için talep artıyor. Hindistan’da festival sezonu başladı, bunun sonucunda talebin artmasını ve sürdürülebilir olmasını bekliyorum” diyen Sitharaman, Hindistan’ın daha düşük vergilendirme ve iş yapma kolaylığı açısından yabancı yatırımı çekme politikalarına devam ettiğini ekledi.

Doğrudan yabancı yatırımın Nisan-Ağustos aylarında yüzde 13 arttığı bilgisini verdi. İmalat PMI Eylül’de sekiz buçuk yılın en yüksek seviyesi olan 56,8’e yükselirken, hizmetler PMI 50 seviyesinin marjinal olarak altında da olsa Nisan dip seviyesinden artmaya devam etti.

Bu arada Hindistan, ABD’nin ardından salgından en çok etkilenen ülke olmaya devam ediyor. Toplam vaka sayısı 8 milyona doğru ilerlerken ölüm bilançosu 119 bini aştı. Yeni günlük vakalarda da durum pek parlak değil. Son olarak 26 Ekim’de 36 bin 838 yeni vaka bildirilmiş.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum