Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Ekonomik Büyümesi 2020’de %7’nin Üzerine Çıkabilir

Filipinler merkezli Asya Kalkınma Bankası’ndan gelen son tahminler, Hindistan’ın ekonomik büyümesinin gelecek yıl yüzde 7’nin üzerine çıkabileceğini söyledi.
Hindistan’ın Ekonomik Büyümesi 2020’de %7’nin Üzerine Çıkabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya Kalkınma Bankası’ndan (ADB) gelen son tahminler, Hindistan’ın ekonomik büyümesinin yavaşlıyor olabileceğini ancak ülkenin gelecek yıl yüzde 7’den daha fazla büyüme sağlayacak bir geri dönüş gerçekleştirebileceğini gösterdi.

Nisan-Haziran çeyreğinde, Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi altı yılın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu, birkaç ekonomistin ülkenin büyüme oranının bu yıl %6’nın altına düşebileceği konusunda uyarmasına yol açmıştı.

Öyle ki Asya Kalkınma Bankası da Hindistan için büyüme projeksiyonlarını düşürmüştü.

Asya Kalkınma Bankası Hindistan Büyüme Projeksiyonu DüşürdüÇarşamba günü yayınlanan bir raporda Manila merkezli kalkınma bankası, Hindistan’ın şimdiki mali yılda % 6.5 oranında büyüyeceğini belirterek önceki %7.2 tahmininden daha düşük tahmin bildirdi. Ancak gelecek mali yılda ise büyüme oranının yüzde 7.2’ye yükselebileceğini kaydetti ki rakam, daha önceki yüzde 7.3 tahmininden daha düşüktü.

ADB’nin Baş Ekonomisti Yasuyuki Sawada; “Bu yılki aşağı yönlü revizyon, genel olarak iç tüketimin, yatırımların, imalat üretiminin ve hizmet sektörü üretiminin geniş çapta yavaşlamasından kaynaklanıyor gibi görünüyor” dedi.

Buna ek olarak Sawada, son kurumsal vergi indirimleri gibi bazı hükümet önlemlerinin Hindistan ekonomisindeki yavaşlamanın önlenmesine yardımcı olabileceğini vurguladı.

Son Kurumsal Vergi Hindistan Ekonomi Yardım Edebilir “Bu politika önlemleri gelecek yıl Hindistan ekonomisinin toparlanmasında gerçekten önemli bir rol oynuyor” dedi. Hamle geçen hafta açıklanmış ve Hindistan borsası sürpriz vergi indiriminin ardından en yüksek sıçramasını yapmıştı. Helios Capital Management’in fon yöneticisi ve kurucusu olan Samir Arora da Hindistan’ın vergi indirimlerinin ülkeyi şirketler için daha cazip hale getirebileceğini söyledi.

Neticede Hindistan ABD-Çin ticaret savaşından bazı faydalar elde etmeye çalışırken ülkenin Apple, Foxconn ve Wistron gibi şirketleri hedeflediğini öne süren haberler çıkmıştı. Arora da duruma işaret ederek vergi indirimleri Hindistan’a teknoloji devi Apple ile bir anlaşma yapmasında yardımcı olabileceğini, bunun da diğer firmalara ülkenin imalat için uygun bir alternatif olduğu konusunda güçlü sinyal göndereceğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu