Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs: Hindistan’ın Ekonomik Büyümesi 2020’de Toparlanacak

Goldman Sachs, Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinin küresel koşulların iyileşmeye hazırlanmasıyla birlikte 2020’de toparlanma kaydetmesi gerektiğini söyledi.
Goldman Sachs: Hindistan’ın Ekonomik Büyümesi 2020’de Toparlanacak

Hindistan’da ekonomik büyüme bu yıl önemli ölçüde yavaşlasa da Goldman Sachs’a göre Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi, küresel koşulların iyileşmeye hazırlanmasıyla 2020’de bir toparlanma kaydetmeli.

Yatırım devinin baş ekonomisti olan Jan Hatzius, iyileşme derecesinin Hindistan’ı birkaç yıl önce görülen büyüme oranlarına döndürmek yerine mütevazı olacağını akatardı ve şöyle konuştu: “2020’ye girerken, Hindistan ekonomisinde geçici bir stabilizasyon duygusu olduğunu düşünüyoruz.”

Hindistan Cuma günü Eylül ayında biten üç aylık dönemde ekonomisinin yüzde 4.5 büyüdüğünü açıklamış, rakam 6 yıl içindeki en yavaş büyüme oranı olarak kaydedilmişti.

Hindistan 3 Çeyrek Yüzde 4.5 Büyüdü Goldman Sachs, geçtiğimiz hafta yayınlanan bir raporda, Hindistan’ın büyümesinin 2017 ve 2018’deki yıllık aşağı yukarı yüzde 7’lerden bu yıl yüzde 5.1’e düşmesini öngörmüştü. Rapora göre, banka ülkenin büyümesinin gelecek yıl yüzde 6.4 oranında artacağını tahmin etmişti.

Goldman ekonomisti Hatzius, gelişmekte olan küresel ekonominin ve kurumlar vergisi indirimi gibi yerel politikaların Hindistan’daki ekonomik aktivitenin artmasına yardımcı olması gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) gibi bazı ekonomik göstergelerin de iyileşme gösterdiğini sözlerine ekledi.

Goldman Sachs: Hindistan’ın Ekonomisi 2020’de ToparlanacakÜlkenin merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası’nın para politikasının hafifletmekle işinin büyük olasılıkla henüz tamamlanmadığını ve bunun da büyümeye faydalı olabileceğini bildiren Jan Hatzius şöyle konuştu:

“Geri tepmenin ne kadar güçlü olduğunu göreceğiz. Önemli bir yavaşlama gördük, 2020 ve 2021’de birkaç yıl önce gördüğümüz büyüme oranlarına geri dönmek mümkün olacak mı? Bu zor bir görev olabilir ancak aşamalı olarak büyümenin buradan biraz toparlanacağını düşünüyoruz.” dedi.

Hindistan için Goldman Sachs’tan çok daha iyimser konuşan Mark Mobius ise Moody’s’in Hindistan’ın görünümünü düşürmekte hatalı olduğunu savunmuştu. Yatırım gurusu Mobius, Hindistan’da kayda değer büyüme gördüğünü söyleyerek reformların etkisinin ekonominin ilerleyişine büyük katkı sağlayacağını belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum