Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Ekonomisindeki Zayıflığın Suçlusu Devlet Bankaları Değil

Hindistan Devlet Bankası Başkanı Rajnish Kumar, ülkedeki ekonomik zayıflıktan dolayı devlet bankalarının suçlanmaması gerektiğini söyledi. Detaylar haberimizde;
Hindistan Ekonomisindeki Zayıflığın Suçlusu Devlet Bankaları Değil

Ülkenin en büyük borç vereni olan Hindistan Devlet Bankası’nın Başkanı Rajnish Kumar, bugün verdiği demeçte; son aylarda ekonomide bazı zayıflıkların görüldüğünü ancak devlet bankalarının bu sorunların arkasındaki suçlu olmadığını söyledi.

Sonuçta; Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisi ve dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olan Hindistan’da son zamanlardaki birkaç gösterge ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya işaret ediyordu. İşaretler arasında perakende otomobil satışlarında ve hava yolu yolcu trafiğinde düşüş vardı ki bazıları bundan dolayı Hindistan’ın sorunlu devlet bankalarını suçluyordu.

Asya Kalkınma Bankası’nın Fiji’deki yıllık toplantısında konuşan Hindistan Devlet Başkanı, suçlamaları reddetmesiyle gündeme geldi.

Hindistan Devlet Başkanı: Hindistan Ekonomisindeki Zayıflıktan Devlet Bankaları Suçlu DeğilHindistan’ın devlet bankaları bilançolarındaki yüksek tahsil edilemeyen alacaklarıyla mücadele ederken ve yetkililer sektörü temizlemek için önlemler almaya çalışırken, Hindistan Devlet Bankası; “suçlamaların doğru bir ifade olduğunu sanmıyorum” dedi. Ancak batık alacaklarıyla uğraşan borç verenler, ülkedeki tüm bankacılık varlıklarının yüzde 70’ini kontrol edip Hint şirketleri için önemli bir finansman kaynağıyken eleştirmenlerden gelen yorumlar çok da mantıksız görünmüyordu.

Aynı fikirde olan uzmanlar da bankalardaki baskıların Hindistan’ın ekonomik büyümesini tehdit edebileceğini öne sürüyorlardı.

Hindistan Devlet Bankaları Ekonomik Büyüme Tehdit Ediyor Fakat bir devlet kurumu olan Hindistan Devlet Bankası’nın Başkanı Kumar, böyle vaziyetteki pek çok finansal kurumun onların duruşlarını geliştirdiğini söyledi.

“Bu devlet bankalarının çoğu, önceki çeyreklerde ve son mali yılda hüküm süren zarar durumundan çıkıyor. Bankacılık sistemi azar azar bu stresli varlık sorunundan kurtuluyor” diyen Kumar, Hindistan ekonomisinin hala yüzde 7 civarında büyüdüğünü ve bunun kötü bir performans olmadığını kaydetti.

Bununla birlikte Hindistan’a ilişkin beklentilerin her zaman daha yüksek olduğunu da sözlerine şu şekilde ekledi: “Hindistan gibi bir ülke için hala birçok gelişme olabilir. Kişi başına düşen gelir düşük, dolayısıyla yüzde 7’den daha yüksek bir büyüme oranı herkesin beklentisi, yani çıta yüksek. Ekonomi bu çıtaya karşı ölçülüyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum