Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi, Pandemi Öncesi Düzeye Ulaşmada Sonuncu Olacak

Oxford Economics, Hindistan’ın ekonomik toparlanmasının Ekim-Aralık döneminden itibaren ivme kaybetmesini beklediğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Hindistan Ekonomisi, Pandemi Öncesi Düzeye Ulaşmada Sonuncu Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel tahmin firması Oxford Economics, Hindistan’ın GSYİH büyümesinin mevcut mali yılın üçüncü çeyreğinin sonundan itibaren (Ekim-Aralık) ivme kaybetmesini beklediğini söyledi. Nedenini ise ilk yeniden açılmadan gelen etkinin kaybolması olarak açıkladı.

Bununla da kalmayan Oxford Economics, Hindistan’ın Asya’nın iyileşme puan kartında en kötü performansı sergilediğini belirtti ve ülkenin büyük ekonomiler arasında koronavirüs öncesi büyüme düzeyine yakınlaşmak için muhtemelen en uzun süreye ihtiyaç duyacağına işaret etti.

ET’nin haberine göre India: A reopening gone wrong başlıklı raporunda Oxford Economics, merkezi hükümetin ekonomiyi yeniden başlatma girişimlerinin halihazırda karaya oturduğunu bildirdi.

Koronavirüs vakaları hala yükselirken, eyaletler ve sendika bölgelerinin yeniden açılmayı askıya aldıklarını, hatta yeniden sıkılaştırdıklarını ekledi. Bu noktada akıllara eski Hindistan Maliye Bakanı Subhash Chandra Garg’ın değerlendirmeleri geldi ki o da Hindistan’ın mevcut mali yılda hatalı bir Covid kilitlemesi nedeniyle yüzde 10 daralacağını söylemişti.

Oxford Economics de şu ifadeleri kullandı:

“Temel senaryomuzda GSYİH büyümesinin, ilk yeniden açılmadan gelen itmenin kaybolduğu, buna muhtemelen devam eden salgın, yetersiz politika desteği, eski ekonomik dalgalanmalar eşlik ettiği üçüncü çeyrek sonundan itibaren ivme kaybetmesini bekliyoruz. Risk, bölgesel hükümetler tarafından, özellikle de daha zengin olanlar tarafından virüsün yayılmasını engellemek için atılan proaktif adımların devrilme noktasını ileriye atmasıdır.”

Rapora göre erken veriler, hızlandırılmış kilitlenme çıkışının olumlu ekonomik etkisinin Haziran ayında hissedileceğini gösteriyor.
Hindistan Koronavirüs 27 Temmuz
Kaynak: Worldometers

Bu etkiyi de ihracatta toparlanmaya yardımcı olan küresel büyüme toparlanması güçlendiriyor. Ancak bunun ötesindeki görünüm endişe verici kalmaya devam ediyor. Çünkü rapora göre yeniden açılmanın itici gücü, Covid-19 vakalarındaki artışla şimdiden barikatlara çarpmaya başladı.

Haziran sonunda bu yana ülke çapında yeni virüs noktalarının ortaya çıktığına ve Delhi dışında hiçbir büyük bölgenin virüsü sınırlamada kayda değer bir başarı elde etmediğine dikkat çekti.

Fakat yeniden kısıtlama için yüksek bir olasılık görse de ilk baştaki gibi ülke çapında bir kilitlenme beklemediğini aktardı. Ayrıca şu ana kadarki toparlanmaya öncülük eden kırsal ekonominin, kilitlenme riskinin şehirlere göre çok daha düşük göründüğünü ve bunun iç talebin olumsuz tarafını hafifletmeye yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu