Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi için Arka Arkaya İki Aşağı Yönlü Revizyon Yapıldı

Yerel derecelendirme kuruluşları ICRA ile Care Ratings'ten Hindistan için gelen son raporlar, iyiye işaret etmedi. Detaylar aşağıda;
Hindistan Ekonomisi için Arka Arkaya İki Aşağı Yönlü Revizyon Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Temmuz ayında Hindistan GSYİH’si için daralma tahminini yüzde 9,5’e yükselten derecelendirme kuruluşu ICRA, son raporunda rakamı yüzde eksi 11’e çıkardı.

Yeni Covid-19 enfeksiyonları yılın ikinci çeyreğinin sonunda yüksek seviyelerde kalırken gelen revizyonda ICRA, ikinci çeyrekteki düşüş tahminini ise yüzde 12,4’le sabit bıraktı.

Raporda, GSYİH tahminlerinin üçüncü çeyrek için yüzde 2,3’ten yüzde 5,4‘e ve dördüncü çeyrek için yüzde 1,3’ten yüzde 2,5’e revize edildiği de görüldü.

ICRA Baş Ekonomisti Aditi Nayar, Hindistan’ın 2020-2021 mali yılı için düşüş tahmininin artırıldığı raporda şu ifadeleri kullandı:
ICRA Hindistan GSYİH Revizyon
Kaynak: ICRA

“İnşaatın yanı sıra ticaret, ulaşım, oteller, iletişim ve yayıncılık ile ilgili hizmetlerin en uzun gecikmeyle toparlanmasını ve ekonominin geri kalanının altında performans göstermeye devam etmesini bekliyoruz. Bu sektörler için temel fiyatlarla brüt katma değerin olumlu baz etkisine rağmen dördüncü çeyrekte bile bir daralma kaydedeceğine inanıyoruz, bu da genel brüt katma değer ve GSYİH’nin bu çeyrekte büyümede düşüş kaydetmeye devam etmesiyle sonuçlanacaktır.”

2020 yılının Temmuz-Ağustos aylarında yüksek frekans göstergelerinin değişken performansının da gösterdiği gibi 2020 mali yılının 2. çeyreğinde düzensiz bir toparlanma sürecinin sürdüğünü aktardı.

Süregelen ekonomik belirsizlik ve sağlık endişelerinin tüketim ve yatırım kararları üzerinde uzun süreli bir etkiye neden olacağını vurgulayan ICRA, merkezi ve eyalet hükümetlerinin yaşadığı büyük gelir şokunun gelecek mali desteğin kapsamını sınırlayacağını öne sürdü.

Bunun, sermaye harcamalarının ertelenmesi ve ödemelerin zamanında yapılması konusunda uzun süreli korkularla sonuçlanacağını ekledi. “Dahası yeni bir Covid-19 dalgası nedeniyle büyük ticaret ortaklarına yeni kısıtlamalar getirilmesi, yakın vadede ihracatta daha fazla iyileşme kapasitesini sınırlayabilir” dedi.

Benzer şekilde ekonomi için yeni rapor yayımlayan yurtiçi derecelendirme kuruluşu CARE Ratings de daha fazla mali teşvik öngörmediği için mevcut mali yılda Hindistan’ın birleşik mali açığını GSYİH’nin %13’ü ila %13,4’ü aralığında tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu