Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Ekonomisi 2022 Mali Yılında Oldukça Güçlü Toparlanacak

Küresel pandemi nedeniyle kasvetli tahminlerin ardı arkası kesilmezken, S&P ile Fitch Hindistan için iyimser öngörüde bulundu.
Hindistan Ekonomisi 2022 Mali Yılında Oldukça Güçlü Toparlanacak

Pandemi etkileri nedeniyle derecelendirme kurumları tarafından arka arkaya notu düşürülen Hindistan, bu kez yukarı yönlü değişikliklerle gündeme geldi.

Mayıs sonunda, Ocak-Mart dönemini ifade eden 2019-2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 3,1; Mart’ta sona eren tüm mali yıl içinse yüzde 4,1 büyüdüğünü açıklayan Hindistan için S&P, iyimser tahminlerde bulundu.

Times Now’ın haberine göre Standard & Poor’s, ülkenin 2021 cari yılındaki derin daralmadan sonra 2022 cari yılında yüzde 8,5 büyüyerek güçlü bir şekilde toparlanabileceğini söyledi.

Hindistan için %8,5 ve %9,5’lik Keskin Büyüme Tahminleri Geldi

Hindistan Son Yıllık Daralma
Görsel Kaynak: World Bank

Bununla birlikte Hindistan hükümetinin yakın zamanda yaptığı reformların yapıcı politika yapma yoluna işaret ettiğine ancak düşük gelirlerin Hindistan’ın mali pozisyonunu zayıflatmaya devam edeceğini belirtti.

Hükümetin pandemi ortasında yeni gelir getirici adımlar uygulamasının zor olduğunu ve Hindistan’ın 21 mali yıl açığını GSYİH’nin %11’inde gördüğünü ekledi. “Gerçek GSYİH büyümesinde %5,0 düşüş öngörüyoruz ki bu yakın tarihin en kötü ekonomik performansı olacak” diyen kurum, bunu Covid-19’a bağladı.

Yani 2022 cari yılında yüzde 8,5’lik toparlanma öngörse de S&P yüzde 5’lik daralma tahminini korudu. S&P gibi Hindistan için yüzde 5 daralma öngören Fitch de gelecek mali yıl için GSYİH’de keskin bir büyüme olacağını tahmin etti.

Fitch Ratings bugünkü açıklamasında, mevcut cari yıldaki keskin daralmanın ardından Hindistan ekonomisinin gelecek yıl yüzde 9,5 gibi keskin bir büyüme oranıyla toparlanabileceğini belirtti. Ancak bunun Hindistan’ın finansal sektör sağlığında daha fazla bozulma olmaması koşuluyla gerçekleşeceğini de ekledi.

“Pandemi Hindistan’ın büyüme görünümünü büyük ölçüde zayıflattı ve yüksek kamu borç yükünün neden olduğu zorlukları ortaya koydu” diyen kurum, küresel krizden sonra, Hindistan’ın GSYİH büyümesinin “BBB” kategorisindeki emsallerine göre daha yüksek seviyelere döneceğini kaydetti.

Bu arada son görünüm raporunu yayımlayan Dünya Bankası, Hindistan GSYİH’sinin 2020’de 3,2 daralacağını ve 2021’de yüzde 3,1 büyüyeceğini öngörmüştü.

Dünya Bankası Hindistan 2020-2021 Tahmini
Kaynak: Dünya Bankası

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum