Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Ekonomisi 2021’de V Şekilli Toparlanmaya İlerliyor

Hindistan'ın yüksek frekanslı verileri, 2021'de V şeklinde toparlanmanın güçlü bir göstergesi olarak belirtildi. Ayrıca COVID-19 aşılama programından da çok büyük ekonomik faydalar bekleniyor.
Hindistan Ekonomisi 2021’de V Şekilli Toparlanmaya İlerliyor

Yılın üçüncü çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 21,9 büyüyen Hindistan ekonomisi için gelen yeni tahmin V şekilli iyileşmeye işaret etti. Hindistan’ın lider ticaret ve sanayi odası Assocham’ın Genel Sekreteri, iyimser açıklamalarıyla dikkat çekti.

The Hindu’nun haberine göre sanayi odası, COVID-19 aşılama programından çok büyük ekonomik faydalar beklediğini söyledi. Assocham, Hindistan ekonomisinin tüketici güveninin geri dönüşü, sağlam finansal piyasalar, imalatta artış ve ihracatçıların direnişiyle 2021’de V şeklinde bir toparlanmanın kararlı işaretlerini gösterdiğini bildirdi.

Assocham Genel Sekreteri Deepak Sood; “Yüksek frekanslı veriler, 2020’nin son iki ayında tohumların yeşil filizlere dönüşmesiyle 2021’de V şeklinde toparlanmanın güçlü bir göstergesi,” dedi.
Hindistan Haziran Çeyreği GSYİH
KAYNAK: NSO

Perşembe günü açıklanan hükümet tahminlerine göre COVID-19 salgını önemli üretim ve hizmet segmentlerini ciddi şekilde etkilediğinden Hindistan GSYİH’sinin 2020-21 döneminde yüzde 7,7 oranında rekor düzeyde daralması bekleniyor. Sood, Hindistan’ın aşı beklentilerine ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

“Hindistan, aşı programını iki aşının onayıyla başlatacakken ekonomik faydaların artışı, özellikle pandemi sırasında ağır darbe alan ağırlama, ulaşım, eğlence gibi sektörler için önemli olacaktır.” Assocham, Aralık ayı boyunca Mal ve Hizmetler Vergisi’nde toplanan parayı verilerin en belirgini olarak gösterdi.

Ülke genelinde tüketici güvenindeki mücadele ruhuna atıfta bulunarak COVID-19 pandemisinden sert etkilenen Maharaştra’nın GST tahsilatında yüzde 7’lik sağlıklı bir büyüme kaydettiğini bildirdi.
Hindistan Aralık İmalat PMI
Kaynak: IHS Markit

2021-22 Bütçesinin önemli bir katalizör olacağını sözlerine ekledi. Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın bütçesinde sağlık, tarım ve talebin canlandırılmasına önem verilmesi gerektiğinin üzerini çizdi.

Bu noktada Sood, hastanelerden tıp eğitimine, birinci basamak sağlık merkezlerine, bilimsel laboratuvarlara ve ayrıca lojistik sektörüne kadar tüm sağlık hizmetleri değer zincirinin, büyük olasılıkla önümüzdeki bütçeden daha fazla destek alacağını savundu.

Bu arada Assocham v şekilli toparlanmaya işaret ederken Nomura k şekilli iyileşmeye işaret etmişti. Aralık ayındaki raporunda Nomura, Hindistan’ın 2021’de Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olacağını ancak bu etiketin kendi zorluklarıyla birlikte geleceğini belirterek bazı uyarılarda bulunmuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum