Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Yanında Dünya Ekonomisini de Zor Dönemler Bekliyor

Hindistanlı ünlü milyarder, yerel ekonominin yanında dünya ekonomisi için de zor zamanlara hazırlıklı olmak gerektiği konusunda uyardı.
Hindistan’ın Yanında Dünya Ekonomisini de Zor Dönemler Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan’daki en büyük holdinglerden biri olan Aditya Birla Grubu’nun Başkanı Kumar Mangalam Birla, zor günler için hazırlıklı olmak gerektiği konusunda uyardı.

The Telegraph India’nın haberine göre ünlü milyarder, mevcut pandeminin bazı izlerinin, bastırılmış tüketici ve iş güveni şeklinde dünya ekonomisi için daha uzun süreceğini söyledi. Cuma günü Hindalco hissedarlarına yazdığı mektupla gündeme gelen Birla, yakın dönemde Hindistan ekonomisi için uyarıda bulunan ikinci milyarder oldu.

N. R. Narayana Murthy de ekonomi 1947’den bu yana en düşük büyümesini kaydedebilir şeklindeki yorumuyla başlıkları süslemişti.

Birla, GSYİH’nin sadece 2020-21’de daralmayacağını, önümüzdeki birkaç yılın da muhtemelen zor koşullarla karakterize edileceğini dile getirdi.

Emtia ve telekomdan finansal hizmetlere kadar çeşitli ilgi alanlarıyla ülkenin önde gelen sanayicilerinden biri olan Birla, ülke ekonomisinin bu mali yılda kırk yıldan fazla bir süredir ilk daralmasını kaydedebileceğini belirtirken mevcut salgından kaynaklanan bazı izlerin, bastırılmış tüketici ve iş güveni şeklinde dünya ekonomisi için daha uzun süreceğini öngördü.

Havayolları ve otelcilik gibi bazı sektörlerin tamamen iyileşmesinin zaman alacağını, bazı tedarik zincirindeki aksaklık etkilerinin devam edeceğini belirtti.

Dünyanın mevcut krizden çıkarken önümüzdeki birkaç yılın; büyümede canlılık eksikliği, bastırılmış emtia fiyatları-enflasyon, proje yatırımlarında temkinli bir eğilim, artan küreselleşme karşıtlığı ve siyasi belirsizlik riskleri ile finansal sistemlerin aşırı gevşek para politikası koşullarına artan bağımlılığıyla işaretleneceğini savundu.

Ayrıca tüketici davranışında ve kuruluşların çalışma modellerinde potansiyel Covid sonrası değişikliklere de dikkat edilmesi gerekeceğini aktardı.

Birla’ya göre Covid-19, artan küresel belirsizlik ve yerel finansal sistemdeki stres nedeniyle temeldeki ekonomik koşulların bastırıldığı bir zamanda Hindistan’ı vurdu.
Hindistan 2020 Mali Yılı 11 En Düşük Büyüme
Kaynak: World Bank

Pandeminin yayılmasını yavaşlatmak için sıkı bir ulusal kilitlenme 2019-20 mali yılının son haftasında başladı ve 2020-21 mali yılının ilk çeyreğinin çoğunda farklı coğrafyalarda farklı derecelerde aktif kaldı.

Hükümet ve Hindistan Merkez Bankası (RBI), ekonomiyi istikrara kavuşturmak ve büyümeyi hızlandırmak için çeşitli önlemler almış olsa da Hindistan ekonomisinin küresel ekonomi gibi yine de bazı zor dönemlerden geçmek zorunda kalacağını tahmin etti.

Birla, etrafındaki belirsizlik sisi göz önüne alındığında bu zamanlarda ileri görüşlü olmanın zor olduğunu da ekledi. Bununla birlikte pandeminin ikinci dalgasının tekrarlanmayacağını varsayarak, olumlu yönde bu durgunluğun muhtemelen en kısa olanlardan biri olacağını dile getirdi.

“2020 durgunluğu, geçmiş resesyonlardan çok farklı bir hal alıyor. Çok ani oldu. Hindistan’ın GSYİH’si, 21 mali yılında büyük olasılıkla daralacaktır ki bu kırk yıldan fazla bir süredir bu türden ilk örnek olacak. Daralmanın birinci çeyrekte şiddetli olacağı tahmin ediliyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu