Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Daralma Tahmini, Artan Vakalar ve Yerel Kilitlemelerle %9,5’e Yükseltildi

Yerel kilitlemelere ve artan Covid-19 vakalarına işaret eden derecelendirme ajansı, Hindistan GSYİH’sinin bu yıl yüzde 9,5 daralacağını öngördü.
Hindistan’ın Daralma Tahmini, Artan Vakalar ve Yerel Kilitlemelerle %9,5’e Yükseltildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Temmuz’un başlarında en çok vaka görülen üçüncü ülke olan ve yeni vakalardaki artışı devam eden Hindistan, yeni bir aşağı yönlü revizyonla gündeme geldi.

Derecelendirme kuruluşu ICRA’dan gelen yeni raporda, 2021 mali yılında Hindistan GSYİH’si için daralma tahmini önceki yüzde 5 daralmadan yüzde 9,5 daralmaya keskin bir şekilde revize edildi. ICRA, bu düşüş için yerel kilitlemeleri ve artan Covid-19 enfeksiyonlarını gerekçe gösterdi.

Kaldı ki Worldometers verilerine bakıldığında son dönemde vakalarda büyük bir artışın olduğu görülüyor.
Hindistan 15 Temmuz Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

ICRA da vakalardaki yükselişe atıfta bulunarak Hindistan ekonomisinin Nisan 2020’de yaşanan çöküşten toparlanmaya başladığını ve çoğu sektörün yeni bir normale uyum sağlıyor gibi göründüğünü vurguladı.

Ancak kilitlemelerin kaldırılma aşamasında vakalardaki artışın ve pek çok eyalette yeniden kapanmaların yaşanmasının, bu iyileşmeyi son haftalarda kesintiye uğrattığını belirtti. Pandeminin şiddetti ve kullanılması gereken güvenlik önlemlerinin süresi göz önüne alındığında ICRA, 2021 mali yılının ikinci çeyreğinde daha sert bir düşüş beklediğini aktardı.

Ayrıca farklı bölgeler kilitlemelere girip çıktıkça ve devam eden işgücü arzı uyumsuzlukları tedarik zincirleri ile tüketim modellerini etkiledikçe daha fazla eşitsizlik öngördü.
ICRA Hindistan Revize Edilen Tahmin
Kaynak: ICRA

Rapora göre daraltıcı aşamadan daha sıkı bir toparlanma için zaman çizelgesinin şu anda 2021 mali yılının üçüncü çeyreğinden dördüncü çeyreğine ötelendi. Tahminin bir aşının o zamana kadar yaygın olarak mevcut olacağını varsaydığını ki bunun ihtiyari tüketimin toparlanması için gerekli gibi göründüğü eklendi.

Gelecekteki mali desteğin kapsamı ile ilgili beklentilerini artıran ICRA, tarımsal büyüme ve kırsal tüketim görünümü konusunda iyimser olduğunu söyledi. Haziran 2020’ye kadar mevcut verilerin, Nisan 2020’de yaşanan çöküşlere göre farklı sektörlerde kademeli ancak eşit olmayan bir toparlanmanın cesaret verici işaretlerini verdiği aktarıldı.

Mayıs 2020’de yolcu taşıtı, scooter ve motosiklet üretimi yıllık bazda sırasıyla %57,7, %74,2 ve %42,4’lük küçülme kaydetti.
Hindistan Mayıs Binek Araç, Scooter, Motosiklet Üretimi
Kaynak: ICRA

Benzin ve dizel tüketimindeki yavaşlama ise Haziran’da sırasıyla %13,6 ve %15,4’e geriledi. Ayrıca POSOCO tarafından yayımlanan veriler, elektrik tüketimindeki daralmanın Nisan 2020’deki %24,0’dan Haziran 2020’de %10,5’e düştüğünü gösterdi.

ICRA’nın Hindistan GSYİH’si için önceki temel senaryosu, 2021 mali yılının ilk çeyreğinde ve ikinci çeyreğinde sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 2,1’lik daralma kaydetmesiydi. Üçüncü ve dördüncü çeyreklerde ise yüzde 2,1 ve yüzde 5’lik ılımlı bir toparlanmayla yılı yüzde 5’lik daralmayla tamamlamasıydı. Yeni tahminde ise çok daha derin çeyreklik daralmalarla yıl için yüzde 9,5’lik küçülme öngörüldü.

Sadece birkaç gün önce önde gelen Hindistanlı kuruluş Ficci’den gelen tahminde ise ülke GSYİH’sinin ilk çeyrekte yüzde 14,2 oranında küçüleceği bildirildi.

Bununla birlikte maksimum daralma tahmini ise yüzde 25 olarak verilmişti. Ocak 2020’de yüzde 5,5’lik büyüme tahmininde bulunan Ficci’nin fazlasıyla keskin olan aşağı yönlü revizyonuna göre tam yıl daralması ise yüzde 4,5 oranında olacaktı. Diğer taraftan tarımın şu anda ülkedeki tek parlak nokta olduğunu savunan Ficci, muson performansındaki artışa ve iyi durumdaki su deposu seviyelerine atıfta bulunmuştu.

Tüm bunların yanında ülkede vaka sayıları artarken bugün Hindistan’ın en yoksul eyaletlerinden Bihar kilitlemeye alındı. Hindistan’ın nüfus bakımından en büyük üçüncü eyaleti Bihar, gece yarısında 15 günlük bir karantina başlattı.

Bir gün önce ise 13 milyon insana ev sahipliği yapan Asya’nın Silikon Vadisi Bengaluru bir haftalığına kapatıldı. Bihar’daki tüm okullara, kulüplere, tapınaklara ve zorunlu olmayan işletmelere kapanmaları emredilirken inşaat ve tarımsal faaliyetlerin devam etmesine izin verildi.

Toplu taşıma araçları kapatılırken, özel araçlara izin verildi ve eyalet başkenti Patna’nın sokakları arabalar, kamyonlar, bisikletler ve triportörlerle doldu. Kalabalık eyalette kilitlemeyi uygulamak zor görünürken başka bir Hint eyaleti Goa’da Perşembe akşamından üç günlük bir kapanış ve 10 Ağustos’a kadar geceleri sokağa çıkma yasağı duyuruldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu