Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’daki Chennai’nin Hızlı Büyümesi Su Kıtlığı ile Tehdit Altında

Hindistan’ın dördüncü büyük metropol şehri Chennai’nin hızlı büyümesi, su sıkıntısı ile tehdit altında. Detaylar aşağıda;
Hindistan’daki Chennai’nin Hızlı Büyümesi Su Kıtlığı ile Tehdit Altında

Düzinelerce milyar dolarlık şirket, binlerce yüksek ücretli iş fırsatı, Bengal Körfezi’nde yükselen lüks daireler ve dahasıyla Hindistan şehri Chennai, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip. Ancak su sıkıntısı, tüm bu büyümeyi durdurmakla tehdit ediyor.

Yaklaşık 10 milyon nüfusu olan ve Tamil Nadu eyaletinin başkenti olan Chennai’de hızlı gelişme ve yaygın inşaat bir zamanlar bol miktardaki doğal su miktarına aşırı yük uyguladı ki bu durum hükümeti deniz suyunun tuzunu gidermek için büyük miktarda harcama yapmaya zorladı.

Nitekim hükümet, yüzlerce mil öteden trenlerle su getirmek ve hane halkının aniden kuruyan muslukları için su kamyonları ordusu yetiştirmek durumunda kaldı.

Hindistan Hükümet Su KamyonlarıSu sıkıntısı, her bir sektör ve her bir aşamadaki işi etkilerken bazı işçiler, günlük teslimat yapan su kamyonunu beklemek için günlük ücretlerinden vazgeçmeye yönlendirildi. Madras Ticaret Odası da Mayıs ayında 700 üyesine gönderilen bir anketin sonuçlarının; şehrin çeşitlendirilmiş ekonomisindeki endüstrilerin çoğunun, üretim programlarında aksaklıklara yol açan krizden etkilendiğini, daha yüksek işletme maliyetleri ve gelecekteki su kaynakları konusundaki belirsizlikler nedeniyle genişlemeye yatırım yapma konusunda isteksiz olduklarını gösterdiğini bildirdi.

Şirketler Chennai dışından temin edilen ve su tankerleri tarafından taşınan özel kaynaklar için yüzde 30 daha fazla ödeme yapıyordu.

Şirketler Chennai Dışı Su Kaynakları Yüzde 30 Fazla Ödeme Ayrıca Ticaret Odası’nın Genel Sekreteri K. Saraswathi, diğerlerinin kendi su geri dönüşüm tesislerini kurduğunu belirtmişti. “Tankerlerden su almak, bağımlı olunabilir ve sürdürülebilir değildir” demişti. Diğer taraftan ülkenin geneli, büyük bir su sıkıntısı tehdidi ile karşı karşıyaydı.

Ülke, 6 Ocak’tan bu yana normalde aldığından yüzde 16 daha az yağış almıştı Yıllık yağışının yaklaşık yüzde 80’ini iki ay içinde Ekim ve Kasım aylarında alan Chennai, son yıllarda iklim değişikliği ile daha da kötüleşen kuraklık ve su baskınlarına eğilimliydi. Fakat felaketlerin bazıları ise insan kaynaklıydı.

30 yılda nüfusu üç kattan fazla artan Chennai, Hindistan’daki gelişmeye çalışan pek çok şehir gibi imar değişikliklerine maruz kalmıştı.

 Chennai İmar Değişikliği Tamil Nadu Bakanı Edappadi Palaniswami de Haziran ayında yaptığı açıklamada, Chennai mahallesi Red Hills’in ve Chennai’nin suyunun büyük kısmını sağlaması amaçlanan diğer üç yağmur rezervuarının “tek bir damla su” olmadan kaldığını aktardı.

Chennai’de içme suyu sağlamak için günlük olarak 9.800 su kamyonu taşımacılığı yapıldığını söyleyen Tamil Nadu Bakanı, ofisinin daha fazla su talebi için gelen isteklerle boğulduğunu dile getirdi. Kentte yaşayan bir sakin de durumu şöyle anlattı: “Mesele şu ki nehirlere ya da kanallara bakmadık. Biz sorumluyuz, ancak kimse bu suçu üstlenmeye hazır değil. Herkes hükümeti suçluyor. Hadi, kendinizi suçlayın.”

Yine de sorun sadece Chennai ile sınırlı değil, bir hükümet düşünce kuruluşu olan NITI, geçen yılki raporunda Hindistan’ın tarihinin en kötü su krizini geçirdiğini bildirmişti.

Hindistan Tarihin En Kötü Su Krizini Geçiriyor “Su kaynağımızın yüzde 40’ını oluşturan kritik yeraltı suyu kaynakları sürdürülemez oranlarda tüketiliyor” denilen raporda 600 milyondan fazla insanın akut su kıtlığı ile karşı karşıya olduğu ve Chennai dahil 21 Hint şehrinin yeraltı sularının 2020 yılına kadar tükenmesinin beklendiği yazılmıştı. Oxford Economics de ülkedeki su krizine ilişkin; “Su krizi altyapının büyümeyi destekleyecek şekilde olup olmayacağı sorusunu gündeme getiriyor. Olmazsa, sonuç muhtemelen daha yavaş bir büyüme olacaktır” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum