Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Borsası Sürpriz Vergi İndiriminin Ardından 10 Yılın En Yüksek Sıçramasını Yaptı

Sürpriz vergi indiriminin ardından Hindistan BSE SENSEX endeksi yüzde 5.3 artarak 5 Mayıs 2009'dan bu yana en büyük günlük kazancını kaydetti.
Hindistan Borsası Sürpriz Vergi İndiriminin Ardından 10 Yılın En Yüksek Sıçramasını Yaptı
Yorum

Hindistan hisse senetleri, hükümetin kurumlar vergisi oranını büyük ölçüde azalttığını açıklamasının ardından 10 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Hindistan BSE SENSEX endeksi yüzde 5.3 artarak 5 Mayıs 2009’dan bu yana en büyük günlük kazancını kaydetti ki 5 Mayıs’ta endeks yüzde 17.3 artmıştı.

ABD’de listelenen iShares MSCI India ETF (INDA), yüzde 5.5 artarak 4 Eylül 2013’ten bu yana en iyi gününü yaşadı. Hindistan piyasalarındaki yükseliş, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın Cuma günü Hindistan’daki şirketlerin artık efektif olarak yüzde 25.75 oranında vergilendirileceğini açıklaması üzerine gerçekleşti.

Hindistan Maliye Bakanı Sitharaman, ülkede bulunan yerel işletmelere uygulanan kurumlar vergisinin yüzde 30’dan yüzde 22’ye düşürüldüğünü duyurdu.

Hindistan Kurumsal Vergi DüşürdüHindistan’daki yerel işletmelerin artık Asya’nın en düşük kurumlar vergisini ödeyecek olması geniş çapta ilgi uyandırdı. Nitekim daha düşük kurumlar vergisi oranı, Hindistan hükümetinin ekonomiyi yeniden canlandırmaya çalıştığı bir zamanda geldi. Ülkenin GSYİH büyüme oranı 2019’un ilk yarısı boyunca 6 çeyrek boyunca düşmüştü.

2018’in ilk çeyreğinin sonunda Hindistan ekonomisi yüzde 8.1 oranında büyümüştü ki bu büyüme oranı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5’e gerilemişti.

Hindistan Kurumsal Vergi İndirimi Borsa Yükseltti Deutsche Bank ekonomisti Kaushik Das; “Döngüsel olmayan politika tepkilerinin daha agresif hale gelmesi gerekebileceği açıktı ancak beklentiler yoğun yükseltme yapması için para politikasına odaklanmıştı. Çok az kişi, mali teşvik bekliyordu. Bu, Hindistan’da kurumsalın uzun zamandır beklediği büyük bir patlama reformu ve biz bunun ekonomideki canlılığı yükseltmesini bekliyoruz” dedi.

Diğer taraftan Hindistan hisse senetleri bu yıl daha geniş gelişmekte olan piyasaların gerisinde kalmıştı. Sensex 2019’da yüzde 5.4 artarken iShares MSCI Emerging Markets ETF bu dönemde yüzde 7 civarında arttı. J.P. Morgan ekonomisti Sajjid Chinoy da bir notunda şöyle görüş bildirdi:

“Vergi indirimleri şüphesiz ki duyarlılığı artıracak ve bunun büyüme artırıcı bir etkiye sahip olması muhtemel. Ancak özellikle de zayıf talep koşulları düşünüldüğünde ne kadar yatırım şirketinin vergi indirimlerine cevap olarak söz vereceğinin görülmesi gerekiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu