Yatırım yapmaya başla!

İşletmelerin Desteğini Almak İsteyen Hindistan Başbakanı Modi’den Vergi Reformu Açıklaması!

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, mal ve hizmet vergisini daha da basitleştirerek çoğu malın yüzde 18’den düşük bir oranda vergiye tabi olacağını belirtti. Detaylar aşağıda;
İşletmelerin Desteğini Almak İsteyen Hindistan Başbakanı Modi’den Vergi Reformu Açıklaması!

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yeni sistemle mücadele eden işletmeler arasında destek sağlama hedefiyle Mal ve Hizmet Vergisi’ni daha da basitleştirerek çoğu malın yüzde 18’den düşük bir oranda vergiye tabi olacağını açıkladı. Hindistan’ın en büyük vergi reformu olan Mal ve Hizmet Vergisi (GST), çoğu ürünün üzerindeki yüzde 28’lik oranları yüzde 5’e çevirmişti.

2017’de yapılan vergi reformu ile; “tek millet, tek piyasa, tek vergi” sloganı gerçekleştirilmiş, farklı bölgelerdeki farklı satış vergileri standardize edilmişti. Ürün ve hizmetlerin vergileri konusunda Hindistan mali birliğinin sağlandığı reform, bazı kesimler tarafından eleştirilse de nihayetinde 70 yıllık bağımsızlık tarihinde ülkenin en büyük reformu olarak tarihe geçmişti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de yaklaşan seçim öncesinde hükümetin geçen sene başlattığı vergi reformunu sadeleştirmek istediğini söyledi.

Hindistan Başbakanı Modi'den Vergi Reformu AçıklamasıHindistan’ın en büyük şehri olan Mumbai’deki bir etkinlikte konuşan Başbakan Modi; “bugün, ürünlerin yüzde 99’unun yüzde 18’in altına alınabileceği bir aşamaya yaklaşıyoruz, Mal ve Hizmet Vergisi’nin mümkün olduğunca basit olması gerektiğine sıkı bir şekilde inanıyor ve aynı zamanda sürekli olarak bu yönde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu noktada Modi’nin iktidardaki Hindistan Halk Partisi’nin önümüzdeki yaz zorlu bir ulusal seçimle karşı karşıya kalacak olduğu hatırlatıldı.

 Hindistan Halk Partisi Zorlu Bir Seçimle Karşı KarşıyaNitekim Hindistan Halk Partisi, seçmen tabanını orta sınıf ve işletmeler arasında birleştirmek istiyordu. Ayriyeten parti geçen hafta, zayıf tarımsal fiyatlar ve işsizlik sorunundan ötürü doğan öfke nedeniyle üç can damarı eyaletini kaybetmişti.

Mal ve Hizmet Vergisi’nden kaynaklanan parçalanmalar ve 500 ile 1000 rupilik banknotların tedavülden kaldırılması; üretim, hizmetler, tüketici harcamaları ve büyümede düşüşe yol açmıştı.

İşte burada kendini savunan Narendra Modi, pek çok gelişmiş ekonominin vergi reformlarını uygulamak için uğraştığını dile getirdi. Ve şöyle açıklama yaptı: “Gelişmiş ülkelerde de küçük vergi reformlarının uygulanması bile kolay değildir. Daha önce de söylediğim gibi, GST’yi yürürlüğe koymadan önce kayıtlı işletmelerin sayısı yalnızca 6.6 milyondu, sayı şu anda 12 milyona ulaştı.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum