Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Altın Talebi %30 Düşerken, Fiyatlar Yükselişini Sürdürüyor

Hindistan'ın altın talebi %30 düşerken ihtiyatlı iyimserliğin geri döndüğü söyleniyor. Fiyatlar ise yükselişini sürdürüyor.
Hindistan’ın Altın Talebi %30 Düşerken, Fiyatlar Yükselişini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yüksek altın tüketimi ile bilinen Hindistan’da dengelerde değişim yaşanıyor. Dünya Altın Konseyi’ne göre; ülkenin altın talebi, bir önceki çeyrekte %30 düştü. Ancak piyasaya temkinli iyimserlik duygusu geri döndü.

Kuruluş bir raporunda, Temmuz-Eylül arasında Hindistan’da mücevher talebinin bir yıl önceki 101,6 tondan %48 düşüşle 52,8 tona gerilediğini söyledi.
Hindistan ve Çin Altın Talebi
Kaynak: World Gold Council

Ancak yatırım aracı olarak talebin yıllık %52 artışla 33,8 tona yükseldiğini ifade etti. Konseyin Hindistan Genel Müdürü Somasundaram PR, takı ve yatırımı içeren genel altın talebinin Eylül’de sona eren çeyrekte düştüğünü ifade etti. Ancak düşüşün önceki üç ayda görülen %70’lik düşüşten daha az şiddetli gerçekleştiğini söyledi.

Altın Fiyatlarındaki Değişimi Canlı Takip Etmek için Tıklayın.

Somasundaram PR, “Kısmen kilitlenmenin hafifletilmesinden ve küçük bir satın alma fırsatı penceresi sağlayan Ağustos ayındaki bazı düşük fiyatlardan kaynaklandı,” ifadelerini kullandı. Muson yağmurları ve uğursuz dönemler gibi mevsimsel faktörlerin etkisiyle Temmuz-Eylül arasında altın talebinin nispeten düşük olma eğiliminde olduğunu da açıkladı.

Hindistan’da koronavirüs vakaları 8 milyonu geçerken, dünyada en çok vakanın bulunduğu ikinci ülke konumunda yer alıyor.
Hindistan Toplam Koronavirüs Vakaları
Kaynak: Worldometer

Ülkede günlük vaka sayısı 11 Eylül’de 97.654 ile rekor düzeyde artarken, o günden beri bir düşüş eğilimi olduğu gözleniyor. Dün açıklanan rakamlara göre; 49 bin 281 kişi daha koronavirüse yakalandı. Altın takı talebindeki düşüş, salgın nedeniyle birçok festivalin ve düğünün iptal edilip, ertelenmesinden de kaynaklandı.

Somasundaram PR, “Altının güvenli liman özellikleri ve fiyat artışı beklentisi, külçeleri ve madeni paralar için yatırım talebinde bir artışın yolunu açtı,” dedi. Dussehra ve Dhanteras gibi festivallerin yanı sıra yoğun bir düğün sezonu nedeniyle Ekim’den Aralık’a kadar olan üç ayda tipik olarak altın talebinin arttığını da hatırlattı.

Tüm bunlara karşın yüksek altın fiyatları ve pandeminin etkisiyle duyarlılık ve talebin etkilenmeye devam etmesi bekleniyor.
Altın Yatırım Talebinde Artış
Kaynak: World Gold Council

Koronavirüs pandemisi Hindistan’da büyüme beklentilerini düşürürken, milyonlarca insanın işsiz kalmasına neden oldu. Ancak Somasundaram, insanların yavaş yavaş koronavirüs ile yaşamayı öğrendiğini ve temkinli iyimserlik duygusunun geri geldiğini söyledi.

Dünya Altın Konseyi’ne göre; mevcut çeyrekte bir miktar bastırılmış talebin yükseleceğine dair beklentiler olsa da Hindistan için tam yıllık altın talebindeki düşüşü telafi etmesi mümkün değil. Somasundaram iyimserliğe karşın salgının etkisinin hala net olmadığına ve ikinci efeksiyon dalgası korkusunun olduğuna dikkat çekti.

Konsey altın talebi eğilimleri raporu, küresel altın talebinin yıllık %19 düşüşle Temmuz-Eylül çeyreğinde 892 tona gerilediğini gösterdi.
Küresel Altın Talebi Düşüşü
Kaynak: World Gold Council

Bu, 2009 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en düşük üç aylık rakama işaret etti. Merkez bankaları, 2010’un sonlarından bu yana ilk kez Temmuz-Eylül çeyreğinde net satışlarda 12,1 ton altın sattı. Rapor, Özbekistan ve Türkiye merkez bankalarının satış gerçekleştirdiğini gösterirken, Hindistan dahil altı merkez bankasının rezervlerini mütevazi bir şekilde artırdığını belirtti.

Altına yönelik genel talebin düşüşüne rağmen üç ayda yatırımcıların külçe, madeni para ve altın destekli ETF’ler satın almasıyla yıllık %21 ile yatırım talebinde önemli bir yükseliş gözlendi. Piyasalardaki belirsizlik devam ederken, altının güvenli liman talebi artmaya devam ediyor.

Ons altın fiyatı bugünkü işlemlere 1867,79 dolardan başlangıç yaptıktan sonra TSİ 12:00 sularında %0,14 oranında artıda 1870,55 dolardan işlem görüyor.
Ons Altın Rapor Sonrası Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemlerde 1860,02 dolara kadar gerileyen kıymetli maden, 28 Ekim’de dik bir düşüş kaydetmişti. 1910 doların üstünde seyrederken 1870 doların altına gerileyen ons altın, haftalık bazda düşüşünü genişletiyor. Ağustos ayında ise 2000 doların üstüne çıkmıştı.

Gram altın ise bugünkü işlemlerde %0,85 ile güçlü yükselişini sürdürüyor ve 501 liranın üstünden alıcı buluyor. Gram altın 28 Ekim gününde 508 liraya kadar yükselerek tarihi rekor kırmıştı. Çeyrek altın 819,65 liradan alıcı bulurken, Cumhuriyet altın 3371 liradan satılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu