Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’ın Altın Talebi Ekonomi Genişledikçe 2021’de Toparlanıyor

Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre; Hindistan'ın altın talebi 2020'de ciddi şekilde düştükten sonra 2021'de toparlanıyor.
Hindistan’ın Altın Talebi Ekonomi Genişledikçe 2021’de Toparlanıyor

Hindistan koronavirüs pandemisinde ABD’den sonra en çok vakanın görüldüğü ikinci ülke konumunda. 10 milyonu aşan vaka sayısıyla Hindistan, son günlerde azalan vaka sayısıyla iyileşmeye işaret etmeye başladı. Birleşmiş Milletler raporunda ise ülkenin bu yıl %7,3 büyüyeceği ifade edildi.

Koronavirüs pandemisinin kötü etkilediği ülkede altın talebi Ekim’de yayımlanan rapora göre %30 düşmüştü. Bu Hindistan için ciddi bir oran olarak görülürken, Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) son raporu 2021 yılınde iyileşmeden bahsediyor.

Raporda, Hindistan’ın altın tüketiminin 2020’de 26 yılın en düşük seviyesine düşmesinin ardından 2021’de toparlanmasının beklendiği söylendi.
WGC Altın Talebi Tahminleri
Kaynak: WGC

Dünyanın en büyük ikinci külçe tüketicisi tarafından yapılan daha yüksek alımlar, geçen yıl rekor seviyeye ulaşan altın fiyatlarını destekleyebilir. Ancak bu durum, Hindistan’ın ticaret açığını artırabilir ve para birimini ağırlaştırabilir.

WGC raporu, koronavirüs kilitlenmelerinin Hindistan’ın altın talebini 2020’de %35 oranında düşürerek 1994’ten bu yana en düşük olan 446,4 tona geriletti. Bununla birlikte WGC’nin Hindistan operasyonlarının genel müdürü olan Somasundaram PR, ekonomik büyümenin koronavirüs vakalarının düşmesiyle birlikte toparlanacağını tahmin ediyor ve talebin 2021’de 2019 seviyelerine yükselmesini bekliyor.

IMF’nin Salı günü yayımladığı rapora göre Hindistan ekonomisinin 2021 yılında %11,5 büyüyeceğini tahmin ediyor.
IMF Hindistan GSYİH Büyüme Tahmini
Kaynak: IMF

Somasundaram PR, “Kilitlemelerin azalması ve normalleşme çabalarının aşamalı hale gelmesiyle birlikte, Aralık çeyreğinde ithalat bir önceki yıla göre %19 artarak, talebin baskılanmasının olumlu etkisine işaret etti. Bunun 2021’e kadar devam etmesi beklenebilir,” ifadelerini kullandı.

WGC, Hindistan’ın Aralık çeyreğinde 164,4 tonluk altın ithalatının 6 çeyrekte en yüksek olduğunu söyledi. Ek olarak Dussehra ve Diwali’nin önemli Hindu festivalleri sırasında talebin artmasıyla yükselebileceğini tahmin etti.

Somasundaram, Hindistan’ın yatırım talebinin Aralık çeyreğinde %8 artışla 48,9 tona yükseldiğini ve bu rakaımın 2 yılın en yüksek seviyesine çıktığını ifade etti. Çünkü insanların külçe fiyatlarının daha da artacağı beklentisiyle altın ve külçe alımlarını artırdığını belirtti. “Yatırım talebinde keskin bir artış göreceğiz. Düşük faiz oranları ve yüksek hisse senedi fiyatları arasında insanlar yatırımlarını çeşitlendirmek için altına bakıyor,” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum