Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan, ABD için Stratejik Bir Ortak Olabilir

Stratfor analisti, Hindistan'ın ABD için stratejik bir ortak olabileceğini söyledi. İşte açıklamalar;
Hindistan, ABD için Stratejik Bir Ortak Olabilir
Yorum

Jeopolitik istihbarat şirketi Stratfor’dan Rodger Baker, Hindistan ekonomisinin Çin kadar büyük olmayabileceğini ancak uzun süren bir ticaret savaşında ABD için hala iyi bir ortak olabileceğini söyledi. Küresel politik analist bu durumu şöyle anlattı:

“Hindistan hala çok büyük bir ülke. Göreceli olarak sağlam bir ekonomiye sahip ve ileride daha fazla potansiyeli var. Hint Okyanusu havzasında Çin için gerçek bir denklik değil ama kesinlikle o bölgede ABD ile stratejik bir ortak olabilecek bir ülke.”

Pazar günü, Donald Trump ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi bir Teksas mitinginde bir araya geldi ve iki ülke arasındaki bir ticaret anlaşması için umutları artırdı.

Trump Modi Teksas Mitingi Bir Araya Geldi Reuters da konuya aşina insanlara atıfta bulunarak müzakerecilerin bu hafta liderlerin New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda imza atmaları için uğraştıklarını yazdı. Politik analist Baker, Yeni Delhi ile daha yakın bir ilişkinin ABD için potansiyel olarak birçok avantaja sahip olacağını ve bunun Trump yönetiminden daha önce Washington’un ilgilendiği bir şey olduğunu öne sürdü.

Diğer taraftan Modi ile Trump, Houston’da çıktıkları sahnede son ticaret gerginliklerinin ardından bariz bir şekilde keyifli görünmüşlerdi.

Trump Modi Teksas Mitingi Keyifli GöründüSonuçta yaz aylarında ABD-Hindistan ticaretindeki gerilim, Trump yönetiminin Hindistan’ı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çıkarmak istediğini duyurmasıyla artmıştı. Buna cevaben, Modi’nin hükümeti 28 Amerikan ürünündeki tarifeleri artırmış, Trump hamleyi “kabul edilemez” ifadeleriyle nitelendirmişti.

Söz konusu gerilim ABD ile Çin savaşını sertleşmesiyle birlikte gölgede kalmıştı ki yükseliş küresel ekonomiyi ve piyasaları sarsarken diğer imalat ülkeleri için bir nimet olmuştu. Baker bu noktada ABD ile Çin arasındaki sürekli ticaret yarışmasında en büyük kazananların Vietnam, Endonezya, Güneydoğu Asya’nın bir kısmı olduğunu söylese de ileride Hindistan’ın da durumdan yararlanabileceğini vurguladı. Kaldı ki başka uzmanlar da Hindistan’ın ABD-Çin savaşında kazanan olabileceği yönünde tahminlerde bulunmuşlardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu