Yatırım yapmaya başla!

Hindistan 2050’ye Kadar İkinci En Büyük Ekonomi Olacak

Milyarder Gautam Adani, Hindistan'ın 2050 yılına kadar ikinci en büyük ekonomi olacağını belirterek GSYİH'nin ölçüt alınmasını eleştirdi.
Hindistan 2050’ye Kadar İkinci En Büyük Ekonomi Olacak

Nisan-Haziran çeyreğindeki yüzde 23,9’luk rekor düşüşün ardından Hindistan ekonomisine dair yorumlarda karamsarlık öne çıkarken tersine iyimser konuşanlar da var. Milyarder Gautam Adani ile hükümetten Harsh Vardhan onlar arasında.

Milyarder Gautam Adani, temellerin sağlam olduğunu, Hindistan’ın 2050 yılına kadar ikinci en büyük ekonomi olacağını ve iş fırsatları açısından küresel emsallerine göre bir üstünlüğe sahip olacağını söyleyerek, GSYİH rakamları üzerine dar saptamayı çürüttü.

JP Morgan Hindistan Zirvesi’nde konuşan Adani Group Başkanı, AatmaNirbhar Bharat programının (Narendra Modi’nin Hindistan’ı küresel ekonominin daha büyük ve daha önemli bir parçası haline getirme vizyonu) oyunun kurallarını değiştireceğini söyledi.

Hindistan’ın önümüzdeki otuz yılda dünyanın en büyük iş fırsatı olacağı konusunda şüphe duymadığını belirtti.

Hindistan’ın jeostratejik konumu ve devasa pazar büyüklüğünün, şekillenen ulusların temel siyasi yeniden düzenlenmesi sırasında, ona küresel benzerlerine göre bir avantaj sağladığını savunan milyarder, pandeminin diğer tarafında Hindistan için fırsatlar eklemenin muhtemelen hızlanacağını ekleyerek şöyle konuştu:

“GSYİH ölçütünün taraftarları uğruna, bazı istatistiklere bakalım. 1990’da küresel GSYİH 38 trilyon dolardı. Bugün, 30 yıl sonra bu rakam 90 trilyon dolar. 30 yıl için daha tahmin yürüttüğümüzde, 2050 yılında Hindistan dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline gelirken küresel GSYİH’nin yaklaşık 170 trilyon ABD doları olması bekleniyor.”

Hindistan ekonomisinin Haziran çeyreğinde yüzde 23,9 daralması ve tam yıl GSYİH’sinin 40 yılı aşkın süredir ilk kez negatif bölgeye ilerlemesi konusunda da Hindistan’ı savundu.
Hindistan GSYİH
Kaynak: NSO

Adani, küresel kriz nedeniyle ortaya çıkan kısa vadeli aksaklıkların, temelleri bozulmadan kaldığı için ülkeyi silmek için kullanılamayacağını söyledi.

Şu andaki standartlaşmış GYSİH tahminlerine olan odağın, ne yazık ki bir ekonominin sağlığını ölçmenin temel unsurlarından biri haline geldiğini vurgulayarak; “benim görüşüme göre, sabır ve uzun vadeli planlama ve en önemlisi, hükümetin iş gündemiyle uyum, en büyük değeri yaratan şeylerdir” dedi.

Hindistan Aile ve Sağlık Bakanı Harsh Vardhan da Pazar günü yaptığı açıklamada Modi hükümetinin halk sağlığı harcamalarını 2025 yılına kadar Hindistan GSYİH’sinin %2,5’ine çıkarma taahhüdünü yineledi.

Son üç haftadır her pazar sosyal medya takipçileri ile yaptığı görüşmede Vardhan; “Hükümet, kamu sağlık harcamalarını GSYİH’nin yüzdesi olarak mevcut yüzde 1,15’ten 2025’e kadar yüzde 2,5’e çıkarmayı taahhüt ediyor” dedi.

Harsh Vardhan, payda taahhüt edilen sıçramanın cari harcamadan yüzde 345’lik fiili bir artış anlamına geldiğini ekledi. Ayrıca 15. Finans Komisyonu’nun sağlıkla ilgili üst düzey grubunun, mevcut pandemi göz önüne alındığında önümüzdeki beş yıl içinde sağlık harcamalarının önemli ölçüde artırılması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu özlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum