Yatırım yapmaya başla!

Hindistan 2020-2021’de %10’luk Büyük Bir Daralma Yaşayacak

Ülkenin eski maliye bakanı, Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi olan Hindistan’ın bu mali yılda yüzde 10 daralacağını söyledi.
Hindistan 2020-2021’de %10’luk Büyük Bir Daralma Yaşayacak

Kısa süre önce GSYİH verilerini açıklayan Hindistan, Mart çeyreğinde yüzde 3,1; 2019-2020 mali yılında ise yüzde 4,2 büyüdüğünü duyurdu. 2020 mali yılı için yüzde 4,2’lik büyüme beklentilerden iyi olsa da rakam 11 yılın en düşük seviyesine işaret etmişti.

Pandemi tüm ülkelerde olduğu gibi Hindistan’da da şok etkisi yaratırken ülke için yapılan yorumlar iç açmıyor. Karamsar tahminlerin sonuncusu ise eski Hindistan Maliye Bakanı Subhash Chandra Garg’dan geldi.

Garg, Salı günü yayınladığı bir blog yazısında Hindistan’ın mevcut mali yılda hatalı bir Covid kilitlemesi nedeniyle yüzde 10 daralacağını söyledi.

Ayrıca hükümetin 21 lakh crore seviyesindeki teşvik paketinin aslında sadece 1,4-,5 lakh crore ya da GSYİH’nin yaklaşık yüzde 0,7’si kadar olduğunu dile getirdi. Bu noktada Fitch Solutions’un yorumu akla geldi ki kurum Hindistan’ın teşvik paketinin göründüğünden küçük olduğunu öne sürmüştü.

“Hindistan GSYİH’sinin, 40 yılın ardından 2020-21’de daralacağı kesin. Aynı zamanda bunun GSYİH’nin yüzde 10’u civarında çok büyük bir daralma olacağı da oldukça açık.” diyen eski Hindistan Maliye Bakanı, “iyi hedeflenmiş bir teşvik, işletmeleri ve çalışanları kurtarabilirdi” ifadeleriyle dikkat çekti.

Hindistan’ın 24 Mart’ta herhangi bir uyarı yapılmadan 21 günlük bir kilitleme altına alındığını ve insanların oldukları yerde mahsur kaldıklarını belirterek, kilitleme stratejisinin hatalı olduğunu belirtti.

Hindistan 2020-2021’de %10 Daralacak
KAYNAK: World Bank

Ayrıca kilitlemenin, Hindistan’ın Covid-19’u üç hafta içinde ortadan kaldırabileceği yönünde toy bir inançla uygulandığını da ekledi.

GSYİH’nin bir bütün olarak cari yılda yüzde 10-12 oranında daralacağını tahmin eden Garg, sermaye oluşumu büyümesininse %15-20 oranında azalacak gibi göründüğünü kaydetti.

Temel tüketimin yıl boyunca sabit kalabileceğini, son iki ay içinde önemli gerileme gösteren ve yıl boyunca normal seviyeye ulaşamayabilecek olan isteğe bağlı harcamaların, yıl boyunca isteğe bağlı harcama daralmasını %25-30’a çıkarabileceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum