Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’da Değeri 2 Milyon Dolar Bitcoin Dolandırıcılığı Yapıldı

Son günlerde yükseliş trendine giren Bitcoin bu sefer dolandırıcılık haberi ile gündeme geldi. Hindistan’da değeri 2 milyon doları bulan Bitcoin çalındı.
Hindistan’da Değeri 2 Milyon Dolar Bitcoin Dolandırıcılığı Yapıldı

Kripto paraların hayatımıza girmesine ön ayak olan Bitcoin, yaşadığı yükseliş ile çok sayıda kişiyi milyoner etmiştir. Özellikle son günlerde Bitcoin’in hızlı yükseliş trendine girdiğine tanık oluyoruz. Son gelişmeler ışığında Bitcoin 13 bin dolar sınırına kadar yükselmiş durumda. Bu durum hiç kuşkusuz dolandırıcıların da iştahını kabartıyor. Dolandırıcılık faaliyetlerinin sıkça yapıldığı bölgelerden birisi ise Hindistan olmakta.

Güney Asya ülkesinde son olarak Bitcoin dolandırıcılığı gündeme geldi. Siber korsanlar kurdukları sahte bir web sitesi ile 2 milyon dolar değerinde Bitcoin hırsızlığı yaptılar. Yaşanan olay sonrası Hindistan polisi soruşturma başlattı. Kripto paraların çok yeni olması ve insanların bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması, dolandırıcılık faaliyetlerini daha aktif hale getiriyor.

Hindistan’da Bitcoin Vurgunu

Hindistan’da Bitcoin Vurgunu

Hindistan’da bugüne kadar kripto paralar üzerinde pek çok kişinin dolandırıldığı biliniyor. Ülkenin merkez bankası kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyarmaya devam ediyor. Ancak buna rağmen dolandırıcılık olaylarının sonu gelmiyor. Hindistan polisi yapmış olduğu operasyon ile 150 milyon Hint Rupisi yani 2 milyon dolar değerinde Bitcoin vurgununu ortaya çıkardı.

Korsanlar Monivo adlı sahte web sitesi ile çok sayıda kişi üzerinden Bitcoin hırsızlığı yapıldığı belirtiliyor. Dolandırılan kişiler verdiği ifadelerde, katlanarak artan bir gelire sahip olacakları yalanıyla kandırıldığını belirtiyor. Söz konusu web sayfasında, dünyanın önde gelen isimleri Bill Gates, Richard Branson ve Eric Schmidt’in sözlerinden alıntılara yer verilmiş. Böylelikle daha gerçekçi bir ortama zemin hazırlanmış.

Ülkede Kripto Para Ticareti Yasaklanıyor

Ülkede Kripto Para Ticareti Yasaklanıyor
Ülkede Kripto Para Ticareti Yasaklanıyor

Geçtiğimiz günlerde dolandırıcılık olaylarının ülkede hızla artması nedeniyle yeni düzenlemeler yapılması gündeme geldi. Ülkede kripto para birimleri ile ticarete yasak getirilmesi ciddi bir tartışma konusu. Ülke basınında yer alan haberlerde “Yönetim, kripto para birimlerinin yasaklanması ve dijital para birimlerine yönelik yaptırımlar uygulanmasına yönelik bir yasa taslağı için bakanlıklararası müzakerelere başladı” ifadelerine yer verildi.

Bloombergquint’te yer alan haberde kripto para kullanımına 10 yıl hapis cezası teklif edileceği belirtildi ve “Doğrudan veya kısmen kripto para birimi madenciliği, alım satımı ve transferi, piyasaya kripto para birimi sürümü yapan kişiler para cezasına veya bir yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.” ifadeleri yer aldı.

Son yaşanan dolandırıcılık vakası ile beraber ülkede kripto para ticaretine karşı çok daha sert yaptırımlar gelmesi yüksek ihtimal dahilinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum