Yatırım yapmaya başla!

Hiç Para Harcamadan Bir Yılda 23 Bin Dolar Biriktiren Michelle McGagh’ın Ders Alınacak Öyküsü!

Aniden verdiği radikal karar sayesinde hayatı değişen kadın hakkında konuşacağız bugün. Ve umarım Michelle McGagh adındaki kadın, sizin için de bir ilham kaynağı olur.
Hiç Para Harcamadan Bir Yılda 23 Bin Dolar Biriktiren Michelle McGagh’ın Ders Alınacak Öyküsü!

Söylediklerim sizin de ilginizi çekti, değil mi? O zaman Michelle McGagh isimli kadını daha yakından tanıyarak, konuya giriş yapalım. McGagh, 10 yıl boyunca insanlara finansal konularda tavsiye vermesine rağmen, bütçesini hiçbir zaman doğru düzgün yönetememiş bir ekonomist! Daha doğrusu; tıpkı kendi söküğünü dikemeyen terzi gibi, o da kendi bütçesini idare edemeyen bir ekonomistmiş diyeyim.

Parasal konularda sürekli olarak sıkıntı yaşıyor. Değil kenara para atmak, ödemelerini bile zar zor yapıyormuş. Ve bir gün Michelle, bu duruma bir dur demesi gerektiğinin farkına vararak, hayatını değiştirecek bir karar almış. Ki o karar da “bir yıl boyunca yalnızca ama yalnızca zorunlu ihtiyaçlar için para harcamak” olmuş. Zira Michelle, eline geçen parayla geçinemezken, başkalarına finansal tavsiyeler vermenin ne kadar anlamsız olduğunu görmüş. İşte bu nedenle de “hiçbir şey satın almama” konulu bir sene sürecek deneye başlamış.

Peki, minimalist yaşam tarzını benimsemeye kararlı ekonomist 1 yıl boyunca ne yapmış? Bu süre içerisinde hiç mi para harcamamış? Ne yapmış da servet niteliğinde para biriktirmiş? Gelin tüm bu soruları; aşağıdaki başlıklar altında daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

10 yıl boyunca ekonomistlik yapan Michelle McGagh’ın hepimize ders olacak 1 yıllık öyküsü:

Daha Çok Para Harcamanın İnsanı Mutlu Etmediğini Anlamış!

Daha Çok Para Harcamanın İnsanı Mutlu Etmediğini Anlamış!Michelle, 26 Kasım 2015’te başladığı gereksiz şeyler için para harcamama yolculuğunu, 26 Kasım 2016’da sona erdirmiş. Ve bu süre içerisinde 23.000 dolar kadar para biriktirmiş. Peki, kendi söküğünü dikemeyen ekonomist ne yapmış da bu kadar başarılı olmuş?

Kararlı kadının da söylediği gibi Michelle bu yolculuğa çıktıktan kısa süre sonra, “daha çok para harcamanın” onu mutlu etmediğini anlamış. Önceden; kıyafetlere, makyaj malzemelerine, restoranlara, barlara, sinemalara ve daha bir sürü lüzumsuz şeye para harcamanın onu mutlu ettiğini düşünen Michelle, bu düşüncesinde ne kadar hatalı olduğunu anlamış. Çünkü gerçek mutluluğun parayla satın alınamayacak bir şey olduğunu görmüş. Ki bu konuyu daha önceki yazımda ele almıştım. Parayla satın alınamayacak mutluluklar hakkında bilgi vermiştim.

Bütün Gereksiz Harcamalara Veda Etmiş!

Bütün Gereksiz Harcamalara Veda Etmiş!Zaten şu sözlerinde de bunu açıkça ifade etmiş: “Aslında ihtiyacım olmayan şeylere, çok fazla para harcadığımı fark ettim. Barda geçirdiğim vakitler, satın aldığım yeni, güzel kıyafetler, dışarıda içtiğim kahveler… Reklamların tuzağına düşüyordum ve daha çok para harcayarak, mutlu olacağımı zannediyordum. Sonra kazandığım paranın elimde avucumda kalmamasından çok sıkıldım ve zaruri ihtiyaçlarım dışında hiçbir şey için para harcamama kararı aldım.”

Ve Michelle dediğini gerçekten de yapmış. Bir sene boyunca sadece konut kredisi, sağlık sigortası, ailesinin bakımı, internet ve telefon faturası, gerekli gıda malzemeleri, temizlik ürünleri, şampuan, diş macunu, deodorant gibi ihtiyaç olan kişisel bakım malzemeleri için para harcamış. Elbette ki bu harcamaya da sınırlandırma getirmiş.

Bir Sene Boyunca Sadece Kendi Yaptığı Yemekleri Yemiş!

Bir Sene Boyunca Sadece Kendi Yaptığı Yemekleri Yemiş!Aslına bakarsanız, sürekli verdiğimiz tavsiyelerden bir tanesi bu! Çünkü dışarıda yiyip içmek gerçekten çok fazla para harcıyoruz. Sonuçta; daha az para harcayarak kaliteli bir hayat sürmenin yolları varken, neden diğer seçeneğe yönelelim ki? Evde kendi yaptığımız yemekleri yiyebilecekken, neden gereksiz yere para harcayalım? Hem de nasıl hazırlandığını, içine neler katıldığını bilmediğimiz şeyler için?

Tıpkı bir sene boyunca evde kendi yaptığı yemekleri yiyen Michelle McGagh gibi biz de kendi yaptığımız yemekleri yiyebiliriz. Bu hem sağlığımız hem de bütçemiz için gerekli ve yararlı bir alışkanlık! Yani sevgili okurlarım; “biz elimize geçen parayla zar zor geçiniyoruz, nasıl birikim yapalım, bu devirde her şey ateş pahası, bir sürü borcumuz var…” gibi yakınma cümleleri kullanmak yerine, finansal açıdan kalkınmak için yapabileceğiniz şeylere karşı azıcık gözümüzü açalım. Hiç öyle ben güzel yemek yapamıyorum diye de düşünmeyin. Çünkü Michelle de bu konuda iyi değilmiş ama kısa sürede içinde gayet güzel yemekler yapmaya başlamış.

Bir Sene Boyunca Zorunlu İhtiyaçlar Dışında Para Harcamamanın Faydalarını Açık ve Net Olarak Anlamış!

Bir Sene Boyunca Zorunlu İhtiyaçlar Dışında Para Harcamamanın Faydalarını Açık ve Net Olarak Anlamış!Michelle McGagh 12 ay boyunca şunlar için hiç para harcamamış: “yeni kıyafetler, parfümler, makyaj malzemeleri, kuaför masrafları (resimlerde de gördüğünüz gibi kısacık saçları var ve kendi kesiyor) dışarıda yemek-içmek, restoran, sinema, bar, kahve, tatiller, spor salonu üyeliği, konserler, abur cuburlar… gibi.” Ve gördüğünüz gibi ekonomi haberi yazarının geride bıraktıkları ona pek bir şey kaybettirmemiş. Aksine kazandırmış.

Mesela; başarılı kadın otomobil yerine bisiklet kullanmanın faydaları gerçeğini görmüş. Ulaşım için para harcamıyor, ayrıca bisiklet kullandığı için günlük egzersizini de yapmış oluyormuş. Şehir parklarında piknik yapıyor, tatile çadırıyla gidiyor, ücretsiz eğlence fırsatlarını kaçırmıyor, kısacası hiç para harcamadan ihtiyaçlarını karşılayabileceği yaratıcı fikirler buluyormuş. Ama tabii tüm bunları yapmanın çok kolay olduğunu da söylemiyor Michelle!

1 Senelik (Buy Nothing Year) Süreç İçerisinde Zorlandığı Anlar da Olmuş!

1 Senelik (Buy Nothing Year) Süreç İçerisinde Zorlandığı Anlar da Olmuş!İlk başta zorlandığını, alışkanlıklarını özlediğini dürüstçe itiraf ediyor. Yani 26 Kasım 2015’ten sonraki birkaç ay Michelle’i epey zorlamış. Barlara gidip sarhoş olana kadar içmek istemiş mesela! Ya da soğuk havalarda bisiklet kullanmak yerine bir taksiye ya da otobüse binmek istemiş. Ama irade gücünü kullanmış ve kendini durdurmayı başarmış. Güçlü bir iradeye sahip olmak için yapılması gerekenler hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Ve tüm bu zorlukların karşılığını fazlasıyla almış. Mesela; yeri gelmiş çok iyi filmleri kaçırmış, arkadaşlarının evine eli boş gitmek durumunda kalmış, daha başka deneyimler yaşamış ama sonunda başarıya ulaşmış. Zira göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir senenin sonunda kenara 23.000 dolar atmış.

Diğer bir ifadeyle; zorunlu ihtiyaçlar dışında hiç para harcamayarak hayatında bir ilke imza atmış. Ve elde ettiği başarı ve değiştirdiği hayat tarzıyla milyonlarca insanın dikkatini çeken Michelle, şu sözüyle pek çok kişinin farkındalığını arttıracak bir gerçeğe dikkat çekmiş: “Anladım ki iyi vakit geçirmek istediğiniz her an elinizi cebinize atmanız gerekmiyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Başarı Hikayeleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum