Yatırım yapmaya başla!

FAO Araştırmasına Göre Her Yıl 400 Milyar Dolarlık Tarım Ürünü Çöpe Gidiyor

Tarım ürünlerinin bir kısmı tarladan sofralarımıza ulaşıncaya kadar heba oluyor. Dünya genelinde her yıl 1,5 milyar tondan fazla gıda çöpe giderken, bunun değeri 400 milyar dolar civarında.
FAO Araştırmasına Göre Her Yıl 400 Milyar Dolarlık Tarım Ürünü Çöpe Gidiyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yaptığı araştırmaya göre tarladan çıkan ürünlerin %14’ü tüketiciye ulaşana kadar ziyan oluyor. Bu oranın her yıl 400 milyar dolarlık gıda israfı anlamına geldiğini söyleyen Netlog Yurtiçi Nakliye ve Dağıtım Operasyonları Başkanı Uygar Uşar, çözüm önerilerinde bulundu.

Yaşanan gıda kaybının önüne geçebilmek için depolama ve lojistik alanında altyapı çalışmalarının genişletilmesi gerektiğini ifade etti.

Her yıl ortalama 400 milyar dolarlık gıda çöpe giderken, en büyük kayıp Asya ülkelerinde yaşanıyor.

400 Milyar Dolar Gıda Heba OluyorDünya Bankası’nın son açıkladığı verilere göre toplam nüfusun %23’üne denk gelen 1,3 milyarı yoksullukla mücadele ediyor. 2023 yılına kadar dünyada yoksulluğun bitirilmesi hedefleniyor. Fakat açıklanan rakamlar gidişatın hedefe ulaşma konusunda umut vermediğini gösteriyor.

Dünya nüfusunun beşte biri yoksulluk çekerken, FAO araştırması bizlere içler acısı bir tabloyu gösteriyor. Başta Asya ülkeleri olmak üzere Kuzey Amerika, Avrupa ve Afrika’da tarım ürünlerinin bir kısmı tarladan sofraya ulaşana kadar heba oluyor.

Saydığımız bu bölgelerdeki gıda israfı başı çekerken, dünyanın genelindeki oran %14 seviyesinde. BM, dünyadaki tarımsal ürünlerin toplam değerinin 2,8 trilyon dolar olduğunu belirtiyor.

Heba olan ürünlerin başında; meyve, sebze, köklü ve yumrulu bitkiler geliyor.

Heba Olan ÜrünlerNetlog Yurtiçi Nakliye ve Dağıtım Operasyonları Başkanı Uygar Uşar, Hollanda’nın küresel tarım ticaretinde lider konumunda olduğunu söyledi. Bu ülkenin aynı zamanda kişi başına düşen soğuk hava deposu büyüklüğünde de ilk sırada yer aldığını açıkladı.

Hollanda’da kişi başına düşen soğuk hava deposu büyüklüğü 1 metreküpe yakınken, Danimarka’da 0,6 metreküp, Yeni Zelanda’da 0,5 metreküp civarında. ABD ve İngiltere bu ülkelerin gerisinde kalırken, Türkiye’de bu rakam 0,24 metreküp seviyesinde.

Uşar, dünyada çöpe giden gıda miktarının 1,5 milyar tonu aştığını söyledi.

1,5 Milyar Ton Gıda ÇöpSöz konusu kaybın %80’lik kısmının depolama ve lojistik sürecinde yaşanan aksaklıklar sebebiyle meydana geldiğini belirtti. Tarım ürünlerinin tarladan markete ulaşıncaya kadar ziyan olmaması için sıcaklık kontrollü lojistiğin yaygınlaştırılması, depolama ve lojistik altyapılarının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunun için de planlama ve yatırım yapılması, teknolojik gelişmelere daha ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ülkemizde çöpe giden gıdaların toplam üretimin yaklaşık üçte birine denk geldiği bilgisini paylaştı. Sıcaklık kontrollü lojistiğin yaygınlaştırılması ile bu kayıpların büyük oranda önüne geçileceğini sözlerine ekledi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik ise dondurulmuş gıdalara değindi.

Gıda TaşımacılığıBu kategoride yer alan gıdaların gerekli koşullar sağlanarak taşınması halinde çöpe giden miktarın azalacağını söyleyen Menlik, aynı zamanda vitamin değerlerinin de korunacağını belirtti.

Tarladan toplanan ürünlerin sıcaklık kontrollü taşınmaması halinde, her 24 saatte vitamin değerinin %15-20’sini kaybettiğini vurguladı. Antalya’da toplanan meyvenin ortalama 3-4 gün içinde İstanbul’a geldiğini, açık kamyonlarda taşındıkları zaman vitamin değerinin %70’ine yakınını kaybettiklerini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum