Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Her Şehre 3 Örnek Köy ile Tarım ve Hayvancılık Kalkınacak!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, her şehre 3 örnek köy olmak üzere, yıl sonuna kadar tamamlanacak olan Örnek Köy Projesi hakkında açıklama yaptı.
Her Şehre 3 Örnek Köy ile Tarım ve Hayvancılık Kalkınacak!
Yorum

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırsal kesimde yaşayan insanların yaşam standartlarını iyileştirmek, üretimi artırmak amacıyla başlattığı çalışmalarını sürdürüyor. 250 köy projesi ve buna benzer çalışmalarla Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanında ilerlemesini hedeflediklerini söyledi.

Eşref Fakıbaba, özellikle Anadolu’nun ücra köylerinde yaşayan vatandaşlara sahip çıkmayı temel amaç haline getirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin tarım ve hayvancılık potansiyelini daha iyi bir şekilde kullanmak adına sürekli yeni çalışmalar yaptıklarını söyleyen Fakıbaba, kısa, orta ve uzun vadede farklı projeleri hayata geçirmeyi planladıklarını belirtti. Ülkemizde tarımın önünün açık olduğunu söyleyen bakan, ürün planlaması yaparak arz ve talep dengesini sağlamak istediklerini söyledi.

Örnek Köy Projesi kapsamında, üretimde sistemli bir planlama yapılacak.

Talebe göre üretim yapılacağını söyleyen Fakıbaba, ürünün fazlasının ihraç edileceğini, söz konusu adımın Türkiye’nin tarımsal geleceği için son derece önemli olduğunu belirtti. Örnek Köy Projesi ile her şehre 3 örnek köy yapılacak. 250 köye yayılması planlanan projede kırsal nüfusun yaşam standartlarına ve tarımsal üretime öncelik verilecek. Henüz 2 ilde başlatılan çalışmalar yıl sonuna kadar diğer illere de yayılıp tamamlanacak.

Eşref Fakıbaba, geçtiğimiz günlerde 4 milyon hektara ulaşan nadas alanının, yeniden tarıma kazandırılması için çalışmalara başlandığını duyurmuştu.

Fakıbaba, nadas alanlarının tarımsal üretime kazandırılması için Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında iş birliği protokolü imzalandığını, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada duyurmuştu. Ek olarak, tarlasını 3 yıl boyunca boş bırakmama taahhüdü veren çiftçilere de destek verileceğini söyledi.

Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvuruları 30 Mart’ta sona eriyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2017 yılı tarımsal destek kapsamında verilecek organik tarım desteğinin her dekarda; birinci kategori ürünlerde 100 lira, ikinci kategori ürünlerde 70 lira, üçüncü kategori ürünlerde 30 lira ve dördüncü kategori ürünlerde 10 lira olacağını söyledi. Bu destekten faydalanmak için başvuruların 30 Mart itibariyle sona ereceği konusunda üreticileri uyardı.

Tarımsal Üretimde Hibe Desteğiyle İlgili Tebliğ Yürürlüğe Girdi!<br />
İlgili Haber
Tarımsal Üretimde Hibe Desteğiyle İlgili Tebliğ Yürürlüğe Girdi!
Haberi Görüntüle »

Üreticiler başvurularını bağlı oldukları Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri’ne yapabiliyorlar. İyi tarım uygulaması desteğindeki miktar ise dekar başına; meyve ve sebzede bireysel sertifikasyona 50 lira, grup sertifikasyonuna 40 lira olarak belirlendi. Süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerdeki destek ise bireyselde 100 lira, grupta 80 lira olacak. Son olarak çeltikte 10 lira, örtü altı üretimde 150 lira bakanlık tarafından dekar başına verilecek destekler olarak belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar