Yatırım yapmaya başla!

Her Ne Durumda Olursanız Olun Stres Hayatınızın Bir Parçası Olmamalı

Her Ne Durumda Olursanız Olun Stres Hayatınızın Bir Parçası Olmamalı

Hayatınız ne şartlar altında olursa olsun, stres günlük yaşantınızda bir şekilde kendini belli ediyordur. Bazı zamanlarda ise bu durum, diğer günlere göre çok daha kötü olabilir. Fakat hiçbir zaman hayatımızda stres yok diyemeyiz. Stres, hayatımızda başrol oynayan duygulardan bir tanesidir.

İşsizinden, milyarderine kadar herkes, strese yatkındır. Bundan kaçmanın herhangi bir yolu da yoktur. Sonuçta, bu tamamen beynimizin içinde. Yani; stres, çevremizde yaşanan olaylara karşılık verdiğimiz bir tepki olarak düşünülebilir. Herkes stresten uzak yaşamak ister ama kimse nasıl olacağını bilmez. Hani, bazen bir durum olduğunda arkadaşımıza deriz ya “tamam, sakin ol, stres yapma” diye. Bu kadar kolay bir şey olsaydı, ilk önce kendimiz yapardık. Dediğim gibi stresten kaçmanın herhangi bir yolu yoktur. Ancak etkilerini azaltabileceğimiz birkaç yol bulunur.

Her ne durumda olursanız olun, işte sizlere stresin etkilerini azaltma yolları:

1 Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı BesleninÇok stres yapmak, tamamen psikolojiktir. Bunun dışında, insan vücudunun tehlikeli sayılabilecek durumlarda verdiği birçok tepki vardır. Stresi yatıştırmak adına, vücudunuza iyi davrandığınızdan emin olun. Bunun büyük bir çoğunluğu ise sağlıklı beslenmekten geçer.

Hap kullanmaya veya kulaktan dolma bilgilerle bir şeyler uygulamaya son verin. Çünkü sizin için daha iyi bir önerim var. Esprit de Corps Yöneticisi ve Kurucusu olan Gilles Barbot, “asitli yiyecekler yemektense kendinizi bazlı yiyeceklere yönlendirin” demiştir. Karbonat, mercimek, soğan, ananas, kabak çekirdeği, ahududu, tatlı patates, sebze suları ve karpuz; bazlı yiyeceklere verilebilecek en güzel örneklerdir. Tabii, bunları yedikten sonra stresten kurtulacak ve hiçbir şeyiniz kalmayacak demiyoruz. Fakat bunlar, stresin etkilerini biraz da olsa azaltmakta sizlere yardımcı olacaklardır.

2 Erken Kalkın

Erken KalkınDaha fazla uyumanın strese olan yatkınlığınızı azalttığı kesinlikle doğrudur. Yine de her gün 15 – 20 dakika önce uyanmanın, uyumaktan daha faydalı olduğu da bir gerçek. Sabahları kendimize verdiğiniz bu ekstra zaman, aceleci davranmamızı ve bir yere yetişme kaygısı yaşamamızı önler. Böylece, erken uyanıp kendimize verdiğimiz 15 dakika ile günün en stresli anını rahat bir şekilde atlatabiliriz. Güne daha iyi hazırlanmamıza ve güvenli başlamamıza yardımcı olur.

Birçok insan, sabahları bu hataya düşüyor. 10 dakika fazla uyumak için günün geri kalanında stres yaşıyorlar. İşe/okula yetişme stresiyle güne başlamak yerine uykumuzdan biraz fedakarlık edersek, günün geri kalanında çok daha pozitif olabiliriz.

3 Stresin Sizi Motive Etmesine İzin Verin

Stresin Sizi Motive Etmesine İzin VerinHayatınızda % 100 stressiz bir an yaşayamayacağınız için bırakın stres sizi motive etsin. Sonuçta, stres biraz da olsa bunun için değil mi zaten? Strese karşı psikolojik ve fiziksel olarak verdiğimiz mücadele, hislerimizi ve gücümüzü kullanarak üstesinden gelmeye elverişlidir.

Bir daha kendinizi stresli hissettiğiniz anda, paniğe kapılmaktansa ona karşı savaşın. İş yükünüzün ne kadar ağır olduğuyla ilgili sıkıntı mı çekiyorsunuz? Yalnızca bir gün işten 2 – 3 saat geç çıkın, yükünüzü hafifletin ve ertesi gün daha iyi bir iş gününe başlayın. En azından kafanız rahat olur. Gelirinizin yetmeyeceğiyle ilgili sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Kolay yoldan sermayesiz yapılabilecek bir sürü iş var. Bir ek iş seçin. O da mı olmadı? İşten sonra çalışabileceğiniz bir ek iş bularak, maddi açıdan rahatlayabilirsiniz. Aynı zamanda kendinizi meşgul etmek, stresten uzak kalmanın en iyi yollarından bir tanesidir.

4 Komik Videolar İzleyin

Komik Videolar İzleyinEn etkili ve en basit yoldur. Tek yapmanız gereken, Youtube’a girip sizi eğlendirebilecek bir kategori hakkında komik videolar izlemek. İlla komik olmasına gerek yok, ilginizi çeken herhangi bir şey de olabilir. Yeter ki aklınız, bir süreliğine de olsa stresten uzak durabilsin. Stresli yaşayarak nereye kadar öyle değil mi?

5 Yürüyüşe Çıkın

Yürüyüşe Çıkın“Güneş girmeyen eve doktor girer” diyoruz ya hani. İşte günün ufak bir kısmını kendimize ayırarak yürümek,  doktordan yani hastalıklardan uzak kalmamızı sağlar. Eğer yürürsek, vücudumuzda endorfin salgılanır. Bu da depresyon etkilerini azaltarak, modunuzu yükseltir. Sonuç olarak, daha az stres olursunuz. Çevrenizdeki olaylara bakış açınız da genişler.

Mümkün oldukça kendinizi dışarı atın. Araştırmalar; dışarda zaman geçirmenin, stresin etkilerini azaltmanın en iyi yolu olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda yürümek, hafızanızı ve enerji seviyenizi % 20 oranında geliştirmenize olanak sağlar.

6 Stresle Nasıl Başa Çıkılması Gerektiğini Öğrenin

Stresle Nasıl Başa Çıkılması Gerektiğini ÖğreninYazımın yukarı kısımlarında dediğim gibi stressiz yaşamak, neredeyse imkansız. Stresi tetikleyecek şeyleri yok sayamazsınız. Bir tanesi gittiğinde, başka bir diğeri direkt olarak ortaya çıkacaktır. En azından neden stres yaptığınızı bilmelisiniz. Ancak hepsini aynı anda çözmeye çalışmak, yalnızca işleri daha da kötüleştirir. Hepsini teker teker ama emin adımlarla sonuca bağlamaya çalışmalısınız. Sakin kalmanın getirebileceği faydaları asla küçümsemeyin. Stres yaptığınız zamanlarda, stresle nasıl başa çıkacağınızı bildikten sonra gerisi çok da önemli değil. Mümkün olduğunca kısa bir sürede, bu durumu çözüme kavuşturmaya çalışın.

Stres, hayatımızın her anında bizimle beraber olacaktır. Ondan kurtulmanın herhangi bir yolu yok. Zengin de olsak, fakir de olsak o dert gelir ve bizi bir şekilde bulur. Önemli olan, stresli anlarımızı nasıl görmezden geldiğimizdir. Her şeyi bir kenara bırakın ve en azından yürüyüşe çıkmaya çalışın. Çünkü buradakilerden en önemlisi de o. Yalnız kalabileceğiniz ve sorunlarınız hakkında düşünmeye vakit ayırabileceğiniz mükemmel bir an.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum