Yatırım yapmaya başla!

Her Gün Şekerleme Yapmak için 5 Mantıklı Neden

Her Gün Şekerleme Yapmak için 5 Mantıklı Neden

Siz de gün içinde şekerleme yapmayı seviyor musunuz? Şöyle öğle yemeğinden sonra üzerinize çöken ağırlık neticesinde bulduğunuz ilk rahat köşeye kıvrılıyor musunuz? Güzellik uykusuna yatmak sizin için vazgeçilmezlerinizden bir tanesi mi? Yakınlarınız sizi bu özelliğinizden dolayı Garfield ile mi özdeşleştiriyor? Mesai saatleri içindeyken “şu an yarım saatçik uyku için neler vermezdim!” diye düşünüyor musunuz? Çoğunlukla tembel olmakla mı suçlanıyorsunuz? Evet, bu dediklerimin tam da sizi anlattığını düşünüyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz diyebilirim. Çünkü bugün sizin sürekli yaptığınız ya da yapamasanız bile yapmak istediğiniz şeyin tembellik olmadığını aksine daha üretken olmanızı sağladığını madde madde inceleyerek açıklayacağız.

Yani bundan sonra size “miskin” diyenlere; hiç de öyle olmadığınızı, şekerleme yaparak gayet doğru bir şey yaptığınızı gururla söyleyebileceksiniz. Bir tek sizin de değil, tarihe adını yazdırmış bir sürü ünlü ismin düzenli olarak şekerleme yaptığını ve hiçbir zaman tembel olarak anılmadıklarını anlatabileceksiniz. Mesela, kimler mi? Mesela; Leonardo da Vinci, Napolyon, Thomas Edison, Eleanor Roosevelt, John F. Kennedy, John. D. Rockfeller, Winston Churchill gibi isimler.

Örneğin; ünlü mucit Thomas Edison şekerleme alışkanlığından utanmasına rağmen yine de bundan bir türlü vazgeçemiyormuş. Fransız imparator Napolyon ise bu alışkanlığından çekinmeyerek günlük olarak şekerleme yapmanın tadını çıkartırmış. Eleanor Roosevelt ise önemli konuşmalarından önce küçük kestirmeler yaparak enerjisini ve zihnini toparlarmış. John F. Kennedy durumu biraz daha keyifli hale getirerek öğle yemeğini yatakta yer ve sonrasında yataktan çıkmayarak günlük şekerlemesini yapmayı hiç ihmal etmezmiş. Sonuçta demek istiyorum ki şöyle koltuğun kenarına kıvrılarak azıcık gözlerinizi dinlendirmenin size ne kadar faydalı olduğunu bir bir açıklayabileceksiniz. Peki, nasıl mı? Merak ettiniz değil mi? O zaman hemen başlayalım.

İşte her gün şekerleme yapmanız için 5 mantıklı neden:

Hem Fiziksel Hem de Mental Açıdan Sizi Canlandırır!

Hem Fiziksel Hem de Mental Açıdan Sizi Canlandırır!Öğleden sonra başlayan o yorgunluğu hepimiz biliyoruz değil mi? Verimin iyice düştüğü, masa başı çalışanların çoğunun uyuklamaya başladığı o malum öğleden sonraların ilk saatlerini! Evet, eminim hepimiz bu durumun farkındayız. Küçücük bir şekerleme yapmak için can attığımız o saatlerde yapılacak işlere boş boş bakmaya başlar, çalışmak istesek de yorgunluğa yenik düştüğümüz için bir türlü istediğimiz verimi yakalayamayız. İşte tam da bu sırada, 20-30 dakikalık bir şekerleme bizi kendimize getirebilecek en yararlı şeydir. Çünkü bu küçük şekerleme sayesinde hem beden hem de zihin olarak canlanabilecek, odaklanma gücümüzü artırabilecek, doğal olarak da çok daha başarılı olabileceğiz.

Tükenmenizi Engeller!

Tükenmenizi Engeller!İçinde bulunduğumuz yüzyıl, bizi fazlasıyla yoruyor ve zorluyor değil mi? Hayatın zorlaşması ve bir şeylere yetişebilmek için kişinin sürekli hareket halinde olmasının gerekliliği, hemen herkesin üzerinde gereksiz bir baskı oluşturuyor. Sanki yeterince yokmuş gibi! İşte bu koşuşturma da zaman içinde strese, öfkeye ve sonunda da tükenmişliğe neden oluyor. Peki, tüm bunların şekerleme yapmakla ne ilgisi var? Hemen söyleyeyim. Şekerleme yaptığınızda, kendinizi dinlendiriyor ve artmaya başlayan stres oranınızı azaltarak çok daha sakin bir kafayla işe başlayabiliyorsunuz. Bunu her gün yaptığınızda ise “yeter artık, bıktım!” demekten bir adım daha uzaklaşıyor, diğerlerine göre daha mutlu ve başarılı bir insan olarak hayatınıza devam ediyorsunuz.

Algılarınızı Açar!

Algılarınızı Açar!Bu konuda yapılan pek çok araştırma da dediğimi destekliyor. Yani şekerleme yapmak kişinin duyusal algıları üzerinde de olumlu etki yaratıyor. Doktor Sara C. Mednick’e göre gün içinde yapacağınız küçük uykular görme, duyma ve tat alma algılarınızı iyileştiriyor. Ayrıca yaratıcılığı arttıran şekerlemeler kişinin çevresiyle daha iyi iletişim kurmasında da faydalı oluyor. Sonuçta yarım saatlik bir uyku kimilerine göre tembellik olsa da görüldüğü gibi bu alışkanlığa sahip olanlar kendilerine gerçekten büyük bir iyilik yapıyor.

Kalp Krizi Riskini Azaltır!

Kalp Krizi Riskini Azaltır!Gün ortasında şekerleme yapan insanların kalp krizi geçirme riskinin diğerlerine göre daha düşük olduğunu biliyor muydunuz? Evet, gerçekten şaşırtıcı, değil mi? DüşünsenizE, öğleden sonra yattığınız güzellik uykularınız sayesinde bilmeden kalbinizi de korumuş oluyorsunuz. Kalple ilgili ölümcül hastalıklar geçirme riskini önemli ölçüde azalttığı iddia edilen şekerleme yapmak, sadece bu nedenle bile gayet mantıklı görünüyor. Ne diyorsunuz, sizce de öyle değil mi?

Üretkenliğinizi Arttırır!

Üretkenliğinizi Arttırır!Her gün şekerleme yapmak için bir diğer mantıklı neden de bu! Yani gün içinde şekerleme yapmak üretkenliğinizi inanılmaz derecede arttırıyor. Çünkü hem beden hem de zihin olarak öğlene kadar yeterince yoruluyorsunuz ve öğleden sonra yemeğin verdiği rehavetle birlikte bu yorgunluk neredeyse iki katına çıkıyor. Sonuçta üretkenliğin çok çalışmak değil, akıllıca çalışmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Kaldı ki bu dediğimin ne kadar doğru olduğunu kendinizden yola çıkarak da rahatlıkla anlayabilirsiniz. Hani öğle yemeğinden sonraki saatlerinizin bir kısmını neredeyse hiçbir şey yapmadan geçiriyorsunuz ya, işte bu nedenle yarım saatlik şekerleme yapmanın üretkenliğiniz üzerinde gözle görülür fark yaratacağına yürekten inanabilirsiniz.

Sizin de gördüğünüz gibi demek ki Garlfield modunda takılmak, öyle düşünüldüğü kadar kötü bir şey değilmiş. Tabii, durumu abartmadıkça! Yani şekerlemeler şekerleme olarak kaldığı sürece gün içinde birazcık kestirmenizin hiçbir sakıncası yok. Ama işiniz buna ne kadar müsait orasını bilemem. Söyleyebileceğim tek şey, eğer öğle bir fırsatınız varsa öğleden sonra 20-30 dakikanızı şekerleme yapmaya ayırmanızı tüm samimiyetimle önerebilirim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum