Yatırım yapmaya başla!

Tesco Hisseleri Sainsbury’s & Asda Birleşmesine Rağmen Revaçta!

Wal-Mart bünyesindeki Asda ile Sainsbury’s birleşmesine rağmen Tesco hisselerinin revaçta olduğu söylendi. İşte detaylar;
Tesco Hisseleri Sainsbury’s & Asda Birleşmesine Rağmen Revaçta!

İngiliz süpermarket zinciri Asda’nın Sainsbury’s ile birleşme kararı aldığını geçtiğimiz hafta duymuştuk. 10 milyar dolar değerinde olan anlaşma piyasalarda büyük yankı uyandırırken, bu birleşme şirketlerin sıralamasını değiştireceği için de çok dikkat çekmişti.

Birleşik Krallık’ın süpermarket sektörü için fazlasıyla önemli olan anlaşma, Tesco’yu yerinden edebileceği yönündeki söylentileri de gündeme getirmişti. İşte tam da bu noktada; Man GLG’nin varlık yöneticisi Henry Dixon’un açıklamalarına değinebiliriz.

Büyük ihtimalle pek çok kişiyle birlikte Tesco’ya odaklanmış durumdayız, diyen Dixon birleşmenin olası sonuçlarından bahsetti.

Henry Dixon Tesco YorumuAsda ile Sainsbury’s haberlerinin epey ilginç olduğunu belirten Dixon, iki şirketin daha büyük bir pazar payına sahip olamayabileceğini vurguladı.

Sonuçta; halihazırda İngiltere’nin ikinci ve üçüncü büyük süpermarketleri olan Asda ile Sainsbury’s birleşmesinin Tesco için kötü olacağı söyleniyordu. Hatta söz konusu anlaşmanın, Tesco’nun elinden İngiltere’nin en büyük gıda perakendecisi unvanını alması bekleniyordu.

Fakat Dixon bu tahmine katılmadığını açıkça belirterek geçmişte yaşanmış bir olayı örnek veriyor.

Henry Dixon Tesco Hisselerinin Revaçta Olduğunu Dile Getirdi2004 yılında İngiltere’nin dördüncü en büyük süpermarket zinciri olan Morrison’un Safeway’i satın aldığını belirten Dixon, Morrison’un geçtiğimiz yıl da McColl’la anlaştığını söyledi. Ayrıca Asda ile Sainsbury’s anlaşmasının pazardaki diğer oyuncuların haklarını iddia etmeleri için harika bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Kısacası; iki devin 10 milyar dolar karşılığında birleşme kararı almasına rağmen Dixon Tesco hisse senetleri için alım tavsiyesi yaptı.

Asda ile Sainsbury’s Anlaşması Devleri Nasıl EtkileyecekYeri gelmişken, birleşme kararı duyurulduğunda Sainsbury’s hisselerinin gün içinde yaklaşık % 20 arttığını, Tesco ile Morrisons hisselerininse yaklaşık % 3 değer kaybettiğini de söyleyelim.

Sonuçta; tüketicilerin değişen alışkanlıkları neticesinde büyük bir değişime uğrayan perakende sektöründe neler olacağı merakla bekleniyor. Son olarak; pazarda kimin lider olacağını belirleyeceği düşünülen Asda ile Sainsbury’s anlaşmasının henüz düzenleyici kurumlar tarafından onaylanmadı bilgisini de verelim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum