Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hennessey’in 500 km/h Sürati Zorlayacak Hiperi Venom F5’in Yapımına Start Verildi!

Amerikalı araç geliştirme şirketi Hennessey, tüm dikkatini dünyanın en hırçını olacak Venom F5'e verdi!
Hennessey’in 500 km/h Sürati Zorlayacak Hiperi Venom F5’in Yapımına Start Verildi!
Yorum

Hennessey Performance, hız duvarlarını yıkıp geçecek Venom F5’in inşasına başladığı açıkladı. Bunu yaparken de bir aracın omurgası ve en önemli kısmı olan şasiden başlandığı söylendi. Dünyanın en iyi araç geliştirme şirketlerinden biri olan Hennessey, yaklaşık 2 sene önce bizlere dünyanın en hızlı aracını çıkaracağım demişti.

Üzerinden geçen süre sonunda bazı prototipler inşa edilmiş ve olası teknik değerlerinden söz edilmişti. John Hennessey, işleri hızlandırması gerektiğinin farkındaydı. Zira Koenigsegg ve Bugatti arasında gerilim artmış, iki şirket kıyasıya kapışıyordu. Ve araçlar da sürekli geliştirilmeye devam ediyordu. ABD’li araç üretici ve performans geliştirici şirketi, Venom F5 için ilk adımını attığını bildirdi.

Venom F5’in ilk karbon fiber şasisi geliştiriliyor.

Elbette aracın o muazzam gücünü kaldırabilecek, gerilimlere dayanabilecek bir şasi yapılması gerekiyordu. Önceki Venom GT ürünü Lotus tabanına dayandırılmış bir modeldi. F5 varyantı öyle olmayacak. Şirket, kendi mühendis ve tasarımcılarının ortaya çıkardığı yapılar üzerinden ilerleyecek.

Konusu açılmışken, son zamanlarda ise hipercar araç sınıfında en sağlam çıkışları yapan Koenigsegg diyebiliriz. Tanıtımını yaptığı Jesko’da gücün 1.600 beygire çıkarıldığını görmüştük. Ayrıca şu anda Bugatti Chiron’un İsviçreli ile baş etmesinin zor olduğunu düşünmüştük. Venom F5’e geldiğimiz de ise şirket, 7.6L hacme sahip V8 üzerinden geliştirmeler yapacak.

Hennessey, yapım aşamasında olan sürat aracını, piyasadaki +480 km/h sınırına gözlerini diken şirketlerden iyi olacak şekilde projelendirecek.

Sizlere Venom F5’te 485 km’ye çıkılmak istenildiğini söylemiş olsak da asıl bombayı sonra söylemek istedik. V8’den üretilmesi beklenen 2.000 beygir sonunda Hennessey, 310 mil yani 500 km/h‘yi deneyebileceklerini tekrar söylediler.

Asfalt kesinlikle kırmızı renge geçecek. Zira işler sadece Hennessey’le bitmiyor. Koenigsegg’in son silahı Jesko’yu da SSC Tuatara zorlayacak. SSC, 5.9L V8 üzerinden 1.350 beygir üretiyor ve bu standart yakıttan alınan değer. Aynı Koenigsegg gibi etanol yakıtına uyumlu Tuatara ünitesi, 1.750 beygirlere çıkıyor. Tam bir resmi testi yapılmasa da SSC pilotları 457 km/h‘ye çıkmış olmalı.

Düne kadar bir spor aracın 20 saniyede 300 km/h’lere geldiği günden 10 saniyede 300 km/h‘ye gelebilen hipercar dönemini yaşıyoruz. Her şey çok karizmatik ve insanlar gün geçtikçe G kuvvetini daha fazla yer kürede hissediyor…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu